ICES դիտորդական առաքելությունը դրական է գնահատում հայկական ԶԼՄ-ների քարոզարշավի լուսաբանումը
Ավարտվում է ICES (Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի) դիտորդական խմբի Հայաստանում իրականացվող առաքելության առաջին շաբաթը: Կենտրոնի հաղորդագրության համաձայն, ICES երկարաժամկետ դիտորդական խումբն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել ԿԸՀ ղեկավարության հետ և սկսել է ՀՀ նախագահի թեկնածուների հետ հանդիպումների փուլը: Նշվում է, թե թեկնածուների և ընտրական գործընթացի օրինական և որակյալ անցկացման համար պատասխանատու պետական ծառայությունների ղեկավարների հետ հանդիպումները շարունակվելու են հաջորդ շաբաթ ևս:
Հաղորդագրության համաձայն, ICES դիտորդական խմբում ընդգրկված լրագրողները, ուսումնասիրելով նախորդ շաբաթվա ընթացքում հայակական լրատվամիջոցների ընտրական գործընթացի լուսաբանումը, ընդգծում են գերակշռող հրապարակումների առկայությունը, որոնցում հիշատակվում են նախագահի ընդդիմադիր թեկնածուների ազգանունները:
Մամուլում, բնականաբար, առավել մեծ ուշադրության է արժանացել ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ իրականացված մահափորձի վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Առաքելությունը գոհունակությամբ է արձանագրում միջադեպի հավասարակշռված լուսաբանումն ու հենց Պարույր Հայրիկյանի ցուցաբերած պետական պատասխանատվության զգացումը, ով չցանկացավ օգտվել Սահմանադրության համապատասխան դրույթից և հետաձգել ընտրությունների անցկացման ժամկետը:
Դիտորդներն արձանագրել են, թե մամուլում շատ են հրապարակումները նախագահի թեկնածու հացադուլի մեջ գտնվող Անդրեաս Ղուկասյանի առողջական վիճակի մասին, իր թեկնածությունը հանելու մտադրություն հայտնած Արամ Հարությունյանի, ինչպես նաև նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանի բողոքի մասին, ով հայտարարել էր, թե իր մորն ընտրակաշառք են առաջարկել:
Ընդհանուր առմամբ, ICES դիտորդական խումբն արձանագրում է.
- քարոզարշավի լուսաբանման հարցում լրատվամիջոցների մեծ մասի կողմից ցուցաբերած բաց, բազմակողմանի և անկողմնակալ հրապարակումները,
- լրատվամիջոցների գործելաոճն հիմնականում արտացոլում է ընտրողների տրամադրություններն ու ուղեկցվում է հասարակությանն առավել հուզող հարցերի շուրջ լայն քննարկումներով,
- հայկական լրատվամիջոցները ՀՀ նախագահի թեկնածուների նկատմամբ չեն ցուցաբերում խտրականություն և բացահայտ կողմնակալ վերաբերմունք և չնայած թեկնածուների մեծ թվին, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչերը շարունակում են ուշադրության կենտրոնում պահել ընտրաշավի բոլոր մասնակիցներին:

Миссия ICES подвела итоги первой недели мониторинга предвыборной кампании в Армении
Завершается первая неделя пребывания в Армении наблюдательской миссии международного экспертного центра избирательных систем (ICES). Группа долгосрочных наблюдателей ICES провела рабочее совещание с руководством ЦИК и начала цикл встреч с кандидатами в президенты Армении. Основные встречи с кандидатами, а также с руководителями государственных служб, ответственными за качественное и законное проведение избирательного процесса, продолжатся на следующей неделе.
Журналисты, входящие в группу наблюдателей ICES, изучив публикации армянских СМИ за прошедшую неделю, отмечают преобладающее количество публикаций, в которых упоминаются фамилии оппозиционных кандидатов в президенты.
Наибольший интерес прессы был связан с покушением на кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна. В этой связи миссия с удовлетворением отмечает сбалансированное отражение этого происшествия в СМИ, а также государственную ответственность самого Паруйра Айрикяна, не пожелавшего воспользоваться соответствующим положением Конституции и не потребовавшего перенесения сроков выборов.
Большое количество публикаций было связано с отражением состояния здоровья кандидата в президенты Андреаса Гукасяна, который продолжает свою голодовку, с заявлением кандидата в президенты Арамом Арутюняном, сообщившим, что после однодневной голодовки снимет свою кандидатуру, также протестам другого кандидата, Армана Меликяна, заявившего, что его матери предложили предвыборную взятку.
В целом же миссия ICES констатирует:
- открытость, разнонаправленность и непредвзятость большинства СМИ к освещению хода предвыборной кампании;
- поведение СМИ во много отражает настроение избирателей и сопровождается широкой дискуссией по наиболее актуальной для общества проблематике;
- СМИ Армении не проявляют дискриминации и откровенно пристрастного отношения к кандидатам в президенты, несмотря на их большое число, представители СМИ продолжают держать в поле зрения всех участников предвыборной гонки.