Հունվարի 30-ին, Դուբայում, «Զարգացող օդանավակայանների 2-րդ ամենամյա համաժողով-ցուցահանդես 2013-ի» ընթացքում հրապարակվեցին ավելի քան 20 նոմինացիաներում քվեարկությունների արդյունքները: Նոմինացիաները տարբեր էին. «Աշխարհի լավագույն օդանավակայան», «Միջին Արևելքի լավագույն օդանավակայան», «Եվրոպայի լավագույն օդանավակայան», և այլն: Ըստ «ԱՊՀ, Ռուսաստանի, և Բալթյան երկրների լավագույն օդանավակայան» նոմինացիայի քվեարկության արդյունքների, Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը լավագույնն է ԱՊՀ տարածքում:
«Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանը Դուբայում գործող Arabian Reach կազմակերպության կողմից առաջադրվել էր “Զարգացող շուկաների օդանավակայաններ մրցանակաբշխությանը” /“EMAA” “Emerging Markets Airports Award”/:
Զվարթնոցից բացի ԱՊՀ-ից ընտրվել էին ևս չորս` Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» եւ «Շերեմետեւո», Սանկտ Պետերբուրգի «Պուլկովո» և Բիշքեկի «Մանաս» օդանավակայանները: Քվեարկությունն ընթացավ ավելի քան մեկ ամիս:
Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ, մրցանակը ստացավ «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն:

30 января в ходе проходящей в Дубае «Второй ежегодной конференции-выставке развивающихся аэропортов 2013» были опубликованы результаты голосования в свыше 20 номинациях, таких как «Лучший аэропорт СНГ», «Лучший аэропорт Среднего Востока», «Лучший аэропорт Европы» и др. В номинации «Лучший аэропорт СНГ, России и стран Балтии» ереванский международный аэропорт «Звартноц» был признан лучшим в СНГ.
Как сообщили в ЗАО «Армения - Международные аэропорты», международный аэропорт «Звартноц» был выдвинут на премию «Аэропорты развивающихся рынков» действующей в Дубае авиакомпанией Arabian Reach (“EMAA” “Emerging Markets Airports Award”).
Кроме аэропорта «Звартноц» для участия в конкурсе из стран СНГ были избраны московские аэропорты «Домодедово» и «Шереметьево», петербугский аэропорт «Пулково» и бишкекский аэропорт «Манас». Голосование длилось в течение месяца с лишним.
Во время торжественной церемонии оглашения результатов конкурса приз был вручен генеральному менеджеру ЗАО «Армения – Международные аэропорты» Марсело Венде.