Անդրիաս Ղուկասյանին կընտրի 0.0 տոկոսը, իսկ նրան հակակրում է 22 տոկոսը. «Գելլափ»-յան հարցում
Եթե Հայաստանի նախագահական ընտրությունները կայանային առաջիկա կիրակի, ապա Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Սերժ Սարգսյանի օգտին պատրաստվում է քվեարկել «Գելլափ ինթերնեյշընըլ» հայաստանյան ընկերության կողմից հարցված քաղաքացիների 68 տոկոսը: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Գելլափ ինթերնեյշընըլ» ասոցիացիայի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը` ներկայացնելով փետրվարի 2-5-ն իրականացված հետազոտության արդյունքները:
Երկրորդ տեղում թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է, որի օգտին քվեարկելու մտադրություն է հայտնել հարցվածների 24 տոկոսը, Պարույր Հայրիկյանը 3-րդ տեղում է հավաքած տոկոսներով` 5 տոկոս, իսկ Հրանտ Բագրատյանի օգտին, եթե կիրակի տեղի ունենային ընտրությունները, կքվեարկեր հարցվածների 2 տոկոսը: Մյուս թեկնածուները հավաքել են զրո և մի փոքր ավելի տոկոսներ, իսկ ահա Անդրիաս Ղուկասյանը, որը 15 օրից ավելի է` գտնվում է հացադուլի մեջ, «հավաքել է» 0.0 տոկոս: Նույնքան տոկոսներ հավաքել է նաև թեկնածու Արման Մելիքյանը:
Ասոցիացիան նախ` ուսումնասիրել է թեկնածուների, այսպես կոչված, հակավարկանիշները, այսինքն, թե հարցվածներից որքանն են հակակրանք արտահայտել տվյալ թեկնածուի նկատմամբ: Ըստ Արամ Նավասարդյանի ներկայացրած տվյալների, Անդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ ամենաշատն են հակակրանք արտահայտել. հարցվածների 22 տոկոսը նրան չէր ընտրի: Այս աղյուսակում երկրորդ տեղում է Սերժ Սարգսյանը` նրան չէր ընտրի հարցվածների 21 տոկոսը, այնուհետև Հրանտ Բագրատյանն է. նրան չէր ընտրի 20 տոկոսը, Վարդան Սեդրակյանին 11 տոկոսը, Արամ Հարությունյանի նկատմամբ հակակրանք է արտահայտել հարցվածների 9 տոկոսը, Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ հարցվածների 7 տոկոսը, Արման Մելիքյանի նկատմամբ` 7 տոկոսը, և վերջապես ամենաքիչը` 4 տոկոսը ասել է, որ չի ընտրի Րաֆֆի Հովհաննիսյանին:
Ընտրություններին «անպայման» կմասնակցի հարցվածների 69 տոկոսը, «հավանաբար» կմասնակցի 11 տոկոսը, իսկ «հաստատապես» չի մասնակցելու ու դեռ չի կողմնորոշվել հարցվածների 8-ական տոկոսը: «Հավանաբար» չի մասնակցելու ընտրություններին հարցվածների չորս տոկոսը:
Նշենք, որ կատարված սոցիոլոգիական հարցման ընտրանքի ծավալը կազմել է 1080, հարցվել են 18-ից բարձր քաղաքացիները` պատահական սկզբունքով:

GALLUP: У кандидата в президенты Андреаса Гукасяна самый высокий антирейтинг среди кандидатов
Если бы президентские выборы в Армении прошли в ближайшее воскресенье, то за кандидата в президенты, руководителя Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна проголосовали бы 68% граждан, принявших участие в опросе представительства компании «GALLUP International association» в Армении. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил директор представительства компании «GALLUP International association» в Армении Арам Навасардян, представляя результаты исследования, проведенного 2-5 февраля.
На втором месте по числу голосов – лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, в пользу которого готовы отдать голоса 24% респондентов. Следом идут лидер партии «Объединение „Национальное самоопределение”» Паруйр Айрикян (5%), экс-премьер, лидер партии «Свобода» Грант Багратян (2%). В пользу остальных кандидатов готовы проголосовать ноль с лишним процентов опрошенных граждан, а в пользу объявившего голодовку кандидата в президенты Андреаса Гукасяна и экс-главы МИД НКР Армана Меликяна – 0.0% граждан.
Представительство компании «GALLUP International association» изучило антирейтинг кандидатов.Согласно опубликованным данным, самым высоким является антирейтинг Андреаса Гукасяна (22%). На втором месте – руководитель Республиканской партии Армении Серж Саргсян (21%), следом идут специалист по эпосу Вардан Седракян (11%), лидер партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян (9%), глава Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян (7%), экс-глава МИД НКР Армана Меликяна (7%), лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян (4%).
В выборах «обязательно» примут участие 69% респондентов, «скорее всего» примут участие в выборах 11% опрошенных, а 8% - «не определились» и «не примут участие в выборах», «скорее всего» не примут участие в выборах 4% опрошенных.
Отметим, что объем выборки проведенного социологического опроса составил 1080. Опрос проводился среди граждан старше 18 лет, по принципу случайности.