Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ծրագրում է ապրիլի 24-ին, Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը այցելել Հայաստան: Այս մասին գրում է թուրքական «Հուրիյեթ» պարբերականը, հղում անելով Ելիսեյան պալատի իր աղբյուրներին:
Տեղեկատվության համաձայն, Օլանդն ընդունել է 2012 թ-ի նոյեմբերին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը 2013 թ-ին Հայաստան այցելելու վերաբերյալ:
Բացի այդ պարբերականին հայտնի է դարձել, որ Օլանդը մինչ 2014 թ-ի տեղական ընտրությունները պատրաստվում է հայկական համայնքին «Ցեղասպանության վերաբերյալ մեծ ուղերձ» հղել:
Միաժամանակ նշվում է, թե Ֆրանսիայի ղեկավարը չի պատրաստվում Հայոց Ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագիծը կրկին օրակարգ բերել, հաշվի առնելով Սահմանադրության հետ կապված «տեխնիկական դժվարությունները»:

Hurriyet: Президент Франции Франсуа Олланд намерен 24 апреля посетить Армению
Президент Франции Франсуа Олланд планирует 24 апреля – в день памяти жертв Геноцида армян –посетить Армению. Об этом сообщает турецкое издание Hurriyet со ссылкой на источники в Елисейском дворце.
Согласно информации, президент Франции принял приглашение президента Армении Сержа Саргсяна в 2013 году посетить Армению.
Кроме того, как стало известно, в канун выборов в органы местного самоуправления в 2014 году Франсуа Олланд собирается обратиться к армянской общине с «Великим посланием относительно Геноцида армян».
Вместе с тем отмечается, что Олланд не собирается вновь включать законопроект по криминализации отрицания Геноцида армян в повестку дня, учитывая «технические трудности», связанные с Конституцией.