Դեղագործական շուկայում արձանագրվել են դեղերի գների էական տատանումներ
Առողջապահության նախարարության դիտարկումների համաձայն 2012թ. հոկտեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին դեղագործական շուկայում արձանագրվել են դեղերի գների էական տատանումներ: Նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2012թ. հոկտեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին հանրապետություն է ներկրվել 2189 անուն դեղ (հոկտեմբերին` 1009, դեկտեմբերին` 1180): Երկու ամիսներին ներկրված 581 նույն դեղից 40-ի մոտ նկատվել է 10%-ից ավելի թանկացում և գրեթե նույնքան դեղի մոտ նույնչափ էժանացում։ Այդ ամիսներին ներկրված դեղերի կեսից ավելիի մոտ գները մնացել են անփոփոխ:
Հետագա դիտարկումների արդյունքներով 2013թ. տարեսկզբից դեղերի գների տատանումների աստիճանի համեմատական նվազում է նկատվում:
Դեղերի գների տատանումների հիմնական պատճառ կարող են հանդիսանալ արտադրողի կողմից գների և արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունները:
Միաժամանակ տեղեկացնում են, որ հանրապետությունում դեղերի գները ազատականացված են և ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դեղերի գների աճի զսպան իրական լծակներ չունի: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հետ համատեղ ՀՀ ԱՆ ստեղծել է դեղերի շուկայում հակամենաշնորհային երևույթների զսպման մեխանիզմներ։ Մասնավորապես, ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դեղերի շուկայում իրականացնում է մշտադիտարկում և արդյունքները մեկամսյա հաճախականությամբ ներկայացնում ՏՄՊՊՀ:

В Армении на лекарственном рынке зафиксированы существенные колебания цен
Согласно мониторингу министерства здравоохранения РА, в октябре и декабре 2012 года на лекарственном рынке Армении были зафиксированы существенные колебания цен.
Исследования показали, что в октябре и декабре 2012 года в республику было импортировано 2189 наименований лекарств (в октябре – 1009, в декабре – 1180). За два месяца цена на 40 из 581 одинаковых лекарственных препаратов повысилась на 10%, примерно у стольких же наименований цена снизилась на 10%. Цены на более половину импортированных лекарств за эти два месяца осталась неизменной.
В результате дальнейшего мониторинга выяснилось, что с начала 2013 года наблюдается снижение уровня колебания цен.
Основными причинами колебания цен могут быть изменения стоимости продукта производителями или изменения курса иностранной валюты.
Министерство здравоохранения также сообщает, что на территории РА цены либерализованы и ведомство обладает реальными рычагами сдерживания их роста.
Совместно с Государственной комиссией по защите экономической конкуренции РА министерство здравоохранения разработало механизмы сдерживания антимонопольных явлений. В частности, министерство осуществляет регулярный мониторинг на рынке фармацевтики и раз в месяц представляет данные в ГКЗЭК.