ՄԻՊ. Երևանի քաղաքապետարանը ապօրինի գումարներ է պահանջում քաղաքացիներից
Ներկայումս Երևանի քաղաքապետարանը քաղաքացիներին օրենքի տառին համապատասխան իրենց տարածքի համար սեփականության իրավունքն անհատույց տրամադրելու փոխարեն նրանց ստիպում է վճարել ապօրինի գումարներ։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակազմը:
Ըստ աղբյուրի,  տարիներ առաջ Վանիկ Առաքելյանը սեփականաշնորհել էր իրեն պատկանող մի շինություն, սակայն շինությամբ զբաղեցրած հողատարածքը չէր սեփականաշնորհվել, այլ տրամադրվել էր նրան վարձակալության իրավունքով:
Վարձակալված հողատարածքը սեփականաշնորհելու նպատակով Առաքելյանը անցյալ տարի կրկին դիմել էր Երևանի քաղաքապետարան, սակայն քաղաքապետարանը մերժել էր սեփականաշնորհել հողատարածքը՝ քաղաքացուց պահանջելով գումար վճարել դրա համար: Այնինչ, համաձայն ՀՀ հողային օրենսգրքի հողամասը սեփականության իրավունքով պետք է անհատույց տրվի քաղաքացուն։ Այսինքն՝ քաղաքացուն անվճար իր հողատարածքը տրամադրելու փոխարեն քաղաքապետարանը ապօրինի գումարներ է պահանջել՝ ներկայացնելով այն որպես հողամասի համար վճարվող կադաստրային արժեք։ Քաղաքացու պնդմամբ իրենից պահանջվող գումարի չափը կազմել է մոտ 2 000 000 դրամ։
Տվյալ գործի կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի մի շարք հարցումներին քաղաքապետարանը տվել է հակասական և չհիմնավորված պատասխաններ, որոնց մեջ որպես մերժման հիմք է նշում կառավարության մի որոշում, որը ոչ մի առնչություն չունի տվյալ խնդրի հետ՝ այդպիսով անուղղակիորեն հրաժարվելով օրենքի սահմաններում կատարել իր պարտականությունները։
«Այսպիսով, Մարդու իրավունքների պաշտպանը ապօրինի է գնահատել քաղաքապետի որոշումը և կայացրել է մարդու իրավունքների խախտման մասին որոշում»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

В настоящее время мэрия Еревана вместо безвозмездного предоставления в соответствии с буквой закона гражданам права собственности на земельный участок заставляет их выплачивать сумму. С таким заявлением выступила администрация офиса омбудсмена Армении.
Согласно источнику, несколько лет назад гражданин Ваник Аракелян приватизировал принадлежащее ему здание, однако земельный участок, который занимало здание, не было приватизировано, а было предоставлено на условиях аренды.
Для приватизации земельного участка Ваник Аракелян вновь в прошлом году обратился в мэрию Еревана, однако мэрия отклонила просьбу приватизировать участок с требованием выплатить сумму (200 000 драмов) за это. Между тем, согласно Земельному кодексу РА, земельный участок на правах собственности должен безвозмездно предоставляться гражданину.
На все вопросы, направленные офисом омбудсмена, мэрия дала необоснованные и противоречивые ответы, в качестве основания указывая на решение правительства, не имеющее связи с данной проблемой, и косвенно отказываясь выполнять свои обязательства.
«Таким образом, омбудсмен назвал незаконным решение мэра и принял решение о нарушении прав человека», - говорится в заявлении.