Ս.Սարգսյան. Հայրիկյանի հետ կատարվածը փորձություն էր, բայց վստահ եմ` դրանից դուրս ենք գալու ավելի միասնական ու փորձ կուտակած
«Մասիսցիները ՀՀ նախագահի հետ են և վե’րջ», «Մասիսցիները գնում են դեպի ապահով Հայաստան» և նմանատիպ բովանդակությամբ պաստառներով մասիսցիներն այսօր դիմավորեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանին:
Հանդիպման մեկնարկին Սերժ Սարգսյանը, նախևառաջ խոսեց վերջին օրերին զարգացումների մասին. «Մենք շարունակում ենք մեր ընտրարշավը և հաճելի է տեսնել, թե ինչպես է մեր գործընկերը արագ ապաքինվում չնայած այն զազրելի հանցագործությանը, որն իմ համոզմամբ, ուղղված էր ոչ միայն Պարույր Հայրիկյանի, այլ մեր պետականության, առաջընթացի դեմ: Մեզնից յուրաքանչյուրը սա պետք է հասկանա և իր գործը ավելի լավ կատարի և մենք պետք է շարունակենք անխափան հստակ աշխատանք, որովհետև այդ հանցագործության նպատակը կայանում էր հենց դրանում` խափանել ընտրությունների բնականոն ընթացքը: Բայց ես վստահ եմ, որ մենք բոլորս միասին դա, բնականաբար, թույլ չենք տա»,-ելույթն այսպես սկսեց Սերժ Սարգսյանը:
Այս իրավիճակում, շարունակեց նա, միայն ու միայն պետք է գործի ՀՀ Սահմանադրությունը և` «ես խոստանում եմ, որ բոլոր գործընթացները համապատասխանելու են այդ տառին և ոգուն»:
Խոսելով Մասիսին վերաբերող խնդիրներից, Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ չկան այնպիսի խնդիրներ, որոնք չեն կարող լուծվել առաջիկա տարիներին. «Իմ ծրագիրը պետության յուրաքանչյուր համայնքի և անհատի համար է, և մենք չիրականանալի բաներ չենք ասում: Ասում ենք այն, ինչ բոլորիս մտքին է ու բոլորիս է վերաբերում»,- նշեց ՀՀ նախագահի թեկնածուն ու հատկապես կարևորեց կրթության իրավունքը բոլոր քաղաքացիների համար, կենսաթոշակային բարեփոխումները, անապահով խավերին ուղղված աջակցությունն ավելի հասցեական դարձնելու և նոր աշխատատեղերի ստեղծման անհրաժեշտության մասին. «Ապահով կարող է լինել միայն այն Հայաստանը, որտեղ մարդիկ ապահովված են աշխատանքով և այդ աշխատանքը բերում է նրանց արժանապատիվ վաստակ: Դա է այն հենքը, որը թույլ կտա կառուցել ամուր հասարակություն և պետություն»,- համոզմունք հայտնեց ՀՀԿ առաջնորդը:
Սերժ Սարգսյանը մատնանշեց նաև գյուղատնտեսության զարգացումը, որը նախընտրական ծրագրի կարևոր մեխերից մեկն է հանդիսանում` նշելով, որ շարունակելու են աջակցել գյուղերին ու գյուղացուն, կատարելագործելու են ենթակառուցվածքները, ինչին ուղղված ոչ մի միջոց չի խնայվելու: Ընդգծեց նաև, որ հիմնովին վերանորոգվելու են բոլոր ճանապարհները, ինչը միտված կլինի համայնքների միջև կապերի ամրապնդմանը:
«Մենք, որպես հասարակություն, պարտավոր ենք շատ ուժեղ ու միասնական լինել: Դա միայն բարոյական խրատ չէ, ուժեղ և միասնական լինելն անհրաժեշտ է նրա համար, որպեսզի կարողանանք դիմակայել փորձություններին: Պ.Հայրիկյանի հետ կատարվածը իսկապես փորձություն էր, բայց ես վստահ եմ, որ դրանից դուրս ենք գալու ավելի միասնական ու փորձ կուտակած»,- հավելեց Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Покушение на Паруйра Айрикяна было испытанием, но мы преодолеем его и станем более сплоченными
Сегодня кандидат в президенты РА, председатель Республиканской партии Армении, действующий глава государства Серж Саргсян провел встречу с избирателями города Масис Араратской области Армении.
Обращаясь к жителям города, кандидат отметил: «Мы продолжаем избирательную кампанию. Приятно видеть, как наш коллега оправляется после этого гнусного преступления, которое, по-моему, направлено не только против Паруйра Айрикяна, но и против государственности и прогресса. Каждый из нас должен понять, и более качественно выполнять свое дело. Мы должны продолжить четко работать, поскольку цель этого преступления – нарушить нормальный ход выборов. Однако я уверен в том, что мы не допустим этого.
В этой ситуации, по его словам, должна действовать Конституция, и я обещаю, что все процессы будут соответствовать ее букве и духу».
Касаясь проблем, волнующих жителей города, Серж Саргсян заявил, что нет проблемы, которые невозможно решить в ближайшие годы. «Моя программа нацелена на решение проблем каждого из нас, мы не говорим о неосуществимом»,– отметил он, подчеркнув важность обеспечения права граждан на образование, пенсионных реформ, создания новых рабочих мест и содействия социально необеспеченных слоев населения. «Безопасной может быть лишь та Армения, в которой люди обеспечены работой и заработком. Именно в этом состоит основа, которая позволит построить прочное общество и государство», – подчеркнул он.
Серж Саргсян указал на развитие сельского хозяйства, что является одной из важных особенностей предвыборной программы. При этом он отметил необходимость оказания помощи селу и сельчанам, усовершенствования инфраструктур.
«Мы обязаны быть сильными и сплоченными. Это необходимо для того, чтобы суметь противостоять испытаниям. Покушение на Паруйра Айрикяна действительно было испытанием, но я уверен, что мы преодолеем его и станем более сплоченными и накопившими опыт», - добавил кандидат.