Ադրբեջանի «Ումիդ» (Հույս) կուսակցության հասարակության հետ կապերի գծով փոխնախագահ Այնուր Իմրանովան սոցիալական ցանցերում հրապարակել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության` 1993 թվականի հուլիսի 25-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին հղած նամակը: Նամակում երկու երկրների ղեկավարների միջև հանդիպում անցկացնելու նպատակով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար (այն ժամանակ պաշտոնակատար) Սաֆար Աբիևը ԼՂՀ պաշտպանության այն ժամանակվա նախարար Սամվել Բաբայանի առաջ պարտավորվել է երեք օրով դադարեցնել բոլոր տեսակի ռազմական գործողությունները:
Ինչպես հայտնում է «Faktxeber.com» կայքը, դեռևս 90-ականներին Ադրբեջանի ՊՆ և ԼՂՀ ՊՆ միջև նամակագրության առկայությունը փաստող այդ նամակի հրապարակումը ադրբեջանական հասարակության մեջ մեծ ռեզոնանս է առաջացրել: Ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը իր մեկնաբանության մեջ նշել է, որ «եթե Սաֆար Աբիևը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է դեռևս 1993 թ-ին, ապա ինչու են ադրբեջանական ժողովրդին խաբում կեղծ բանակցություններով»: Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը ուղղակի «թոզ է փչում հասարակության աչքերին»:
Հատկանշական է, որ նամակի բովանդակության մասին ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ են հրապարակվել դեռևս 1993թ-ի հուլիսին:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչումը հաստատող մեկ այլ փաստաթուղթ հրապարակվել էր նաև անցյալ տարի: 1993 թ-ի սեպտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Հեյդար Ալիևը ստորագրել էր թիվ 171 փաստաթուղթը, որում ասվում է. «Ադրբեջանի ղեկավարությունը լիազորում է Գերագույն Խորհրդի նախագահի տեղակալ Ա. Ջաղիլովին` բանակցություններ վարել Ադրբեջանի և ԼՂՀ (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) ղեկավարների հանդիպման կազմակերպման շուրջ»:

Official letter of MoD of Azerbaijan addressed to former head of NKR Defense Minister circulates in social networks
15:40 07/02/2013
Aynur Imranov, the deputy head of Public Relations of the “Umid Party”, spread in social networks the official letter of Azerbaijani Defense Ministry written on July 25, 1993 and addressed to the Ministry of Defense of the Nagorno-Karabakh Republic. In the letter the Minister of Defense of Azerbaijan Safar Abiyev takes responsibility with the former defense minister of NKR Samvel Babayan to cease hostilities for three days and to give the Heads of State opportunity for holding a meeting.
As the site “Faktxeber.com” reports, publication of the document, which witnessed the recognition of NKR by official Baku in 1993, as well as the existence of correspondence between the Ministry of Defense of Azerbaijan and Ministry of Defense of the NKR aroused wide public attention in Azerbaijan. Functionary of “Umid” Party in his comments said, “If Abiyev recognized NKR in 1993, why do they lie to the people of Azerbaijan by holding fake negotiations?” Imranov also noted that the Azerbaijani authorities simply throw dust in the eyes of the public.
It is noteworthy that the information about the contents of this letter was published in Azerbaijani media in July 1993. Last year, another document was published by the Armenian side confirming the fact of recognition of the NKR by Azerbaijan. The then acting President of Azerbaijan, Heydar Aliyev, on the 3rd September, 1993 signed a document N 171, which states: “The Azerbaijani leadership authorizes the Deputy Chairman of the Supreme Council A. Dzhagilov to hold negotiations on organizing meeting of the leaders of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh (NKR).”