Կստեղծվի Հայ Ազգային կոնգրես կուսակցություն (Տեսանյութ)
Հայ ազգային կոնգրես կուսակցության հիմնադիր համագումարը տեղի կունենա մարտի 22-ին՝ Կառավարության նիստերի դահլիճում: Այսօր այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը: Ինքը` Զուրաբյանը, նշանակված է ՀԱԿ կուսակցության լիազոր ներկայացուցիչ:
Կոնգրեսի հիմքի վրա ստեղծված կուսակցության նախաձեռնող խումբը հետևյալ կազմն ունի` ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյան, Լևոն Զուրաբյան, Վահան Վարդերեսյան, Դավիթ Մաթևոսյան, Ավետիս Ավագյան, Վահագն Խաչատրյան, Աշոտ Սարգսյան, Արման Մուսինյան, Վարդան Մալխասյան, Վլադիմիր Կարապետյան, Ավետիս Պողոսյան, Արշակ Բանուչյան, Անահիտ Եղոյան, Արմեն Օհանյան, Արման Գրիգորյան, Կարինե Դավոյան, Թաթուլ Սարոյան, Հովհաննես Քիրամիջյան, Կարեն Թովմասյանը, Արշակ Մուսախանյան, Արեգ Գևորգյան, Եվա Ադամյան, Ելենա Նալբանդյան, Դավիթ Հովհաննիսյան, ինչպես նաև ՀՀՇ կուսակցության վարչության փոխնախագահ Սամվել Աբրահամյան:
Զուրաբյանը տեղեկացրեց, որ փետրվարի 7-ին այս կազմով նախաձեռնող խումբը ծանուցում է ուղարկել Հայաստանի Արդարադատության նախարարություն` նոր կուսակցությունը գրանցելու համար:

В Армении будет создана партия «Армянский национальный конгресс»
Учредительный съезд партии «Армянский национальный конгресс» состоится 22 марта в зале заседаний правительства. Об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил руководитель фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян, который назначен уполномоченным представителем партии АНК.
В состав инициативной группы, созданной на основе Армянского национального конгресса, входят: первый президент Армении Левон Тер-Петросян, Левон Зурабян, Ваан Вардересян, Давид Матевосян, Аветис Авагян, Ваагн Хачатрян, Ашот Саркисян, Арман Мусинян, Вардан Малхасян, Владимир Карапетян, Аветис Погосян, Аршак Банучян, Анаит Егоян, Армен Оганян, Арман Григорян, Карине Давоян, Татул Сароян, Ованнес Кирамиджян, Карен Товмасян, Аршак Мусаханян, Арег Геворгян, Ева Адамян, Елена Налбандян, Давид Ованнисян, а также зампредседателя правления партии Армянского общенационального движения Самвел Абрамян.
Левон Зурабян также сообщил, что 7 февраля инициативная группа в вышеуказанном составе направила в министерство юстиции уведомление о регистрации новой партии.