Ռալֆ Յիրիկյան. Բիզնեսը չպետք է ինքն իրեն մեկուսացնի հասարակությունից
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր գրասենյակում կայացել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի և «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի համատեղ մամուլի ասուլիսը: Համառոտ ներկայացվել են Հայաստանի տեղեկատվության և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) զարգացման ոլորտում 2012թ.-ին երկու ընկերությունների համատեղ իրականացրած ծրագրերը, ինչպես նաև 2013 թ-ի ռազմավարությունը: Այս մասին հայտնում են ընկերության մամուլի ծառայությունից:
ՏՀՏ ոլորտի զարգացում, միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում շնորհալի երիտասարդների բացահայտում և խրախուսում, մրցունակ կադրերի պատրաստում և կառավարման որակի կատարելագործում. սրանք են համագործակցող կողմերի ուշադրության կենտրոնում գտնվող հիմնական ուղղությունները:
ՏՀՏ ոլորտում մի շարք հեռանկարային ծրագրերի իրականացման համար, Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը միայն 2012թ.-ին ներդրել է ավելի քան 75 մլն. դրամ: Ընկերությունը շարունակում է անել հնարավորը` այդ հատվածի առաջընթացը երաշխավորելու համար:
Ըստ աղբյուրի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գիտակցում է, որ ՏՀՏ ոլորտի զարգացումը Հայաստանի տնտեսության առանցքային առաջնահերթություններից է, և որ ոլորտի ինքնաբավ և երկարաժամկետ զարգացում երաշխավորող նախաձեռնություններին աջակցությունը կնպաստի նաև հասարակության զարգացմանն ու համաշխարհային հարթակում Հայաստանի բարձր վարկանիշի ապահովմանը: Այս ուղղությամբ իրականացված կարևոր քայլերից մեկը ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրումներ կատարած հեղինակավոր անհատներին խրախուսելն է:
Վերջին երեք տարիներին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ֆինանսավորել է համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակը: Ծրագիրը կարևոր է ոչ միայն երկրում ՏՀՏ-ի հանդեպ երիտասարդների հետաքրքրությունը մեծացնելու և ոլորտի զարգացմանը նոր թափ հաղորդելու, այլև աշխարհում Հայաստանի դրական վարկանիշն ամրապնդելու առումով:
Երկրի ապագան պայմանավորում է կրթությունը, հատկապես` երբ այն առանցքային դեր է խաղում մրցակցային առավելությունն ապահովելու համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գիտակցում է ստեղծագործական մտածելակերպի և նորարարական հմտությունների խթանմանն ուղղված ծրագրերի կարևորությունը: Երեք տարի շարունակ ստանձնելով «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության կազմակերպած` Հայաստանում միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային ամենամյա օլիմպիադայի գլխավոր հովանավորությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նպաստել է այս հատվածի հետագա զարգացմանը, երիտասարդ, շնորհալի կադրերի բացահայտմանն ու ոլորտի հանդեպ երիտասարդ մասնագետների հետաքրքրության մեծացմանը: Վերջին յոթ տարվա ընթացքում օլիմպիադան վերաճել է միջազգային մրցույթի` 2012 թ.-ին ընդգրկելով 418 մասնակից 14 երկրից:
Նշանակալի է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ներդրումը նաև ՏՀՏ ոլորտում կառավարման որակի բարձրացման գործում: Ընկերությունը հավատացած է, որ ոլորտի արդյունավետ կառավարումը մեր երկրի ապագա զարգացման առանցքային գործոններից է: Արդեն երկրորդ տարին ընկերությունն աջակցում է նաև «ՏՏ ոլորտում լավագույն մենեջեր» ամենամյա մրցանակի նախաձեռնությանը, որի նպատակը ՏՏ ոլորտում աշխատող հայ մենեջերների մասնագիտական որակի բարձրացումը, աշխատանքային գործընթացների կազմակերպման բարելավումն ու կառավարումն է: Նախագծի շնորհիվ, ՏՏ ոլորտի հայաստանյան տարբեր ընկերությունների մենեջերներ հնարավորություն են ստանում որակավորման դասընթացներ անցնել աշխարհի լավագույն համալսարաններում:
ՏՀՏ մրցունակության մյուս նախապայմանը բարձր որակավորմամբ մրցունակ կադրերի առկայությունն է: Երկու տարի առաջ ստորագրած պայմանագրով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, «Սինոփսիս Արմենիա»-ն և «Եվրոպական տարածաշրջանային կրթական ակադեմիա»-ն գործընկերության հեռանկարային ծրագիր սկսեցին`Հայաստանում կապի միջոցների միկրոէլեկտրոնային սխեմաների և համակարգերի ասպարեզում կրթությունը խթանելու համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում բացվեց ուսումնական 2 լաբորատորիա, իսկ «Սինոփսիս Արմենիան» անվճար հիմունքներով տրամադրեց էլեկտրոնային ավտոմատ նախագծման ուսումնական փաթեթի հավաստագրեր:
«Բիզնեսը չպետք է ինքն իրեն մեկուսացնի հասարակությունից: Գործարարը պետք է ունենա հասարակության անբաժանելի մաս կազմելու`կորպորատիվ քաղաքացի լինելու զգացողությունը: Կորպորատիվ քաղաքացի, որի պարտականությունները չպետք է սահմանափակվեն պարզապես հարկերի պարտաճանաչ վճարմամբ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը համոզված է, որ բիզնեսը պետք է երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերով աջակցի հասարակության բարեկեցությանը` նպաստելով տնտեսության այն ճյուղերի առաջխաղացմանը, որոնք, վերջին հաշվով, հանգեցնում են կյանքի որակի բարելավմանը: Գաղտնիք չէ, որ կիրառական գիտությունների զարգացումն այլընտրանք չունի սակավ և անվերականգնելի բնական պաշարներ ունեցող Հայաստանում», - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հաջողակ բիզնես գործունեությունը պարտավորեցնում է, որ բիզնեսն իր գործունեության արդյունքը կիսի հասարակության հետ, աջակցի երկրի երիտասարդությանն իր ստեղծագործական պրպտումներում և հայրենիքում կայանալու ձգտումներում: Եվ, որ առավել կարևոր է` մեզանից յուրաքանչյուրը`թե՛ իբրև անհատ, և թե՛ իբրև կոմերցիոն կազմակերպության ներկայացուցիչ, կարող է և պետք է իր նպաստը բերի մեր թիվ մեկ խնդրի` աշխատանքային միգրացիայի և «ուղեղների արտահոսքի», հաղթահարման գործում», - ավելացրել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Սինոփսիս»-ը մնում է հավատարիմ իր այն համոզմունքին, որ նշանակալի արդյունքների կարելի է հասնել միայն պետության, բիզնես ոլորտի և համալսարանների միջև շարունակական արդյունավետ համագործակցության դեպքում», - ասել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: «Արդեն երկար տարիներ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը մնում է մեր նվիրված գործընկերը՝ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելով ՏՀՏ ոլորտի զարգացմանն ուղղված մեր համատեղ երկարաժամկետ ծրագրերին: Մենք բարձր ենք գնահատում այս համագործակցությունը ոչ միայն այն պատճառով, որ դա ուղղակիորեն աջակցում է գիտելիքահենք տնտեսության զարգացմանը, այլ նաեւ այն պատճառով, որ այն նպաստում է մեր երկրում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության մշակույթի ձեւավորմանը»:
Գիտական ներուժի բացահայտման և հնարավորությունների կատարելագործման միջոցով երկրի տնտեսությունը զարգացնելու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Սինոփսիս Արմենիա»-ի ռազմավարությունը շարունակվելու է նաև 2013 թվականին:

Ralph Yirikian: Business should not stand apart from society
Today VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Director of Synopsys Armenia Hovik Musayelyan held a joint press conference at VivaCell-MTS Headquarters. The press conference summed up the joint programs of VivaCell-MTS in the sphere of Information and Communications Technologies (ICT) in Armenia in 2012, as well as presented the vision and future plans for 2013, company’s press service reported.
The development of the ICT sphere, discovering and encouraging young talents, training of competitive specialists and improvement of the quality of management - these are the major directions of activities in the frames of cooperation between VivaCell-MTS and Synopsis Armenia.
For the implementation of long-term targeted projects in the sphere of ICT in 2012 alone, VivaCell-MTS allocated more than AMD 75 million. VivaCell-MTS stays committed to doing everything possible to guarantee Armenia’s progress in ICT sector by financing several programs on a continuous basis.
VivaCell-MTS firmly believes that the ICT sector is a key for the economic development of the country, and that self-sustaining and long-term development of this sphere will help to secure a high ranking for Armenia in the world. An important step in that direction is the Global Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT (GIT Award), which has been sponsored by VivaCell-MTS for the past three years. GIT Award annually honors a person, who has made extraordinary contributions to humanity through advancing the world of IT. The award is an opportunity to give momentum to developing ICT sector in Armenia and is very important for strengthening Armenia’s positive image internationally, at the same time attracting talented youth to ICT sector in Armenia.
Future of a country depends on education system, especially for a country such as Armenia, where education is essential in boosting country’s competitive advantage. Therefore, VivaCell-MTS is involved in initiatives that encourage creative thinking and innovative skills. For the third year in a row VivaCell-MTS has undertaken the general sponsorship of the Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia, initiated and organized by Synopsys Armenia. The Olympiad aims at stimulating further development of microelectronics in Armenia, discovering young, talented resources, increasing interest towards microelectronics among young specialists. During the past seven years the Olympiad has grown in size and geographic diversity to become an international event, attracting 418 participants from 14 countries in 2012.
VivaCell-MTS has also made solid investment in upgrading the quality of management in the sphere of ICT. VivaCell-MTS believes that effective management is one of the key factors to our country’s future growth. For the second year already, the Company extended hands to support the “Best IT Managers” Annual Award under the patronage of the Prime Minister of Armenia; the annual award aimed at increasing the professional qualifications of the Armenian managers working in the sphere of ICT by providing them an opportunity to take a post-graduate course in the most prestigious universities of the world.
A competitive ICT sector cannot exist without a high quality workforce. In 2011 VivaCell-MTS has partnered with Synopsys Armenia to start a successful cooperation program with “European Regional Educational Academy” Foundation (ERA) to promote education in Micro-electronic circuitry and systems of the communication means in Armenia. The first educational lab was established due to VivaCell-MTS financial investments and educational packages of electronic automated design software provided by Synopsys. With the purpose in mind to continuously invest locally in professional development of young generation, VivaCell-MTS has sponsored the opening of the second classroom at European Regional Academy in November 2012.
“Business should not stand apart from the society. It should consider itself as part of the society, as a corporate citizen with clear rights and responsibilities, which are not limited just to paying taxes honestly. VivaCell-MTS believes that business should support the long-term development of the society, by contributing to the spheres of the economy which have potential for the country's economic development, and ultimately, support the human development. It's not a secret that the development of applied science has no alternative in Armenia, a country with scarce and non-renewable natural resources. Successful operation obliges sharing with the society, supporting the youth in its endeavors, in its striving for better future in the Homeland. Most importantly, each of us, individually, and as a commercial entity, can and should contribute to the reduction of work migration and to the brain drain, our number one enemy, '' VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian told.
“Synopsys firmly believes that the key to sustainable results is the continuous cooperation between government, business and academia”, said Director of Synopsys Armenia Hovik Musayelyan. “For several years now VivaCell-MTS has been our dedicated partner, providing a financial assistance to our joint long-term projects aimed at development of ICT. We highly appreciate this partnership not only because it directly supports the growing knowledge-based economy, but also because it promotes the culture of corporate social responsibility in our country.”
The joint strategy of VivaCell-MTS and Synopsis Armenia aimed at the development of the economy through discovering and improving scientific potential and capacity will continue in 2013 also.