ԱԷՄԳ-ը ևս հերքում է Իրանի Ֆորդոյի միջուկային հաստատությունում պայթյունի մասին տեղեկատվությունը
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) ևս հերքում է Իրանի Ֆորդոյի միջուկային հաստատությունում պայթյունի մասին տեղեկատվությունը:
ԱԷՄԳ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ որևէ փաստ գոյություն չունի, որը կապացուցի, որ Ֆորդոյի միջուկային հաստատությունում պայթյուն է տեղի ունեցել:
Հիշեցնենք, որ օրերս արևմտյան լրատվամիջոցները, հղում անելով Իրանի հետախուզական ծառայության նախկին աշխատակիցներից մեկին, տեղեկացրել էին, թե «Ֆորդոի» միջուկային հաստատությունում ուրանի հարստացման ժամանակ պայթյուն է տեղի ունեցել, որի պատճառով հաստատության շուրջ 240 աշխատակից մնացել են ստորգետնյա աշխատավայրում:
Հավելենք, որ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ Սեյյեդ Մասուդ Ջազայերին հունվարի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ևս հերքել էր այդ տեղեկատվությունը:

МАГАТЭ также опровергает информацию о взрыве на ядерном объекте в иранском Фордо
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) также опровергает информацию о взрыве на ядерном объекте в иранском Фордо. Об этом сообщает иранское информагентство «МЕХР».
В сообщении МАГАТЭ отмечается, что нет какого-либо факта, доказывающего то, что на ядерном объекте «Фордо» произошел взрыв.
Напомним, на днях западные СМИ, ссылаясь на одного из бывших сотрудников разведывательной службы Ирана, сообщали, что в ходе работ по обогащению урана на ядерном объекте «Фордо» произошел взрыв, в результате которого около 240 сотрудников оказались под завалами.
Добавим, что заместитель начальника Генштаба ВС Ирана Сейед Масуд Джазайери на пресс-конференции 28 января также опроверг эти сведения.