«ՎիմպելԿոմ»-ը իր բջջային կապի բաժանորդներին կտրամադրի Վիկիպեդիայի անվճար մուտքի հնարավորություն
«ՎիմպելԿոմ Լտդ» («ՎիմպելԿոմ» «Ընկերություն» կամ «Խումբ») (NYSE: VIP) hեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը, Վիկիպեդիայի օպերատոր Վիկիմեդիա հիմնադրամը, որը վեբ տեխնոլոգիաների հիման վրա ստեղծված բազմալեզու անվճար հանրագիտարան է, այսօր հայտարարել են համագործակցության մասին, որի շրջանակում «ՎիմպելԿոմ»-ը իր բջջային կապի բաժանորդներին կտրամադրի Վիկիպեդիայի անվճար մուտքի հնարավորություն: Այս մասին հայտնում են «ՎիմպելԿոմ»-ից:
«Wikipedia Zero»-ի միջոցով «ՎիմպելԿոմ» շարժական կապի բաժանորդներին կտրամադրվի անվճար մուտքի հնարավորություն Վիկիպեդիա անվճար հանրագիտարանի բջջային տարբերակին տեքստային ձևաչափով: Անգլերեն լեզվով տարբերակին զուգահեռ հոդվածները հասանելի կլինեն նաև տվյալ երկրի լեզվով:
Վիկիպեդիան երբևէ կազմված ամենամեծ տեղեկատվական հավաքածուն է: Ներառելով ավելի քան 23 միլիոն հոդված 280 լեզվով` Վիկիպեդիան աշխարհի հինգերորդ ամենից շատ այցելություն ունեցող կայքէջն է և ունի ավելի քան 483 միլիոն ընթերցող:
«ՎիմպելԿոմ»-ի Կոմերցիոն և ռազմավարական հարցերով գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Գերչուկը նշել է. «Աշխարհի վեցերորդ ամենախոշոր հեռահաղորդակցության օպերատորը և հինգերորդ ամենամեծ կայքէջը հանդես են գալիս համատեղ առաջարկով` տրամադրելով մեր բաժանորդներին անվճար գիտելիքներ ձեռք բերելու ավելի մեծ հնարավորություն հատկապես զարգացող շուկաներում: Սա փոխշահավետ համագործակցություն է, որը մեզ թույլ կտա խթանել շարժական ինտերնետի օգտագործումը մեր բաժանորդների շրջանում` միևնույն ժամանակ աջակցելով Վիկիպեդիայի առաքելության իրականացմանը. այն է անվճար մուտք տրամադրել համաշխարհային գիտելիքների շտեմարանին»:
Վիկիմեդիա հիմնադրամին կից բջջային կապի բաժնի ղեկավար Կուլ Տականաո Վադհան էլ նշել է. «Շատ ուրախ ենք, որ «ՎիմպելԿոմ»-ը միանում է մեզ միասին հաղթահարելու բջջային հեռախոսներից Վիկիպեդիա մուտք գործելու արգելքը: Այս համագործակցությունը ևս մեկ քայլով մեզ մոտեցնում է մեր առաքելությանը. անվճար գիտելիքները հասանելի դարձնել մոլորակի յուրաքանչյուր բնակչին: Համագործակցելով աշխարհի հեռահաղորդակցության խոշորագույն օպերատորներից մեկի` «ՎիմպելԿոմ»-ի հետ, մենք այժմ կարող ենք ընդլայնել այն երկրների ցանկը, որտեղ կարող ենք տարածել Վիկիպեդիային անվճար մուտք գործելու հնարավորությունը: Այս համագործակցության շնորհիվ «Wikipedia Zero»-ն հասանելի կլինի աշխարհի 330 միլիոն բջջային կապի բաժանորդներին»:
«Wikipedia Zero» կներդրվի «ՎիմպելԿոմ»-ի գործառնություններում այս տարվանից սկսած` շեշտը դնելով Արևելյան Եվրոպայի, Ասիայի և Աֆրիկայի զարգացող շուկաների վրա: «Wikipedia Zero» նախաձեռնությունը կլինի համագործակցության առաջին քայլը, հետագայում երկու գործընկերները ծրագրում են համատեղ մշակել լրացուցիչ Վիկիմեդիա ծառայություններ` ուղղված զարգացող շուկաներին:
Այս համաձայնագիրը «ՎիմպելԿոմ»-ի հետևողական ռազմավարության մի մասն է կազմում և լրացնում է նախկինում հայտարարված համագործակցությունը Opera Mini-ի հետ, որը նպատակ ուներ առաջարկել շարժական վեբ բրաուզեր` հարմարեցված տարրական բջջային հեռախոսներին

“VimpelCom Ltd.” (“VimpelCom”, “Company” or “Group”) (NYSE: VIP), a leading global provider of telecommunications services, and the Wikimedia Foundation, operator of Wikipedia, the web-based, multilingual, free-content encyclopedia project, today announced a partnership to deliver free Wikipedia access to VimpelCom customers, company’s press service reported.
Through Wikipedia Zero, VimpelCom’s mobile customers will have free access to the mobile version of Wikipedia, the free encyclopedia, along with a light-weight, text-only fast version of the site. Locally-relevant articles in local language versions of Wikipedia will be available along with the English version.
Wikipedia is the largest collection of knowledge ever assembled. Featuring more than 23 million articles available in 280 languages, Wikipedia is the world’s fifth most visited website with a 483 million-strong global readership.
Mikhail Gerchuk, VimpelCom’s Group Chief Commercial and Strategy Officer, said: "The world’s sixth largest telecommunications company and fifth largest website globally are coming together to offer our customers a better mobile experience and greater access to free knowledge, particularly in emerging markets. This is a win-win partnership that helps us to promote the mobile internet to our customers while contributing to Wikipedia’s mission to bring free access to the entire world's knowledge.”
“We’re very happy VimpelCom is joining us in removing a major barrier to accessing Wikipedia on mobile phones. This partnership is an important step forward in our mission to bring free knowledge to everyone on the planet,” said Kul Takanao Wadhwa, Head of Mobile with the Wikimedia Foundation. “In conjunction with VimpelCom, one of the largest telecommunication providers in the world, we’re now able to expand free access to Wikipedia in more countries. With this partnership, Wikipedia Zero is now available to 330 million mobile users around the world.”
Wikipedia Zero will be rolled out in VimpelCom operations across the globe starting this year, with focus on emerging markets in Eastern Europe, Asia and Africa. While Wikipedia Zero will be the first initiative of the partnership to launch, both partners are also expected to jointly develop additional Wikimedia services to target emerging markets in the future.
This latest agreement is part of VimpelCom's consistent strategy of providing its customers with the best mobile experience and complements the previously announced partnership with Opera Mini to provide a mobile web browser optimized for basic phones.