Հունվարի 26-28-ը Ղազախստանի Ուրալսկ քաղաքում անցկացվեց «Մրցաշրջան-2013»-ի սամբոյի առաջին միջազգային «A» դասի մրցաշարը, որը, կրելով «Ղազախստանի նախագահ Նորսուլթան Նազարբաևի մրցանակներ» անունը, նաև աշխարհի սամբոյի գավաթի փուլերից մեկն է:
Մրցաշարում Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող վեց մարզիկներից երկուսը հայրենիք կվերադառնան բրոնզե մեդալով: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայից:
Երրորդ հորիզոնականն են զբաղեցրել Մարտական սամբոյի 82 կգ քաշային կարգում՝ Մավրիկ Նասիբյանը, մարզական սամբոյի 90 կգ քաշային կարգում՝ Դավիթ Գրիգորյանը: Երկուսն էլ Սամբոյի և ձյուդոյի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի Ստեփանակերտի մասնաճյուղի սաներ են:
Քանի որ այս մեդալները նվաճվել են հունվարի 28-ին՝ Հայոց բանակի 21-րդ տարեդարձի օրը, Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան տարվա առաջին նվաճումը նվիրում է հայ զինվորին՝ սկսած շարքայինից, ավարտած գերագույն գլխավոր հրամանատարով:

Федерация самбо Армении посвятила первые награды 2013 года армянским военнослужащим
С 26-28 января в городе Уральск (Казахстан) прошел Этап кубка мира по самбо на призы президента Казахстана Нурсултана Назарбаева. На соревнованиях Армению представляли 6 самбистов, два из которых домой вернулись с бронзовыми медалями. Об этом сообщает пресс-служба Федерации самбо Армении.
Согласно информации, в весовой категории до 82 кг в категории боевое самбо третье место занял Маврик Насибян, а Давит Григорян стал бронзовым призером в боевом самбо в весовой категории до 90 кг. Оба спортсмена являются воспитанниками степанакертского филиала олимпийской спортивной детско-юношеской школы по самбо и дзюдо.
Поскольку медали были завоеваны 28 января, в День армянской армии, Федерация самбо Армении приняла решение посвятить первые достижения года армянским военнослужащим, начиная от рядового солдата и заканчивая главнокомандующим.