Կաթնամթերքի գների բարձրացման վերաբերյալ դիմում միայն «Չանախ»-ն է ներկայացրել. ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրությունները շարունակում է
10:16 07/02/2013
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը հանձնարարել է կաթնամթերքի շուկայում իրականացվող ուսումնասիրությունները հնարավորինս շուտ ավարտվել: Հիշեցնենք, որ օրերս կաթնամթերք արտադրող «Չանախ» ընկերությունը դիմել է ՏՄՊՊՀ և տեղեկացրել, որ կաթնամթերքի ինքնարժեքի ավելացման հետ կապված` առաջիկայում հնարավոր են գնային փոփոխություններ:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ՏՄՊՊՀ մամլո քարտուղար Գայանե Սահակյանը նշեց, որ «Չանախ» ընկերությունը գնային փոփոխությունների վերաբերյալ Հանձնաժողովին ներկայացրել է որոշակի տեղեկատվություն, սակայն ՏՄՊՊՀ-ն այդ տեղեկատվությունը չի կարող հիմք ընդունել: «Հանձնաժողովը ևս իր ուսումնասիրությունն է սկսել: Այսօր կաթնամթերքի շուկայում կատարվում են գնագոյացման ուսումնասիրություններ, որի արդյունքների մասին առաջիկայում կտեղեկացնենք»,- ասաց Գ.Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, բացի «Չանախ»-ից, կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող որևէ ընկերությունից գների բարձրացման վերաբերյալ դիմում չեն ստացել:
Հիշեցնենք, որ 2012թ-ի դեկտեմբերի վերջին Ա.Շաբոյանը լրագրողներին տեղեկացրել էր, որ «Աշտարակ կաթ» ընկերության արտադրանքում գնային փոփոխություններ կան: Գ.Սահակյանը նշեց, որ դեռ այդ ժամանակվանից Հանձնաժողովը շուկայում ուսումնասիրություններ է իրականացնում:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ այդ ընկերությունները փոխադարձ համաձայնության եկած լինեն, Գ.Սահակյանը նշեց. «Չեմ կարող ոչինչ բացառել, բայց նաև չեմ կարող հաստատել, ուսումնասիրությունները կպարզեն իրավիճակը, կտեսնենք ինչ գնով է գյուղացուց կաթը ձեռք բերվում, վերամշակման ընթացքում ինչ ծախս է արվում, լրացուցիչ ինչ հումք է օգտագործվում և այլն: Միայն այս ամենի մասին պատկերացում կազմելուց հետո նոր կկարողանանք ասել, թե որն է կաթնամթերքի գների բարձրացման պատճառը»,- ասաց ՏՄՊՊՀ մամլո քարտուղարը:
Նշենք, որ այսօր մայրաքաղաքի սուպերմարկետներում կաթնամթերքը վաճառվում է հետևյալ գներով. 500 գ. մածունը` 220-250 դրամով, 450 գ.թթվասերը`430-450 դրամով, կաթնաշոռը` 370 դրամով, 1լիտր կաթը` 330-350 դրամով:

ГКЗЭК Армении продолжает исследования рынка молочной продукции. Заявление о повышении цен подала лишь компания «Чанах»
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян поручил в максимально кратчайшие сроки завершить исследования на рынке молочных продуктов. Напомним, на днях компания по производству молочных продуктов «Чанах» обратилась в ГКЗЭК Армении и сообщила, что в ближайшем будущем в связи с увеличением себестоимости молочных продуктов возможны ценовые изменения.
В беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь ГКЗЭК Гаяне Саакян отметила, что относительно ценовых изменений компания «Чанах» предоставила ГКЗЭК определенную информацию, однако комиссия не может принять ее за основу. «ГКЗЭК также начала исследования. Сегодня на рынке молочных продуктов проводятся исследования ценообразования, о результатах которых мы оповестим в ближайшее время», – отметила пресс-секретарь.
По ее словам, ни одна из других компаний, занимающихся производством молочных продуктов, кроме компании «Чанах» не подавала заявления о повышении цен.
Напомним, в конце декабря 2012 года Артак Шабоян сообщил журналистам, что в компании «Аштарак кат» произошли ценовые изменения. Гаяне Саакян добавила, что ГКЗЭК начала исследования на рынке с этого времени.
В ответ на вопрос о возможной договоренности между компаниями, Гаяне Саакян отметила: «Не могу ничего исключать, но нельзя и утверждать. Проводимые исследования прояснят ситуацию. Лишь после этого мы можем говорить о причинах повышения цен на молочные продукты».
Добавим, сегодня в столичных супермаркетах молочная продукция продается по следующим ценам: кефир (500г) – 220-250 драмов, сметана (450г) – 430-450 драмов, творог–370 драмов, молоко (1 л) – 330-350 драмов.