Ադրբեջանի «Ումիդ» (Հույս) կուսակցության հասարակության հետ կապերի գծով փոխնախագահ Այնուր Իմրանովան սոցիալական ցանցերում հրապարակել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության` 1993 թվականի հուլիսի 25-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին հղած նամակը: Նամակում երկու երկրների ղեկավարների միջև հանդիպում անցկացնելու նպատակով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար (այն ժամանակ պաշտոնակատար) Սաֆար Աբիևը ԼՂՀ պաշտպանության այն ժամանակվա նախարար Սամվել Բաբայանի առաջ պարտավորվել է երեք օրով դադարեցնել բոլոր տեսակի ռազմական գործողությունները:
Ինչպես հայտնում է «Faktxeber.com» կայքը, դեռևս 90-ականներին Ադրբեջանի ՊՆ և ԼՂՀ ՊՆ միջև նամակագրության առկայությունը փաստող այդ նամակի հրապարակումը ադրբեջանական հասարակության մեջ մեծ ռեզոնանս է առաջացրել: Ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը իր մեկնաբանության մեջ նշել է, որ «եթե Սաֆար Աբիևը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է դեռևս 1993 թ-ին, ապա ինչու են ադրբեջանական ժողովրդին խաբում կեղծ բանակցություններով»: Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը ուղղակի «թոզ է փչում հասարակության աչքերին»:
Հատկանշական է, որ նամակի բովանդակության մասին ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ են հրապարակվել դեռևս 1993թ-ի հուլիսին:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչումը հաստատող մեկ այլ փաստաթուղթ հրապարակվել էր նաև անցյալ տարի: 1993 թ-ի սեպտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Հեյդար Ալիևը ստորագրել էր թիվ 171 փաստաթուղթը, որում ասվում է. «Ադրբեջանի ղեկավարությունը լիազորում է Գերագույն Խորհրդի նախագահի տեղակալ Ա. Ջաղիլովին` բանակցություններ վարել Ադրբեջանի և ԼՂՀ (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) ղեկավարների հանդիպման կազմակերպման շուրջ»:

В соцсетях распространено официальное письмо министра обороны Азербайджана на имя экс-главы МО НКР
Замглавы партии «Умид» по связям с общественностью Айнур Имранов распространил в социальных сетях официальное письмо Минобороны Азербайджана 25-го июля 1993 года Министерству обороны Нагорно-Карабахской Республики. В письме министр обороны Азербайджана (тогда еще исполняющий обязанности) Сафар Абиев берет на себя ответственность перед бывшим министром обороны НКР Самвелом Бабаяном прекратить военные действия на 3 дня для проведения встречи глав государств.
Как сообщает сайт «Faktxeber.com», публикация документа, в котором засвидетельствовано признание НКР со стороны официального Баку еще в 1993 году, а также наличие переписки между МО АР и МО НКР вызвали широкий общественный резонанс в Азербайджане. Функционер партии «Умид» в своем комментарии отметил, что «если Сафар Абиев признал НКР еще в 1993 году, то зачем они врут азербайджанскому народу, ведя фальшивые переговоры?». Имранов также отметил, что власти Азербайджана просто пускают пыль в глаза общественности.
Примечательно, что информация о содержании этого письма была опубликована в азербайджанской прессе еще в июле 1993 года. Напомним также, что в прошлом году армянской стороной был опубликован еще один документ, подтверждающий признание НКР со стороны Азербайджана. Исполняющий тогда обязанности президента Азербайджана Гейдар Алиев 3-го сентября 1993 года подписал документ N 171, в котором говорится: «Руководство Азербайджана уполномочивает заместителя председателя Верховного Совета А. Джагилова вести переговоры об организации встречи руководителей Азербайджана и НКР (Нагорно-Карабахской Республики)».