ICES դիտրոդական առաքելության առաջին խումբը աշխատանքները կսկսի փետրվարի 3-ից
ICES (Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի) դիտորդական խումբը սկսելու է Հայաստանի Հանրապետության 2013 թ-ի նախագահական ընտրությունների դիտորդական առաքելությունը՝ անկախ այն հանգամանքից՝ կհետաձգվեն ընտրությունները, թե ոչ: Այս մասին ասված է կազամակերպության տարածած հաղորդագրությունում:
Նշվում է, թե առաքելության փորձագետները ցնցված են ՀՀ նախագահական ընտրությունների թեկնածու, ԱԻՄ կուսակցության ղեկավար Պարույր Հայրիկյանի դեմ իրականացված մահափորձի առնչությամբ, նրան շուտափույթ ապաքինում են մաղթում, իսկ իրավապահ մարմիններին հորդորում են հետաքննչական գործողություններ ծավալել հանցագործության հետևում կանգնած ուժերին հայտնաբերելու համար:
Նշվում է, թե երկարաժամկետ դիտորդական առաքելության խմբում, որը իր աշխատանքները սկսելու է փետրվարի 3-ից, ընդգրկվել է 8 փորձագետ:
Խումբը նախատեսում է հանդիպումներ իրականացնել նախագահական թեկնածուների, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների, կենտրոնական և տարածքային ընտրական հանձնաժողովների անդամների, ինչպես նաև հայկական ԶԼՄ-ներ ներկայացուցիչների հետ: Առաքելության ավարտից հետո ICES-ը մտադիր է ներկայացնել երկրորդ միջանկյալ զեկույցը նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ:
Հաղորդվում է, թե եթե ընտրությունները չհետաձգվեն, ապա կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբի անդամները, որոնք հետևելու են քվեարկության ընթացքին, Հայաստան կժամանեն փետրվարի 14-ին: Ընտրության օրը` փետրվարի 18-ին, առաքելության բոլոր անդամները կգտնվեն Հայաստանի տարբեր քաղաքներում: Դիտորդական առաքելության մեջ ներգարվված են 35 փորձագետներ, որոնք ներկայացնում են ԵՄ 10 երկրներ, ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը: Առաքելության կազմում գործելու է հիմնական երեք խումբ. «Քաղաքական», որում ներկայացված են Եվրախորհրդարանի և ազգային խորհրդարանների պատգամավորներ, «Իրավաբանական», որում ներկայացված են փաստաբաններ և նախկին դիվանագետներ, ինչպես նաև «ԶԼՄ» խումբ` այստեղ ներկայացված են քաղաքական մեկնաբաններ ու ԶԼՄ ներկայացուցիչներ:
Դիտորդական առաքելությունը գլխավորում է ICES նախագահ, Կնեսետի XV-րդ գումարման պատգամավոր դոկտոր Ալեքսանդր Ցինկերը

В Армении с 4 февраля начинает работать первая группа наблюдателей ICES
Независимо от того, будут ли перенесены выборы, или они состоятся в срок, 18 февраля, наблюдательская миссия центра ICES начинает запланированный мониторинг процесса подготовки и проведения выборов президента Армении – 2013, сообщает экспертный центр ICES.
Эксперты ICES шокированы покушением на кандидата в президенты Армении, руководителя объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна, желают ему скорейшего выздоровления и призывают следственные органы оперативно провести расследование и выявить силы, которые стоят за этим противоправным действием.
В группу долгосрочных наблюдателей, которая начнет работу 3 февраля 2013 года, вошли 8 экспертов. Группа планирует организовать встречи с кандидатами в президенты, руководителями парламентских фракций, членами центральной и окружных избирательных комиссий, представителями армянских СМИ. По итогам работы этой группы миссия ICES планирует представить на очередной пресс-конференции второй промежуточный отчет.
Если выборы не будут перенесены на более поздний срок, основная группа краткосрочных наблюдателей за процессом голосования, подсчета голосов и подведения итогов выборов, прибудет в Армению 14 февраля. В день голосования все наблюдатели миссии будут распределены по городам Армении, с целью организации наблюдения за максимальным количеством территориальных избирательных участков.
35 экспертов мисси ICES, представляют 10 стран Евросоюза, США и Израиля. В составе миссии сформированы три функциональные группы: «политическая», куда вошли депутаты Европарламента и национальных парламентов, политологи; «юридическая» - юристы и бывшие дипломаты; «СМИ» - политические обозреватели и представители СМИ. Во главе миссии, президент ICES, депутат Кнессета XV созыва Александр Цинкер.