Հերթական մշտադիտարկման շրջանակներում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի խոշտանգումների և բռնությունների կանխարգելման բաժնի աշխատակիցները և Պաշտպանին առընթեր ստեղծված Խոշտանգումների կանխարգելման փորձագիտական խորհրդի անդամներից ստեղծված աշխատանքային խումբը օրերս այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ ծանոթացել է քրեակատարողական հիմնարկի պահման վայրերին, առանձնազրույցներ ունեցել դատապարտյալների հետ, լսել նրանց բողոքները:
ՄԻՊ աշխատակազմի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի անբավարար պայմանների մասին առաջինը վկայում էին պատերի սառնությունն ու խոնավությունը ու դրանցից առաջացած գարշահոտությունը, որը թե հիմնարկի անձնակազմի և թե դատապարտյալների առողջության համար խիստ վտանգավոր պայմաններ է ստեղծում:
Քրեակատարողական հիմնարկում կարևորագույն խնդիրներից է գերբնակեցումը: Ըստ լրակազմի` նախատեսված է 840 պահման տեղեր, սակայն այցելության պահին պահվում էր 1184 ազատազրկված:
Բոլոր խցերը հիմնականում նույն մեծության են, սակայն աշխատանքային խումբն արձանագրել էր, որ 8 հոգու համար նախատեսված որոշ խցերում ապրում են 3 հոգի, իսկ մյուս նմանատիպ խցերում մինչև 18 հոգի:
Արձանագրած հաջորդ խնդիրը դատապարտյալների պահման պայմաններն էին: Բացառությամբ մի քանի խցերի, մյուս բոլոր խցերը խոնավ էին ու հակահիգենիկ և վերանորոգման կարիք ունեին, սանհանգույցները նույնպես անմխիթար վիճակում էին:
Աշխատանքային խումբը արձանագրել է նաև, որ առավոտյան նախաճաշից օրինակ 17 հոգուց բաղկացած խցում օգտվում են միայն երեքը. սնդդի վատ որակը դատապարտյալների մշտական բողոքների թվում է եղել: Դատապարտյալները հիմնականում օգտվում են դրսից ուղարկված հանձնունքներից: Բավական վատ պայմաններում է պահվում նաև կալանավորների համար նախատեսված սնունդը:
Իսկ քրեակատարողական հիմնարկի հիվանդանոցում պայմանները վերանորոգումից հետո բարելավվել էին, սանիտարահիգիենիկ վիճակը բավարար էր: Սակայն դատապարտյալները հայտնել են, որ անհրաժեշտ բոլոր դեղամիջոցները ստանում են հարազատներից: Աշխատանքային խումբը պարզել է նաև, որ բժշկական քարտերում չեն փաստագրվում ազատազրկվածի կողմից հրավիրված բժշկի խորհրդատվությունը և հարազատների միջոցով ձեռքբերված դեղորայքը:
Դատապարտյալների հետ առանձնազրույցի ընթացքում աշխատանքային խումբը արձանագրել է նաև, որ զբոսանքները կատարվում են որոշակի օրերի, իսկ կիրակի օրը ընդհանրապես զբոսանք չի լինում: Վարչակազմը այս խնդրի կապակցությամբ հայտնել է, որ զբոսանքների ամենօրյա կազմակերպումը կապված է աշխատակիցների ոչ բավարար քանակի հետ:

Сотрудники Офиса омбудсмена  Армении посетили УИУ «Нубарашен». Кадры из тюремной жизни
Сотрудники офиса Защитника прав человека Армении на днях посетили уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен», где ознакомились с условиями содержания заключенных и пообщались с заключенными, выслушали их жалобы.
Сотрудники офиса Защитника прав человека сообщают, что о неудовлетворительном состоянии УИУ «Нубарашен» говорили в первую очередь холодные стены, сырость и образовавшееся в результате этого зловоние, которое представляет угрозу здоровью как сотрудников УИУ, так и заключенных.
Одна из главных проблем уголовно-исполнительного учреждения – это перезаселенность. Согласно полученным данным, УИУ предусмотрено для 840 заключенных, меж тем в момент посещения там содержались 1184 человека.
Все камеры приблизительно одного размера, однако сотрудники обнаружили, что в некоторых камерах, предназначенных для содержания 8 человек, срок отбывают по 3 человека, а в некоторых подобных камерах заселены до 18 человек.
Следующая обнаруженная проблема – это условия содержания заключенных. За исключением некоторых камер, во всех остальных наблюдалась сырость и антисанитарные условия. По словам правозащитников, все эти камеры нуждаются в ремонте.
Качество питания также было одной из основных жалоб.
Условия больницы УИУ после ремонта улучшились, санитарно-гигиенические условия были удовлетворительные. Однако заключенные сообщили, что часто медикаменты они получают от родственников.
В процессе личных бесед с заключенными выяснилось, что прогулки в УИУ разрешаются только в определенные дни, а по воскресеньям прогулок вообще нет. Начальство УИУ сообщило, что это связано с недостаточным количеством сотрудников тюрьмы.