Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին այսօր Թբիլիսիում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով Աբխազիայով անցնող երկաթուղու վերականգնման մասին հարցին, ասել է, թե այն դրական ազդեցություն կունենա բոլոր կողմերի վրա, սակայն դրա համար ժամանակ է անհրաժեշտ: Այս մասին տեղեկացնում է «newsgeorgia.ru» կայքը:
«Ի վնաս մեր երկրի ոչ մի բան տեղի չի ունենա: Երկաթուղու վերականգնումն օգուտ կբերի բոլոր կողմերին: Դա դրական քայլ կլինի, սակայն ժամանակ է հարկավոր: Ամեն ինչ արվելու է փուլերով, որպեսզի որևէ հարց չառաջանա», - ասել է Իվանիշվիլին:
Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցությունը ընդհատվել էր 1990-ական թվականներին, երբ պայթեցվել էր Ինգուրի գետը հատող երկաթուղային կամուրջը: 2004 թ-ին մասնակի վերականգնումից հետո գործարկվել էր միայն Աբխազիան Ռուսաստանին կապող հատվածը:
Ավելի վաղ, Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել էր, թե Վրաստանը պատրաստ է անել ամեն ինչ՝ աբխազական երկաթուղու բացման և Ռուսաստանի հետ երկաթուղային կապի վերականգնման համար:

Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили назвал способ вернуть Абхазию и Южную Осетию
Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили еще раз подтвердил стремление страны к восстановлению территориальной целостности, но отметил, что для этого требуется время. Об этом сообщает РИА Новости.
«Я оптимистично смотрю на этот процесс. У меня есть некие отношения с представителями Абхазии и Осетии. Каких-либо больших шагов по этому вопрос за такой короткий срок ждать не надо, для этого нужно время. Еще раз подчеркну, что в ущерб территориальной целостности мы ни с кем не будем налаживать отношения», – заявил Иванишвили на пресс-конференции во вторник.
Как передает РБК, при этом премьер-министр Грузии Б. Иванишвили выразил уверенность в том, что грузино-российские отношения урегулируются, и Тбилиси вернет себе Абхазию и Южную Осетию при «правильном поведении».
Российские СМИ напоминают, что Тбилиси разорвал дипломатические отношения с Россией после признания Москвой независимости Абхазии и Южной Осетии в августе 2008 года. Представители нового правительства Грузии, которые пришли к власти по итогам парламентских выборов 1 октября, назвали одним из главных приоритетов внешней политики страны нормализацию отношений с РФ.
Москва не раз заявляла, что признание независимости двух бывших грузинских автономий отражает существующие реалии и пересмотру не подлежит.