Իրանը Թուրքիային իր դժգոհությունն է հայտնել թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռների տեղակայման առնչությամբ
11:57 12/02/2013
Իրանը Թուրքիային իր դժգոհությունն է հայտնել թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռների տեղակայման առնչությամբ:
Համաձայն հաղորդագրության՝ ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում անցկացվող ԷԿՕ-ի անդամ երկրների Մեջլիսի ղեկավարների համաժողովի շրջանակներում Թուրքիայի Մեջլիսի նախագահ Ջամալ Չիչիքի հետ հանդիպման ժամանակ իր դժգոհություն է հայտնել թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգերի տեղակայման փաստի առնչությամբ:
Թուրքիայի Մեջլիսի նախագահն իրանցի իր պաշտոնակցին վստահեցրել է, որ «Պատրիոտ» համակարգերը ունեն պաշտպանական բնույթ և եթե, սիրիական ճգնաժամը հանգուցալուծվի, ապա այդ հրթիռային համակարգերը կապամոնատժվեն:
Հիշեցնենք, որ օրերս Իրանցի բարձրաստիճան հոգևորական այաթոլլահ Մաքարեմ Շիրազին, անդրադառնալով Թուրքիայի իշխանությունների՝ հարևանների, հատկապես Սիրիայի հանդեպ վարած քաղաքականությանը, մասնավորապես նշել էր. «Թուրքիայի իշխանությունները 180 աստիճանով շրջվել են իսլամի ճանապարհից և ահաբեկիչներին զինում, վարժեցնում և ուղարկում են Սիրիա, որպեսզի մուսուլման եղբայրներին սպանեն: Այաթոլլահ Մաքարեմ Շիրազին, դիմելով Թուրքիայի իշխանություններին, մասնավորապես նշել է. Մենք պետական հարաբերությունների հետ գործ չունենք, սակայն հայտարարում ենք, որ մեր ողջ ազգը ձեզանից զզվում է»:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ Թուրքիան պետական մակարդակով աջակցում է Իրանի անջատողական ուժերին

Иран выразил Турции недовольство в связи с размещением комплексов Patriot на турецко-сирийской границе
12:35 12/02/2013
Иран выразил Турции недовольство в связи с размещением комплексов ПРО Patriot на турецко-сирийской границе. Об этом сообщает иранское информагентство «ФАРС».
Согласно информации, на состоявшейся в рамках проходящего в столице Пакистана Исламабаде саммита лидеров стран Организации экономического сотрудничества (ОЭС) встрече между председателем Меджлиса Ирана Али Лариджани и спикером парламента Турции Джемалем Чичеком Али Лариджани выразил недовольство в связи с размещением комплексов ПРО Patriot на турецко-сирийской границе.
В свою очередь глава турецкого парламента заверил коллегу в том, что размещение комплексов ПРО Patriot было организовано в целях обороны и в случае урегулирования сирийского кризиса ракетные комплексы будут демонтированы.
Напомним, недавно высокопоставленный представитель духовенства Ирана, аятолла Макарем Ширази, касаясь политики властей Турции в отношении соседей, в особенности Сирии, в частности отметил: «Власти Турции на 180 градусов свернули с пути ислама. Они вооружают террористов и направляют их в Сирию убивать своих братьев-мусульман».
Обращаясь к турецким властям, аятолла Макарем Ширази подчеркнул: «Нам нет дела до государственных отношений, однако мы заявляем, что вы вызываете отвращение у всей нашей нации».
Турция на государственном уровне оказывает поддержку сепаратистским силам Ирана. Мнение ирановеда