Հայաստանում քաղցկեղով հիվանդների թիվը կրկնապատկվել է
Հայաստանում վերջին 20 տարիների ընթացքում գրանցվել է քաղցկեղով հիվանդների կրկնակի ավելացում: Այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Հայաստանի ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն Գագիկ Բազիկյանը:
«1990-91 թվականին ունեցել ենք 3,5-4 հազար հիվանդ, իսկ արդեն 2011թվականին ՝ 7850 մարդ: 2012 թվականը դեռ չի ամփոփվել, բայց կունենաք, երեևի, շուրջ 8 հազար հիվանդ», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի՝  մահացության մակարդակը հետևյալն է. «2011թվականին այդ թիվը կազմել է 5585, իսկ այս տարի կարող է հասնել 6000-ի»:

За последние 20 лет число больных раком в Армении удвоилось. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил заместитель директора Национального онкологического центра Армении профессор Гагик Базикян.
«В 1990-1991гг. у нас было зарегистрировано 3,5-4 тыс. больных, а в 2011 году их число достигло 7850. Итоги 2012 года еще не подведены, однако, скорее всего, у нас будет порядка 8 тыс. больных раком», – отметил профессор.
По его словам, уровень смертности достиг следующих показателей: «В 2011 году это число составляло 5585, в этом году оно может достигнуть 6000».