Հայաստանի նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ հունվարի 31-ին մահափորձ իրականացնելու մեջ կասկածվող անձը ձերբակալված է: Այդ մասին Panorama.am-ին փոխանցում են հավաստի աղբյուրները:
ԱԱԾ լրատվական կենտրոնի ղեկավար Արծվին Բաղրամյանը որևէ տեղեկություն չփոխանցեց այդ մասին և ասաց, որ նախաքննությունը շարունակվում է, իսկ լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդվեն ավելի ուշ:
Նշենք, որ հունվարի 31-ին, ժամը 23.30-ի սահմաններում Տպագրիչների փողոցի թիվ 9 շենքի բակում անհայտ անձը հրազենից կրակ էր արձակել ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի վրա` աջ անրակի շրջանում պատճառելով հրազենային վնասվածք: Պ. Հայրիկյանը տեղափոխվել էր «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն:
Փաստի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305 հոդվածի հատկանիշներով (պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ): Ստեղծվել է համատեղ օպերատիվ-քննչական խումբ, որում ընդգրկվել են ՀՀ ոստիկանության և ԱԱԾ աշխատակիցներ: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 7.62 մմ տրամաչափի 1 գնդակ: Նշանակվել էին համալիր փորձաքննություններ: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու և նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ: Քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունը:
Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն, թեկնածուն, անհաղթահարելի խոչընդոտների առաջացման դեպքում, կարող է դիմել Սահմանադրական դատարան` ընտրությունները երկու շաբաթով հետաձգելու խնդրանքով:

В Армении задержан подозреваемый в совершении покушения на кандидата в президенты Армении, главу Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили достоверные источники.
Руководитель пресс-центра Службы национальной безопасности Армении Арцвин Баграмян не сообщил какую-либо информацию об этом, отметив лишь, что предварительное следствие продолжается, а дополнительные сведения будут предоставлены немногим позднее.
Напомним, покушение на кандидата в президенты Армении, главу Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна было совершено 31 января, в 23:30 по местному времени, на улице Тпагричнери («Печатники»), где расположен дом его родителей. Получивший огнестрельное ранение в область ключицы политический деятель был доставлен в ереванский медицинский центр «Св. Григория Просветителя». 1 февраля Паруйр Айрикян был успешно прооперирован.
По факту покушения возбуждено уголовное дело по ст. 34-305 Уголовного кодекса Армении (покушение на убийство государственного, политического или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его деятельности – карается 12-20 годами тюремного заключения или пожизненным лишением свободы). Создана совместная оперативно-следственная группа, в которую вошли сотрудники полиции и Службы национальной безопасности. Дело находится в ведении Следственного управления Службы национальной безопасности (СНБ). По уголовному делу осуществляются неотложные следственные и судопроизводственные действия, назначен ряд экспертиз: судебно-медицинская, судебно-биологическая, дактилоскопическая, баллистическая, судебно-химическая экспертизы и судебная экспертиза объектов волокнистой природы. На экспертизу направлена изъятая на месте преступления пуля калибра 7.62 мм, а также пуля, извлеченная в ходе операции из тела кандидата.