ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավոր. Թուրքիան արժանի չի, որ Իրանի և «5+1» խմբի հանդիպումը կայանա այդ երկրում
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը:
Իրանցի խորհրդարանականն իր այդ դիրքորոշումը հիմնավորել է նրանով, որ Թուրքիան Սիրիայի հարցում Իրանի հետ համակարծիք չէ:
Ի դեպ, Մանսուր Հաղիղաթփուրը դեմ է արտահայտվել նաև Իրանի և «5+1 խմբի» բանակցությունները Եգիպտոսում անցկացնելու առաջարկներին:
Նշենք, որ առաջիկայում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) պետք է կայանա հերթական հանդիպումը: Սկզբնական շրջանում նշվում էր, որ բանակցությունները պետք է անցկացվեն Թուրքիայում, իսկ ավելի ուշ հայտարարվեց, թե հնարավոր է, որ Եգիպտոսում կայանա:
Մինչ այդ Իրանի և «5+1» խմբի միջև բանակցությունները տեղի էին ունեցել 2012թ. ապրիլին Ստամբուլում: Բանակցությունների երկրորդ փուլն անցկացվեց մայիսին՝ Բաղդադում, իսկ երրորդը տեղի ունեցավ հունիսին՝ Մոսկվայում:

Iranian MP: Turkey does not deserve to host Iran-Group 5+1 talks
Turkey does not deserve to host the Iran-Group 5+1 talks, Vice Chairman of Majlis National Security and Foreign Policy Committee, Mansour Haghighat-Pour announced today, according to Fars News Agency.
The Iranian MP said that the reason for his position is that Turkey does not hold the same opinion with Iran on Syria.
Mansour Haghighat-Pour also spoke against holding the Iran-Group 5+1 talks in Egypt.
The Group 5+1 (the five permanent UN Security Council members plus Germany) is soon due to hold a regular meeting with Iran. It was said initially that the talks will be held in Turkey but later it was announced that they could take place in Egypt.
The latest talks between Iran and Group 5+1 took place in April 2012 in Istanbul. The second round of talks took place in Baghdad in May, the third in Moscow in June.