Այսօր Երևանում բացվել է «Հակամարտությունը և հաշտեցումը Կենտրոնական-Արևելյան Եվրոպայի կինոմշակույթում» միջազգային կինոփառատոնը: Փառատոնը մեկնարկում է «Գալիցիայի երեք պատմությունները» ֆիլմի ցուցադրությամբ՝ այսօր ժամը 20:00-ին, «Մոսկվա» կինոթատրոնի կապույտ դահլիճում:
Այս մասին տեղեկացնում են ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից:
Այսօրվանից մինչև ապրիլի 10-ը Եվրոպայի և ԱՄՆ հայտնի ֆիլմարտադրողների ինը մրցանակակիր ֆիլմեր, որոնք անդրադառնում են հակամարտության, հաշտեցման, մարդկային խիզախության, կարեկցանքի զգայուն թեմաներին, կցուցադրվեն «Մոսկվա» կինոթատրոնի կարմիր դահլիճում:
Կինոփառատոնի նպատակն է կինոարվեստի միջոցով հայաստանյան հասարակությանը և մասնավորապես երիտասարդներին ներկայացնել Կենտրոնական-Արևելյան Եվրոպայում հակամարտություններից և հաշտեցումից քաղված դասերը:
«Արվեստը հզոր գործիք է: Այս ֆիլմերից շատերն առաջին անգամ են ցուցադրվում Հայաստանում, և դրանք ներկայացնում են մարդկային սրտառուչ պատմություններ: Եկեք ոգեշնչվենք այն մարդկանց օրինակով, ովքեր ունեցան այլ մարդկանց մասին հոգ տանելու քաջություն՝ սովորական մարդիկ, ովքեր արտասովոր քայլեր արեցին՝ պաշտպանելու մարդկային արժանապատվությունը: Նրանց օրինակը կարող է օգնել մեզ այսօր կառուցելու ավելի լավ աշխարհ»,- ասել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Հենրիետ Արենսը:
«Մոսկվա» կինոթատրոնի ղեկավարության աջակցության շնորհիվ ֆիլմերի ցուցադրությունն անվճար է, և փառատոնը բաց է բոլորի համար: Կինոփառատոնը հնարավոր դարձավ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի, Բուլղարիայի, Չեխիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի և Ուկրաինայի դեսպանությունների համատեղ ջանքերով:

International Film Festival “Conflict and Reconciliation” kicks off in Armenia
An international film festival “Conflict and Reconciliation in the Central-Eastern European Cinema” was opened today in Yerevan.
The film “Three Stories of Galicia” opens the Festival; it will be screened today at 20:00 PM at the Blue Hall of the Moscow Cinema.
From February 13 to April 10, 2013, nine award-winning films produced by prominent film-makers from Europe and the USA, covering sensitive topic of conflict, reconciliation, human bravery, compassion will be screened in the Red Hall II of the Moscow Cinema.
The aim of the Festival is to present to Armenian public and particularly to youth the lessons learned from conflicts and reconciliation in Central-Eastern Europe depicted via the art of cinematography.
Henriette Ahrens, UN Resident Coordinator a.i. said: “Art is a powerful tool. Many of these films are shown for the first time in Armenia and they are featuring touching human stories. Let us be inspired by those who had the courage to care – the ordinary people who took extraordinary steps to defend human dignity. Their examples can help us build a better world today.”
Thanks to the support of the Moscow Cinema management, the access is free of charge, and the Festival is open to everyone.
The Film Festival became possible due to the joint efforts of the UN Office in Armenia, Embassies of Bulgaria, Czech Republic, Germany, Lithuania, Poland, Romania and Ukraine.