Հայրիկյանը Գորբաչովի, Ռեյգանի հետ էլ է հանդիպել, հետո ի՞նչ. Կարո Եղնուկյան
Հայաստանի նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը, որը ընտրությունները հետաձգելու մասին դիմումը երեկ տվեց ու այսօր վերցրեց ՍԴ-ից, չի պատրաստվում հրաժարվել ընտրապայքարից: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Պարույր Հայրիկյանի շտաբի արտաքին կապերի համակարգող Կարո Եղնուկյանը: «Ինքը իր սահմանափակ ուժերով շարունակելու է ընտրապայքարը», -ասաց Հայրիկյանի ներկայացուցիչը:
Ինչո՞ւ Հայրիկյանը դիմումը հետ վերցրեց հարցին, Եղնուկյանը պատասխանեց, որ Հայրիկյանն ի սկզբանե տրամադրված չի եղել հետաձգել ընտրությունները: «Նա տվեց շանս, որ ընդդիմադիր ուժերը համախմբվեն, բայց դրան «ոչ» ասացին, և նա հետ վերցրեց իր դիմումը»,- փոխանցեց նա:
Եվ բացի այդ, Եղնուկյանի խոսքով, բոլոր «ինչուների» պատասխանը տվել է Հայրիկյանը. «Նա ասաց, որ ոչ մի զինվոր պատերազմ գնալուց չի բացահայտել, թե ինչու այս քայլը կատարեց, կամ այն քայլը չկատարեց: Երբ պատերազմը վերջանում է, նոր ասում են` մեկնաբանեք: Ընթացքում չես կարող հարցնել զինվորականին, թե ինքն ինչո՞ւ է այդպիսի քայլեր կատարում»:
Հետաքրքրվեցինք, թե հնարավո՞ր է Սերժ Սարգսյանի հետ երեկ հիվանդանոցում հանդիպումից հետո է Հայրիկյանը մտքափոխվել, Եղնուկյանն ասաց, որ երեկվա հանդիպումը Հայրիկյանի այսօրվա որոշման հետ կապ չունի:
«Նախագահը զուտ առողջականի վերաբերյալ է խոսել, շատ կարճատև հանդիպում է եղել, որին ներկա են եղել ուրիշները և այդ կարճատև տեսակցության ընթացքում խոսք չի գնացել որևիցե նման խոսակցության մասին: Պետք է նայեք մի մարդու անցյալը և նոր միայն կողմնորոշվեք, թե այդ մարդը ազդեցության տակ կարո՞ղ է ընկնել, թե՞ ոչ: Հայրիկյանը Գորբաչովի, Ռեյգանի հետ էլ է հանդիպել, հետո ի՞նչ: Եթե ամեն մի նման հանդիպումից հետո պետք է ասել, գնաց աջ կամ ձախ, չարաչար սխալվում են: Նրանք եթե նայեն Հայրիկյանի կենսագրականը, կհասկանան, որ նա ոչ մի ձև ոչ մի կերպ ու ոչ մի ճնշման չի ենթարկվում: Չեն կարողացել Հայրիկյանին ենթարկեցնել 17 տարի, հիմա եթե դուք կարծում եք, որ 5 րոպե նախագահի հետ հանդիպելուց կարծիքը փոխեց, չարաչար սխալվում եք», -շարունակեց Եղնուկյանը:
Մեր դիտարկմանը թե շատերի շրջանում, մասնավորապես սոցիալական ցանցերում Հայրիկյանն անլուրջ մարդու տպավորություն է թողել` սկզբում հայտարարեց, թե կդիմի ՍԴ, այնուհետև պնդեց հակառակը, հետո դիմեց ՍԴ և վերջապես ՍԴ-ից դիմումը հետ վերցրեց, Կարո Եղնուկյանը պատասխանեց վրդոված.
«Հրազենային արկածից հետո եթե Հայրիկյանն իր խելքը գցել է, թող էդպես կարծեն: Բայց այդ ասելուց առաջ իրենք պետք է նայեն, թե ինչ է նա արել այս տարիներին: Եթե այդ ամենին նայելով իրենք նման եզրակացության են գալիս, ուրեմն Աստված իրենց հետ: Բայց բժիշկները չեն կարող այս հրազենային արկածից հետո ասել, որ Հայրիկյանը խելագարվել է: Այս դիմել-չդիմելը իր նշանակությունն ու պատճառներն ունեն: Ժամանակի ընթացքում ամեն ինչ կպարզվի»:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ այսօր կեսօրին իր փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանի միջոցով Պարույր Հայրիկյանը նախագահական ընտրությունները հետաձգելու մասին դիմումը հետ է վերցրել Սահմանադրական դատարանից:

К. Егнукян категорически опроверг факт «постигшего Паруйра Айрикяна после покушения безумия»
Кандидат в президенты Армении, глава Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйр Айрикян, на которого ранее было совершено покушение и который сегодня отозвал поданное в Конституционный суд РА заявление с просьбой об отсрочке выборов, не собирается отказываться от участия в предвыборной гонке. Об этом в интервью Panorama.am сообщил координатор по международным связям предвыборного штаба кандидата Каро Егнукян.
«Он с ограниченными силами, но продолжит агитационную кампанию», – сказал представитель П. Айрикяна.
На вопрос, почему Айрикян решил отозвать заявление в Конституционный суд, К. Егнукян ответил, что кандидат изначально не был настроен на перенос даты выборов: «Он предоставил шанс оппозиционным силам объединиться, однако они ответили отказом, и Айрикян решил отозвать свое заявление», – подчеркнул сотрудник штаба П. Айрикяна.
Кроме того, по словам К. Егнукяна, ответы на все «почему» дал сам Айрикян: «Он сказал, что ни один воин не объясняет причин своих действий, прежде чем отправиться на войну. Только когда война заканчивается, его просят прокомментировать. Нельзя в промежутке интересоваться мотивами тех или иных шагов».
К. Егнукян при этом категорически опроверг предположение, что на решение П. Айрикяна могла повлиять вчерашняя встреча с президентом Сержем Саргсяном в больнице.
«Президент говорил исключительно о состоянии здоровья Паруйра Айрикяна, встреча была непродолжительной, не наедине, и во время этого краткого свидания речи об этом не было. Надо обратиться к прошлому человека, чтобы понять, может ли он подпасть под чье-либо влияние или нет. Айрикян с Горбачевым, с Рейганом тоже встречался, ну и что с того? Крайне ошибочно после каждой подобной встречи говорить, мол человек идет по тому или иному пути. Если посмотреть на биографию Айрикяна, то можно понять, что Айрикян не подвержен давлению в какой бы то ни было форме, виде. Айрикяна не могли подчинить 17 лет, и если вы думаете, что он поменял свою точку зрения за 5 минут встречи с президентом, то вы страшно ошибаетесь», – сказал К. Егнукян.
На замечание, что вследствие продолжительной неопределенности с заявлением в КС РА и колеблющихся решений о П. Айрикяне в социальных сетях нередко отзываются как о «несерьезной личности», К. Егнукян возмущенно заявил:
«Если полагают, что после приключения с огнестрельным оружием Айрикян потерял рассудок, то пусть так и думают. Но прежде чем делать такие заявления, им следует взглянуть на то, что было проделано Айрикяном за эти годы. Если глядя на все это они приходят к такому выводу, тогда Бог с ними. Но врачи не могут сказать, что после покушения Айрикяна постигло безумие. Решение обратиться в суд или нет имеет свои причины и значение. Со временем все прояснится».
Ранее Panorama.am сообщала, что сегодня в полдень через адвоката Паруйр Айрикнян отозвал свое заявление в Конституционный суд с требованием переноса даты президентских выборов.