ԲՀԿ-ն Էթիկայի հանձնաժողովում դեմ է քվեարկել պատգամավորների վարքի վերաբերյալ նախագծերին
Այսօր ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովը այսօրվա նիստում մերժեց երկու ամսից ավելի հանձնաժողովի օրակարգում գտնվող ԱԺ Դաշնակցական պատգամավոր Արմեն Ռուսատմայնի դիմումը` արտահերթ նիստը բոյկոտած պատգամավորների էթիկայի մասին:
ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցությունը Էթիկայի հանձնաժողով էր դիմել դեռ նոյեմբերի 28-ին նոյեմբերի 21-ին հրավիրված ԱԺ-ի արտահերթ նիստին չգրանցված պատգամավորների կողմից ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի 6.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի ա), գ), զ) կետերով նախատեսված էթիկայի կանոնները խախտելու վերաբերյալ հարցը քննելու և համապատասխան որոշում կայացնելու խնդրանքով: Դիմումին կից ներկայացվել է այդ պատգամավորների ցանկը:
Այս առնչությամբ, «Փաստինֆո»-ի փոխանցմամբ, ինչպես նիստից հետո հայտարարել է Էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, հիշյալ դիմումում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ հանձնաժողովի քննարկմանն էր ներկայացվել որոշման երկու նախագիծ:
Դրանցից մեկը հանձնաժողովի նախորդ կազմում այս հարցի զեկուցող` «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանի պատրաստած նախագիծն էր, որը ներկայացրեց հանձնաժողովում վերջինիս փոխարինած` նույն խմբակցության անդամ Թևան Պողոսյանը: Ըստ այդմ, առաջարկվում էր ընդունել, որ 83 պատգամավորներից հատկապես նիստը միտումնավոր տապալած և այդ նպատակով չգրանցված ՀՀԿ և «Օրինաց երկիր» խմբակցությունների բոլոր անդամները խախտել են էթիկայի կանոնները:
Այս նախագիծը ստացավ երեքական «կողմ» և «դեմ» ձայներ: Որոշմանը կողմ էին ընդդիմադիր երեք խմբակցությունների անդամները` «Ժառանգություն»-ից Թևան Պողոսյանը, «Հայ ազգային կոնգրես»-ից Լյուդմիլա Սարգսյանը և ՀՅԴ-ից Վահան Հովհաննեսյանը, դեմ էին` հանրապետականներ Դավիթ Հարությունյանը և Կորյուն Նահապետյանը, ինչպես նաև նրանց միացած «Բարգավաճ Հայաստան»-ից Վահան Բաբայանը: «Օրինաց երկիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարգարյանը նիստից բացակայում էր:
Հարցի վերաբերյալ երկրորդ նախագիծը ներկայացրել էր Դավիթ Հարությունյանը` առաջարկելով կարճել հարցի քննությունը: Այս դեպքում ևս նախագծին կողմ և դեմ ձայները հավասար էին` նախորդ նախագծին կողմ քվեարկածները դեմ էին և հակառակը:
Արդյունքում, ըստ Դ.Հարությունյանի, պատգամավորի դիմումը համարվեց մերժված:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների 48 պատգամավորների նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 21-ին հրավիրված խորհրդարանի արտահերթ նիստում նախատեսվում էր քննարկել ՀՀ ընտրական և քրեական օրենսգրքերում, «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամների հեղինակած օրենքների նախագծերի փաթեթը: Սակայն նիստը չկայացավ, քանի որ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված երեք ժամում քվորումն այդպես էլ չապահովվեց. գրանցվել էր ընդամենը 46 պատգամավոր, մինչդեռ նիստի աշխատանքը սկսվելու համար անհրաժեշտ էր, որպեսզի գրանցվեր առնվազն 66 պատգամավոր:

Комиссия по вопросам этики НС Армении отклонила заявление о срыве заседания парламента
Комиссия по вопросам этики Национального Собрания Армении на сегодняшнем заседании отклонила заявление главы фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армена Рустамяна касательно срыва внеочередного заседания парламента в прошлом году.
В частности, в своем обращении руководитель фракции АРФД Армен Рустамян предлагал рассмотреть вопрос о нарушении предусмотренных Законом РА «Регламент НС» норм этики 83 депутатами, бойкотировавшими внеочередное заседание парламента от 21 ноября 2012г.
Как сообщил «Фактинфо» по завершении заседания председатель Комиссии Давид Арутюнян, на рассмотрение Комиссии было представлено 2 проекта решения относительно вопросов, озвученных в данном заявлении.
Отмечается, один из проектов был подготовлен членом фракции «Наследие» Заруи Постанджян, которая выступала докладчиком в предыдущем составе Комиссии. Проект на заседании представил сменивший в составе Комиссии Заруи Постанджян Теван Погосян. Предлагалось признать, что из 83 депутатов все не зарегистрированные члены фракций Республиканской партии Армении (РПА) и партии «Оринац еркир» (ОЕ) предумышленно инициировали срыв заседания и нарушили правила этики.
Второй проект касательно данного вопроса представил Давид Арутюнян, выступив с предложением о прекращении рассмотрения данного вопроса. Депутатов, проголосовавших за это предложение и против оказалось равное количество: проголосовавшие «за» в прошлый раз на сей раз были против и наоборот.
В итоге Комиссия отклонила заявление депутата.
Издание напоминает, что по инициативе 48 парламентариев от оппозиционных фракций и фракции «Процветающая Армения» на созванном 21 ноября 2012г. внеочередном заседании НС планировалось обсудить предлагаемый членами фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) пакет законопроектов касательно внесения изменений и дополнений в Избирательный и Уголовные кодексы РА, а также в Закон РА «О государственном регистре населения». Однако заседание не состоялось, поскольку за 3 часа установленного законом-регламентом времени так и не удалось обеспечить кворума. Было зарегистрировано всего лишь 46 депутатов, тогда как для начала работы заседания, необходимо, чтобы зарегистрировалось как минимум 66 парламентариев.
На прошлой неделе, как известно, спикер парламента Армении Овик Абраамян, руководствуясь ч.2 ст.79 Конституции РА и подпунктом «д» ч.1 ст.18 и ст.24-1 Закона РА «Регламент Национального Собрания» подписал распоряжение об утверждении состава Комиссии по вопросам этики третьей сессии НС РА пятого созыва.
Как передавала пресс-служба парламента РА, в составе Комиссии: председатель комиссии Давид Арутюнян (фракция Республиканской партии Армении, РПА); заместитель председателя комиссии Людмила Саркисян (фракция оппозиционного Армянского национального конгресса, АНК); Корюн Нагапетян (фракция РПА); Ваан Бабаян (фракция «Процветающая Армения», ППА); Ованес Маргарян (фракция партии «Оринац еркир», ОЕ); Ваан Ованесян (фракция АРФ «Дашнакцутюн», АРФД); Теван Погосян (фракция «Наследие»).
Ранее Комиссию по вопросам этики возглавлял депутат от оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Никол Пашинян: именно его впоследствии в составе Комиссии сменила Людмила Саркисян. Как ранее сообщила Panorama.am сама Л. Саркисян, решение было принято на заседании фракции АНК 31 января с.г.
«В вопросе выбора особых принципов не было. Поскольку в ходе каждой сессии члены комиссии должны меняться, то на заседании было решено, что фракцию буду представлять я», – заявила она, добавив, что сама выступала против этого решения, а депутат фракции Никол Пашинян был «за».