Իրանը ողջունում է Երևանի «Կապույտ մզկիթը» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում գրանցվելու գործընթացը
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության հարցերով փոխնախարար Նազեմ Սամադովի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Իրանի մշակութային ժառանգության և զբոսաշրջության կազմակերպության նախագահ Մասուդ Ալավիան Սադրը:
Ւրանցի պաշտոնյան, ի պատասխան Ադրբեջանի անհիմն անհանգստությանը, թե վերանորոգման ժամանակ հնարավոր է, որ մզկիթը վնասվի, մասնավորապես պատասխանել է. «Մի երկրում, որի պետական կրոնը քրիստոնեությունն է, «Կապույտ մզկիթի» գրանցումը որպես կրոնական հուշարձան, նրա պահպանության ու հոգատարության համար ավելի շատ նախադրյալներ է ստեղծում, բացի այդ, մզկիթի վերանորոգումը կատարվել է իրանցի մասնագետների մասնակցությամբ»:
Նշենք, որ վերջերս ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության կազմակերպության փոխնախագահ Մասուդ Ալավիան Սադրը իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել էր, որ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի՝ Թեհրան կատարած այցի շրջանակներում կայացած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Երևանում գտնվող իրանական «Կապույտ մզկիթը» վերանորոգելուց և ամբողջական տեսքի բերելուց հետո քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի այն ընդգրկվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում:
Երևանում գտնվող իրանական «Կապույտ մզկիթը» կընդգրկվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում
Իրանի մշակույթի նախարար. Իրանահայերը հասարակության կողմից հատուկ հարգանքի են արժանանում
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան. Տարբեր կրոններ դավանող հայերն ու իրանցիները դարեր ի վեր խաղաղ ապրել և ապրում են միմյանց կողքին
Հայերը գերազանց ներդրում են ունեցել Իրանի մշակույթի զարգացման գործում. Իրանցի մտավորականների գնահատականը

Иран приветствует включение Голубой мечети в Ереване в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО
Иран приветствует процесс включения расположенной в Ереване Голубой мечети в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Об этом, как сообщает иранское официальное информагентство «ИРНА», заявил на встрече заместителем министра культуры и туризма Азербайджана Назимом Самедовым зампредседателя организации культурного наследия ИРИ Масуд Алавиан Садр.
В ответ на необоснованные беспокойства Азербайджана, связанные с возможным повреждением здания мечети в ходе ремонта, в частности отметил: «В стране, государственной религией которой является христианство, регистрация Голубой мечети в качестве религиозного памятника создает наибольшие предпосылки для дальнейшей охраны этого здания, кроме того, ремонт мечети проводили специалисты из Ирана».
Напомним, что зампредседателя организации культурного наследия ИРИ Масуд Алавиан Садр в интервью иранскому информагентству «ФАРС» заявил, что на прошедшей с министром культуры Армении Асмик Погосян встрече в Тегеране была достигнута договоренность предпринять меры по включению расположенной в Ереване иранской Голубой мечети в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО после того, как она будет отремонтирована и приведена в окончательный вид.
Иранская Голубая мечеть в Ереване будет включена в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО
Армяне внесли огромный вклад в развитие иранской культуры. Оценки представителей интеллигенции Ирана
Народы Армении и Ирана являют миру пример мирного сосуществования носителей различных религий. Заявление посла ИРИ М. Реиси