Ստամբուլի հայեր. Հարձակումները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ «հայ» բառը հայհոյանք է
Մարդու իրավունքների կազմակերպության Ստամբուլի գրասենյակի ներկայացուցիչները, վերջին ժամանակներս Սամաթիայում հայ տարեց կանաց նկատմամբ իրականացված հարձակումների առնչությամբ մամուլի ասուլիս են հրավիրել: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Ռադիքալ» (Radikal) օրաթերթը:
Կազմակերպության՝ խտրականության և այլատյացության դեմ պայքարի հանձնաժողովը, զրուցելով տուժածների հարազատների, հարևանների և Սամաթիայի բնակիչների հետ, կազմել է մի զեկույց: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժանանակ հայտարարել է Մարդու իրավունքների կազմակերպության Ստամբուլի գրասենյակի նախագահ Մերալ Չըլդըրը:
Նա ասել է, որ Սամաթիայի հայ բնակիչներն անհանգստացած են, որ այս հանցագործություններն ազգային խտրականության հողի վրա են կատարվում:
«Նրանք ասում են, որ այս հանցագործությունները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ «հայ» բառը որպես հայհոյանք է օգտագործվում»,-ասել է Չըլդըրը:
Չըդլդըրը տեղեկացրել է նաև, որ իրենց կողմից պատրաստված զեկույցը ներկայացվելու է Ներքին գործերի նախարարություն՝ պահանջելով չեղյալ համարել մասնավորապես Մարիցա Քյուչյուքի գործի վերաբերյալ գաղտնիության որոշումը և անցկացնել բաց ու թափանցիկ հետաքննություն, ինչպես նաև հաշվի առնել բոլոր հանցագործությունների միջև առկա կապը և անհապաղ այլատյացությունը հանցագործություն համարող օրենք ընդունել:
Նշենք, որ միայն վերջին 1 ամսվա ընթացքում, Սամաթիա թաղամասում հարձակման է ենթարկել 4 հայ կին և սեփական բնակարանում դաժանորեն սպանվել` 84-ամյա հայուհի Մարիցա Քյուչուքը: Կնոջ մարմնի վրա հայտնաբերվել էր դանակի 8 հարված:

Офис Союза прав человека в Стамбуле занялся проблемой нападения на армян в Турции и требует ввести закон о ксенофобии
Представители стамбульского офиса Союза прав человека в связи с последними нападениями на пожилых женщин с армянскими корнями в Саматии созвали пресс-конференцию. Об этом сообщает турецкий ежедневник «Радикал» (Radikal).
Комиссия по борьбе с дискриминацией и ксенофобией, побеседовав с родными и соседями пострадавших, а также с жителями Саматии, приготовила доклад. Такие данные были представлены руководителем стамбульского офиса Союза прав человека Мерал Чылдыр.
Отмечалось, что армянское население Саматии обеспокоено тем фактом, что эти преступления совершаются на почве национальной неприязни.
«Они говорят, что нападения будут продолжаться до тех пор, пока слово „армянин” воспринимается как ругательство», – заявляет М. Чылдыр.
Было подчеркнуто, что подготовленный доклад планируется представить в Министерство внутренних дел Турции с требованием признать недействительным решение по делу Марицы Кючук о закрытом следствии и произвести открытое и прозрачное предварительное следствие, а также учесть связь между этими преступлениями и немедленно принять закон о ксенофобии.
Напомним, только за последний месяц в районе Саматия, где живет много армян, жертвами насилия стали 4 армянки. Так, недавно в собственной квартире была жестоко убита 84-летняя армянка Марица Кючук. На теле женщины было обнаружено 8 ножевых ранений. На похоронах Марицы Кючук присутствовала также Ракель Динк. Когда ее спросили, была ли она лично знакома с Кючук, Динк ответила: «Нет, я пришла, чтобы выразить свою ноту протеста».