ԱՆ. Անդրիաս Ղուկասյանի օրգանիզմում այսուհետ յուրաքանչյուր օր կամ ժամ կարող են տեղի ունենալ անդառնալի փոփոխություններ
16:14 09/02/2013
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հացադուլի 20-րդ օրվանից սկսած մարդու օրգանիզմում կարող են առաջանալ և զարգանալ առողջությունը վնասող անդառնալի պրոցեսներ, որոնց հետագա բժշկումը կարող է չափազանց դժվար կամ նույնիսկ անիրականալի լինել, ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը փետրվարի 8-ին ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրեաս Ղուկասյանին կատարած այցի ժամանակ նրան առաջարկել էր շատ կարճ ժամանակաընթացքում հիվանդանոցային պայմաններում լաբորատոր-գործիքային անհրաժեշտ հետազոտություններ անցնել, ինչը հնարավորություն կտար մասնագիտական վերջնական գնահատական տալ նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ։
Նախարարությունից տեղեկացնում են, որ նախարարի հորդորին ի պատասխան Անդրեաս Ղուկասյանը և նրա բժիշկները որոշել են հրաժարվել առաջարկից և ընտրել են այլ ճանապարհ` փետրվարի 11-ին, հացադուլի վայրը չլքելով, տեղում հանձնել արյան և այլ անալիզներ։ Առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ այդքան սահմանափակ հետազոտություններով հնարավոր չի լինի նրա առողջական վիճակի մասին մասնագիտական գնահատական տալ։ Միաժամանակ հայտնում ենք, որ հացադուլը շարունակող Անդրիաս Ղուկասյանի օրգանիզմում այսուհետ յուրաքանչյուր օր կամ ժամ կարող են տեղի ունենալ այնպիսի անդառնալի փոփոխություններ, որոնք հնարավոր չէ բացահայտել (ամրագրել) հացադուլի վայրում կատարված քննություններով։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը պատասխանատվություն է կրում Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու համար։ Այդ է պատճառը, որ ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրեաս Ղուկասյանի հացադուլի առաջին իսկ օրվանից նախարարությունը նրա առողջական վիճակի մշտադիտարկում է իրականացնում։
Կիսելով ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մտահոգությունը, ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրեաս Ղուկասյանին կոչ ենք անում դադարեցնել հացադուլը և շարունակում ենք պնդել, որ միայն լաբորատոր-գործիքային համալիր հետազոտությունների արդյունքում կարելի է նրա առողջական վիճակի մասին տրամադրել մասնագիտական եզրակացություն։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կշարունակի 24-ժամյա մշտադիտարկումը Անդրեաս Ղուկասյանի առողջական վիճակի նկատմամբ։ Միաժամանակ կոչ ենք անում նրա բժիշկներին` առաջնորդվել մասնագիտական պատասխանատվությամբ և զերծ մնալ արկածախնդրությունից։
Անդրիաս Ղուկասյանը երկուշաբթի անալիզներ կհանձնի

Минздрав Армении: Отныне в организме Андреаса Гукасяна могут возникать и развиваться необратимые процессы
Учитывая то обстоятельство, что с 20-го дня голодовки в организме человека могут возникать и развиваться необратимые процессы, причиняющие вред здоровью, дальнейшее лечение которых может быть сложным и даже невозможным, министр здравоохранения Армении Дереник Думанян 8 февраля навестил объявившего голодовку кандидата в президенты Андреаса Гукасяна и предложил ему пройти медобследование, что позволило было ему дать окончательную профессиональную оценку состоянию здоровья кандидата.
Как сообщает пресс-служба Минздрава Армении, Андреас Гукасян и его врачи приняли решение отказаться от предложения и избрать иной путь: не покидая территорию, где проходит акция протеста, сдать необходимые анализы.Минздрав Армении в очередной раз констатирует, что столь ограниченными обследованиями невозможно будет дать профессиональную оценку состоянию здоровья. Вместе с тем сообщаем, что в организме Андреаса Гукасяна отныне могут в любой день и даже любой момент происходить такие необратимые изменения, которые невозможно будет установить обследованиями, проводимыми на месте.
Министерство здравоохранения Армении несет ответственность за каждого гражданина Армении. Именно поэтому с первого дня голодовки министерство проводит мониторинг состояния здоровья кандидата.
Разделяя беспокойства ЦИК Армении, мы призываем кандидата в президенты Андреаса Гукасяна прекратить голодовку и продолжаем утверждать, что лишь в результате комплексных обследований можно предоставить профессиональное заключение о состоянии его здоровья.
Министерство продолжит круглосуточный мониторинг состояния здоровья кандидата. Вместе с тем, призываем его врачей руководствоваться профессиональной ответственностью и воздерживаться от авантюризма.
Отметим, что кандидат в президенты РА Андреас Гукасян объявил бессрочную голодовку 19 дней назад, требуя положить конец «фиктивным выборам», в частности признать недействительной регистрацию кандидатуры председателя Республиканской партии Армении (РПА) Сержа Саргсяна. Бессрочную голодовку он начал после того, как ЦИК РА приняла решение отклонить заявление А. Гукасяна.