ՀՀ գլխավոր դատախազություն. Հայրիկյանի գործով մշակվել են մի քանի աշխատանքային վարկածներ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ Հայրիկյանի դեմ կատարած մահափորձի քրեական գործով կատարվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական, մատնադրոշմային, ինչպես նաև՝ դատաձգաբանական, դատամանրաթելային և դատաքիմիական համալիր փորձաքննություններ:
«ՀՀ Պարույր Հայրիկյանին ապօրիանաբար կյանքից զրկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ 2013թ. փետրվարի 1-ին ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305-րդ հոդվածով հարուցված քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունը:
Միաժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազը գրավոր ցուցում է տվել ՀՀ ԿԱ ոստիկանության և ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչության փորձառու քննիչներին համատեղ քննչական խումբ կազմելու վերաբերյալ` նկատի ունենալով, որ քրեական գործն իրենից որոշակի բարդություն է ներկայացնում և անհրաժեշտ է կատարել անհետաձգելի մեծածավալ քննչական գործողություններ, որոնք օրենքով սահմանված ժամկետում բազմակողմանի և լրիվ ծավալով արդյունավետ կիրականացվի քննչական խմբի միջոցով:
Քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությանը: Մշակվել են մի քանի աշխատանքային վարկածներ, որոնցից յուրաքանչյուրը քննչական խմբի կողմից ստուգվում է։
Քրեական գործով կատարվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական, մատնադրոշմային, ինչպես նաև՝ դատաձգաբանական, դատամանրաթելային և դատաքիմիական համալիր փորձաքննություններ։ Փորձաքննության է ներկայացվել դեպքի վայրից առգրավված 7,62 մմ տրամաչափի 1 գնդակը, ինչպես նաև՝ վիրահատության ընթացքում Պարույր Հայրիկյանի մարմնից հանված միևնույն տրամաչափի ևս 1 գնդակ։
Նախաքննության արդյունքների մասին տեղեկատվություն կտրամադրվի լրացուցիչ»,-նշում են դատախազությունից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն երեկ այցելել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն և զրուցել ՀՀ նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանի հետ։ Գլխավոր դատախազը զրուցել է նախ գլխավոր բժշկի հետ և հետաքրքրվել Պ.Հայրիկյանի առողջական վիճակով, նրան պատճառված վնասվածքի բնույթով, ապա՝ Պ.Հայրիկյանի հետ, որի ժամանակ վերջինս գլխավոր դատախազին նկարագրել է նաև դեպքի մանրամասները։

Генпрокуратура Армении разработала ряд рабочих версий покушения на Паруйра Айрикяна
Генеральная прокуратура Армении сообщает, что в рамках уголовного дела по факту покушения на кандидата в президенты, лидера партии «Объединение „Национальное самоопределение”» Паруйра Айрикяна проводятся неотложные следственные и судопроизводственные действия, назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая, дактилоскопическая, баллистическая, судебно-химическая экспертизы и судебная экспертиза объектов волокнистой природы.
На экспертизу направлена изъятая на месте преступления пуля калибра 7.62 мм, а также еще одна пуля, извлеченная в ходе операции из тела Паруйра Айрикяна.
«Контроль над законностью предварительного следствия в рамках уголовного дела по факту попытки незаконного лишения Паруйра Айрикяна жизни 1 февраля 2013 года в управлении СНБ Армении, заведенного по признакам ст. 34-305 УК Армении, осуществляет управление по делам, расследуемым в органах национальной безопасности Генпрокуратуры Армении.
Вместе с тем, генеральный прокурор дал письменные указания относительно создания совместной следственной группы, в состав которой войдут опытные следователи полиции Армении и следственного управления СНБ, с учетом сложности уголовного дела и необходимости проведения неотложных широкомасштабных следственных действий, которые в установленный законом срок эффективно, разносторонне и целостно предпримет следственная группа.
Предварительное следствие поручено следственному управлению СНБ Армении. Разработан ряд рабочих версий, каждая из которых проверяется.
По уголовному делу осуществляются неотложные следственные и судопроизводственные действия, назначен ряд экспертиз: судебно-медицинская, судебно-биологическая, дактилоскопическая, баллистическая, судебно-химическая экспертизы и судебная экспертиза объектов волокнистой природы. На экспертизу направлена изъятая на месте преступления пуля калибра 7.62 мм, а также пуля, извлеченная в ходе операции из тела кандидата. О результатах предварительного следствия будет сообщено дополнительно», – говорится в сообщении генпрокуратуры.
Напомним, накануне генпрокурор РА Агван Овсепян навестил кандидата в ереванском медицинском центре «Св. Григория Просветителя». Он поговорил с главврачом, поинтересовался о состоянии здоровья Паруйра Айрикяна. Затем Агван Овсепян побеседовал с Айрикяном, который рассказал генпрокурору о подробностях инцидента.
Вместе с генпрокурором Айрикяна навестил и начальник Специальной следственной службы.
Добавим, покушение на кандидата в президенты Армении, главу Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна было совершено 31 января, в 23:30 по местному времени, на улице Тпагричнери («Печатники»), где расположен дом его родителей. Получивший огнестрельное ранение в область ключицы политический деятель был доставлен в ереванский медицинский центр «Св. Григория Просветителя».
1 февраля Паруйр Айрикян был успешно прооперирован. Медики оценивают состояние пострадавшего как средней тяжести.