Հայաստանը վերջին 20 տարիների ընթացքում երազում է Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավարման մասին:
Գրում է «The Guardian» պարբերականը և շարունակում. «Չնայած տնտեսական խնդիրներին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման շուրջ մտավախությանը, որոշ կուսակցական առաջնորդներ նույնիսկ նեղություն չեն քաշում առաջադրվել: Սակայն այդ երկրի ապագան լի է մեծ անորոշություններով, որոնք վերաբերում են չլուծված հակամարտությանը: Միևնույն ժամանակ, կասկած չկա փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ելքի վերաբերյալ: Բոլոր հաշվարկներով ֆավորիտ է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախկին Խորհրդային Միության երկրում գործող նախագահն էական առավելություն ունի. նա վերահսկում է պետական ապարատը՝ ազգային, առավել ևս տեղական մակարդակներում, ինչն ընտրողներին մոբիլիզացնելու հնարավորություն է ընձեռում: Տվյալ դեպքում տարբեր ընդդիմադիր գործիչներ դուրս են եկել ընտրարշավից՝ ավելի հեշտացնելով Սարգսյանի կյանքը:
2008թ-ի ընտրություններից հետո Տեր-Պետրոսյանը պարտություն կրեց. բախումներ տեղի ուենցան նրա կողմնակիցների և ոստիկանության միջև, հայտարարվեց արտակարգ դրություն: Վարչակազմը նրան մեղադրում էր այն բանի մեջ, որ նա փորձել է իշխանության գալ ուժի միջոցով, ինչպես նաև մեղադրում էր 10 ցուցարարների մահվան մեջ: Այս անգամ վերջինս ընտրեց հակամարտությունից խուսափելու տարբերակը»,-գրում է պարբերականը:
««Ոչ ոք չի ներկայացնելու նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, չնայած որ այդ կուսակցությունը մարտին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում գրավել էր երկրորդ տեղը: ԲՀԿ առաջնորդը նույնպես որոշել է չմասնակցել ընտրություններին:
Ամերիկայում ծնված «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը տարօրինակ է համարում այն հանգամանքը, որ մնացած կուսակցությունների տեղի են տվել: Նա պահանջում է հեռուսատատեսային բանավեճ:
Տնտեսական խնդիրներից բացի թեկնածուների ուշադրության կենտրոնում ԼՂ հակամարտության լուծումն է և դիվանագիտական հարաբերությունների կարգավորումը Թուրքիայի հետ:
«Կոսովոն, Աբխազիան ու Հարավային Օսիան ճանաչած ցանկացած երկրի համար կեղծավորություն կլիներ չճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը»,- պնդում է Ր. Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա՝ Ղարաբաղի ներկայացուցիչները պետք է մասնակցեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ ընթացող բանակցություններին: Նա չի առարկում Սերժ Սարգսյանի` Երևանի և Ստեփանակերտի միջև թռիչքները վերականգնելու գաղափարին»,-գրում է «The Guardian»-ը:

«The Guardian»: По всем подсчетам фаворитом на предстоящих выборах президента Армении является Серж Саргсян
13:33 06/02/2013
«На протяжении последних 20 лет Армения мечтает о мирном урегулировании карабахского конфликта», -об этом пишет The Guardian, добавляя: «Несмотря на экономические проблемы и беспокойства, связанные с карабахской проблемой, некоторые партийные лидеры даже не утруждают себя выдвигать кандидатуру. Однако будущее страны полно неопределенности, касающейся нерешенного конфликта. Вместе с тем, нет сомнений относительно исхода предстоящих 18 февраля президентских выборов. По всем подсчетам фаворитом является действующий президент Серж Саргсян.
В стране, которая была членом бывшего СССР, действующий президент обладает значительным преимуществом: он контролирует государственный аппарат, а это предоставляет возможность мобилизовать избирателей. В данном случае разные оппозиционные деятели вышли из агитационной кампании, еще более облегчив жизнь Сержа Саргсяна.
После выборов 2008 года Тер-Петросян понес поражение: произошли столкновения между его сторонниками и полицией, было объявлено чрезвычайное положение. Руководство страны обвиняет его в том, что он пытался силой прийти к власти, а также в смерти 10 демонстрантов. В этот раз Левон Тер-Петросян предпочел избежать конфликта», – пишет издание.
«Никто не будет представлять и партию „Процветающая Армения”, несмотря на то, что на прошедших в марте парламентских выборах партия заняла второе место. Лидер ППА также принял решение отказаться от участия в выборах.
Кандидат в президенты Раффи Ованнисян, который является уроженцем США, считает подобное решение остальных партий странным и требует организовать теледебаты.
Кроме экономических проблем в центре внимания кандидатов находится решение карабахского конфликта и нормализация дипломатических отношений с Турцией.
„Для каждой из стран, признавших Косово, Абхазию и Южную Осетию, было бы лицемерием непризнание независимости Нагорно-Карабахской Республики”, – утверждает Раффи Ованнисян. По его словам, представители НКР должны участвовать в переговорах при посредничестве Минской группы ОБСЕ. Он не выступает против идеи Сержа Саргсяна восстановить воздушное сообщение между Ереваном и Степанакертом», - отмечает The Guardian.