Ձայների 68,6% կստանար նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը, 20,8% Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, եթե ընտրություններն արդեն կայացած լինեին
Ի սկզբանե ունենալով բարձր ցուցանիշ՝ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին, թվում է, օգնեց նաև քաղաքական հակառակորդների չառաջադրվելը, և նա պաշտոնական քարոզարշավը սկսում է 68,6% վավեր քվեներով: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դարձել է հիմնական մրցակից և բազմապատկել իր համակիրների թիվը՝ համեմատած 2012-ի մայիսի խորհրդարանական ընտրությունների հետ: Եթե նախագահական ընտրությունները կայանային անցած շաբաթ, նա կհավաքեր 20,8% վավեր քվե: Միևնույն ժամանակ Պարույր Հայրիկյանը և Հրանտ Բագրատյանը ստացել են մոտ 5% վավեր քվե յուրաքանչյուրը, ութ թեկնածուներից մյուս չորսը մեծամասամբ անծանոթ են հարցվածներին և բոլորը միասին ստացել են վավեր քվեների 1,5%-ից պակաս:
Սա են վկայում «Պատկերը Հայաստանում նախագահական ընտրություններից առաջ» հարցման արդյունքները, որոնք բնութագրում են հայաստանցի ընտրողների տրամադրությունները, նախընտրությունները և մտադրությունները նախընտրական պաշտոնական քարոզարշավից անմիջապես առաջ:
«Պատկերը Հայաստանում նախագահական ընտրություններից առաջ» հարցումն իրականացրել է TNS opinion-ը տեղի գործընկեր «Այ Փի Էս Սի» Քաղաքական և սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտի հետ միասին: Հարցումը պատվիրվել է Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ (ՀԵԲ) կազմակերպության (www.EuFoA.org) կողմից՝ ընտրություններին ընդառաջ փաստերի վրա հիմնված քննարկումներ խրախուսելու համար: Տվյալ հարցման դաշտային աշխատանքներն իրականացվել են 2013-ի հունվարի 15-20-ն ընկած ժամանակահատվածում: 1607 դեմառդեմ հարցազրույցներ են անցկացվել Հայաստանի բոլոր մարզերի 18 տարեկան և բարձր բնակիչների շրջանում:
«Հարցումն իրականացվել է ամենաբարձր չափանիշներով, ամենաբարձր որակով և տվյալներն իրապես շատ վստահելի են: Կարծում եմ՝ առավել զարմացնող արդյունքն այն է, որ հարցվածների 69%-ը արդեն հաստատ որոշել է մասնակցել ընտրություններին: Սա ոգևորող անակնկալ էր այն դեպքում, երբ խորհրդարանական վեց ուժերից երեքը չառաջադրեցին կամ չաջակցեցին որևէ թեկնածուի: Մեր ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ նշված ուժերի աջակիցներից գրեթե կեսը համարում են, որ դա սխալ որոշում էր, բայց ակնհայտորեն նրանց մեծ մասը, այդուամենայնիվ, լուրջ են վերաբերվում ընտրություններին և պատրաստվում են քվեարկել», - ասաց TNS opinion Բրյուսելի մեթոդների և վիճակագրության տնօրեն դոկտոր Սթիվ Շվարցերը:
Արդյունքների համաձայն, հարցվածների 53 տոկոսը հետաքրքրվում է քաղաքականությամբ, հեռուստատեսությունը շարունակում է մնալ քաղաքական տեղեկատվության հիմնական աղբյուրը: Ինտերնետի դերը շարունակաբար աճում է, այն դեպքում, երբ տպագիր մամուլի դերը՝ նվազում: Հարցվածների 18 տոկոսն է կուսակցության անդամ:

EuFoA: Если бы выборы президента Армении прошли на минувшей неделе, то 68,6% голосов получил бы Серж Саргсян
13:00 25/01/2013
Зафиксировав изначально высокие показатели, кандидату в президенты РА, председателю Республиканской партии Армении, действующему главе государства Сержу Саргсяну, казалось бы, помог отказ его политических соперников от выдвижения кандидатуры, и его официальная агиткампания стартует с 68.6% действительных голосов.
Председатель правления партии «Наследие Раффи Ованнисян стал его основным соперником и, по сравнению с парламентскими выборами 2012 года,пополнил ряды своих сторонников. Если бы президентские выборы прошли на минувшей неделе, то он получил бы 20.8% голосов. Глава Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян и лидер партии «Свобода» Грант Багратян получили бы по 5% голосов. Остальные четверо кандидатов в большинстве своем непопулярны среди общественности. Если бы президентские выборы прошли на минувшей неделе, то все они вместе получили бы меньше 1.5% голосов.
Таковые данные исследования общественного мнения на тему «Картина в Армении в преддверии президентских выборов», проведенного TNS opinion и Институтом политических и социологических консультаций (IPSC).
Опрос был проведен по заказу организации "Европейские друзья Армении"(www.EuFoA.org) для стимулирования проведения в преддверии выборов обсуждений, основанных на фактах. Полевые работы проводились в период с 15 по 20 января 2013 года. Участниками опроса стали 1607 человек в возрасте 18 лет и старше во всех областях республики.
«Опрос прошел на высшем уровне, соответствовал высшему качеству, а данные, действительно, были надежными. Думаю, еще больше удивительным результатом было то, что 69% респондентов твердо решили участвовать в выборах. Этот факт радует, если учитывать то, что три партии из шести парламентских политических сил отказались от участия в выборах или поддержки чьей-либо кандидатуры. Наши исследования показали, что почти половина сторонников этих партий считает, что это не было верным решением, но большинство из них, тем не менее, серьезно относится к выборам и собирается проголосовать», –подчеркнул представитель TNS opinion Стивен Шварцер.
Согласно результатам опроса, 53% опрошенных интересуются политикой, а телевидение продолжает оставаться основным источником политической информации. Роль Интернета возрастает, между тем как роль печатной прессы – ослабевает. 18% опрошенных являются партийными.