«Պարույր Հայրիկյանի դեմ իրականացված մահափորձը ձեռնտու չէր թեկնածուներից որևէ մեկին»
Պարույր Հայրիկյանի դեմ իրականացված մահափորձը ձեռնտու չէր ոչ թեկնածուներից որևէ մեկին, ոչ էլ այն քաղաքական ուժերին, որոնց նրանք ներկայացնում են: Այսօր ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձին նվիրված Երևան-Մոսկվա տեսակամրջի ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Պարույր Հայրիկյանը ակնհայտորեն չէր հանդիսանում ընտրություններին հաղթանակ տանելուն հավակնող թեկնածուներից մեկը: Հետևաբար,  թեկնածուին չեզոքացնելու տեսանկյունից սույն գործողությունը որևէ մեկին ձեռնտու լինել չէր կարող: Սրա նպատակը ազդելն էր ընտրարշավի բնականոն ընթացքի վրա: Սա կրակոց էր համակարգի, երկրի վարկանիշի, պետական խորհրդանիշի վրա»,- նշեց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովն ևս համակարծիք էր նախորդ բանախոսի հետ այն հարցում, որ մյուս յոթ թեկնածուներից ոչ մեկին ձեռնտու չէր Հայրիկյանի նկատմամբ մահափորձ իրականացնելը, այն տեսանկյունից, որ նրանցից որևէ մեկին ձեռնտու չէր ընտրությունների հետաձգումը:
«Ամբողջ քաղաքական դաշտը և հասարակությունը դատապարտել է Հայրիկյանի դեմ ուղղված մահափորձը: ՀՀ գործող նախագահի վարկանիշը 62%-ից ավելին է, և դժվար է պատկերացնել, որ Պարույր Հայրիկյանի դեմ ուղղված մահափորձը որևէ բան կարող էր փոխել ընտրապայքարում»,-ասաց Մարկարովը:
Ընտրական իրավունքի ռուսական հասարակական ինստիտուտի խորհրդի նախագահ Իգոր Բորիսովը նշեց, որ ՀՀ Սահմանադրության ներառված այն դրույթը, ըստ որի թեկնածուներից մեկի համար անհաղթահարելի խոչընդոտներ առաջանալու դեպքում ընտրությունները կարող են հետաձգվել, նշանակալի կերպով ապահովագրում է ընտրական գործընթացը:
«Սովորաբար նման դեպքերում տարբեր մեխանիզմներ են օգտագործվում, օրինակ՝ տարբեր օրենսդրություններով նույնիսկ թեկնածուի մահվան դեպքում նույն թեկնածուի փոխարեն կարող է հանդես գալ նրա մոտ ազգականը, ով նույնիսկ, եթե երբևէ չի մասնակցել ընտրարշավին: Այս դեպքում պետք է ուսումնասիրել Հայաստանի օրենսդրությունը: Բայց պետք է մի թեկնածուի իրավունքը համեմատության մեջ դնել մյուս թեկնածուների իրավունքների հետ»,- նշեց Իգոր Բորիսովը:
Սևծովյան-Կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Անդրեյ Արեշևը նշեց, որ այս միջադեպը ձեռնտու չէ ՀՀԿ-ին և նրա թեկնածու Սերժ Սարգսյանին, քանի որ կարող է «ապակայունացնել քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում»: Դա, ըստ բանախոսի, կարող է ավելորդ տեղեկատվական աղմուկ առաջացնել ընտրական և հետընտրական գործընթացների շուրջ:

Покушение на Паруйра Айрикяна не было выгодно ни одному из кандидатов в президенты Армении. Оценки экспертов
Покушение на кандидата в президенты Армении, главу Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна не было выгодно ни кому-либо из его соперников на выборах, ни какой-либо политической силе, представителями которой они выступают. Такое мнение в ходе телемоста Ереван-Москва выразил директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян.
«Паруйр Айрикян явно не был одним из реальных претендентов на победу в ходе выборов президента. Следовательно, с точки зрения „нейтрализации” кандидата этот шаг не мог быть выгоден кому-либо из кандидатов. Целью такого действия было повлиять на нормальный ход избирательной кампании. Это были выстрелы против системы, репутации страны, государственного символа», – отметил политолог.
В свою очередь, директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров согласился с мнением А. Искандаряна, что ни одному из остальных семи кандидатов не было выгодно покушение против Айрикяна, поскольку ни одному из соперников не была выгодна отсрочка выборов.
«Вся политическая арена и общество осудили покушение на Паруйра Айрикяна. Рейтинг популярности действующего президента Армении выше 62%, и сложно представить, что покушение на Айрикяна могло что-либо изменить в борьбе за пост президента», – считает он.
Председатель Совета Российского общественного института избирательного права Игорь Борисов в свою очередь заявил, что включенное в Конституцию Армении положение, согласно которому в случае возникновения непреодолимых препятствий для одного из кандидатов выборы откладываются на двухнедельный срок, в значительной степени застраховывает избирательный процесс.
«Обычно в подобных случаях используются различные механизмы, к примеру, согласно законодательству разных стран, даже в случае смерти одного из кандидатов вместо этого кандидата в выборах может участвовать его родственник, который даже не принимал участие в избирательной кампании. В данном случае следует изучить законодательство Армении. Но нужно ставить права кандидатов в сравнение с правами других кандидатов»,–заявил Игорь Борисов.
В свою очередь научный сотрудник Института политических и социальных исследований Черноморско-Каспийского региона Андрей Арешев добавил, что этот инцидент не был выгоден ни Республиканской партии Армении, ни выдвинутому РПА кандидату Сержу Саргсяну, поскольку это может «дестабилизировать политическую ситуацию в Армении». По его словам, все это может вызвать лишний информационный шум вокруг избирательных и поствыборных процессов.