«Ekklesia» պարբերականը տպագրել է միջազգային իրավաբան Հենրի Հակոբյանի՝ «Չի մոռացվում Հայոց ցեղասպանությունը» խորագրով հոդվածը:
«Հունվարի 27-ին Հոլոքոստի զոհերի հիշատակման միջազգային օրն է, այս ընթացքում պետք է նաև հիշել մարդկության պատմության մեջ այնպիսի ցեղասպանություններ, ինչպիսիք են՝ Բոսնիա, Դարֆուր, Ռուանդա, Կամբոջիա: Այս օրերին մենք չպետք է մոռանանք, որ պետք է պայքարել մարդկության դեմ կազմակերպված մասսայական բռնությունների և ոչնչացման արմատների դեմ, որպեսզի այն ապագայում չկրկնվի:
Այս տարի ապրիլին նաև լրանում է Հայոց ցեղասպանության 98 տարելիցը: Մենք՝ հայերս, թուրքերը և միջազգային հանրությունը միասին պետք է վերահաստատենք այս իրադարձությունը, հիմնվելով միջազգային պատմաբանների, կազմակերպությունների գիտնականների և իրավաբանների, ինչպես նաև Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի կողմից ներկայացված գրականության վրա:
Մենք պետք է նաև հարց տանք, թե ինչպե՞ս ներկայում և ապագայում, զոհերի ժառանգները անարդարության և մարդկային ողբերգության պայմաններում կարող են նոր կյանք բացահայտելու և հույս ունենալու ուղղությամբ առաջ շարժվել»,- գրել է վերջինս:
«Տարիների ընթացքում, ես հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նյութեր գրելով այն համարել եմ Միջին Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջան, ինչպես նաև աշխարհի համար մտահոգությունների թեմա: Ես պայքարում եմ հաշտեցման համար,այլ ոչ թե առճակատման: Ես նաև խոսել եմ մեր աշխարհում տեղի ունեցած աննկատ, առանց պատշաճ ուսումնասիրության ենթարկված ցեղասպանությունների մասին: Հոլոքոստի զոհերի հիշատակման միջազգային օրը ոչ միայն պետք է հիշել անցյալի մասին, այլ ՝ աշխարհի համար լավ ապագա կառուցելու հարցում միանալ: 19-րդ դարի ամերիկացի հեղինակ Հենրի Դեվիդ Թորուն նշել է. «Մի անհանգստացեք, եթե դուք կառուցել եք ձեր ամրոցները օդում, ուրեմն նրանք այնտեղ են որտեղ որ պետք է լինեն: Հիմա էլ դրա հիմքը պետք է դնել»,-գրում է Հենրի Հակոբյանը:

The Armenian Genocide: On not forgetting
Today (27 January 2013) is Holocaust Memorial Day (HMD) with the theme “Communities Together: Build a Bridge”, when we remember the Nazi Holocaust as well as other acts of genocide in human history such as in Cambodia, Bosnia, Rwanda and Darfur. On this day, we also resolve once more never to forget, but rather to seek to build a better future by tackling the roots that lead to extermination and organised mass violence by human beings against fellow human beings, says an article by Harry Hagopian, an international lawyer, ecumenist and EU political consultant, published in Ekklesia.co.uk.
In April this year, there will also be a global remembrance of the 98th anniversary of the beginning of the Armenian Genocide. We - Armenians, Turks and the world community together - need to re-affirm the historical veracity of this event, not on the basis of presumed ethnic biases or misguided zealotry, but on the basis of the solid literature coming from international historians, organisations, scholars and lawyers, not least the International Association of Genocide Scholars. We also need to ask how, in the present and future, those who inherit the mantle of the victims can move forward to discover new life and hope in the face of continuous injustice and human tragedy.
Over the years, I have written a good deal on the subject of the Armenian Genocide, as part of a wide range of concerns in the MENA region and beyond. I have struggled to focus on reconciliation, not confrontation, which comes from a sense of recognition of a heinous crime against one people. I have also referred to other acts of genocide in our world that pass unnoticed, untackled and without due diligence or compunction.
HMD in my mind is not a day solely to think of the past but to join hands in constructing a better future in our broken world. This requires good faith, good will, strength, resolve and an ability to go beyond the limits of the self in order to meet the other too. As the 19th century American Transcendentalist author Henry David Thoreau once said, "Do not worry if you have built your castles in the air. They are where they should be. Now put the foundations under them."