Գ. Քեռյան. ՀԱԿ կուսակցության ստեղծումը նշանակում է ՀՀՇ-ի փլուզում
«ՀԱԿ-ի ներսում ստեղծված իրավիճակը կարելի է բնութագրել ճգնաժամային: Եվ բնականաբար, եթե կա ճգնաժամ, պետք է լինեն նաև ելքեր դրանից դուրս գալու համար: ՀԱԿ-ի վերածումը միաձույլ կուսակցության կարելի է որակել ճգնաժամից դուրս գալու որոշակի գործընթաց, մի գործընթաց, որը ինչ-որ ձևով ՀԱԿ-ին կպահի քաղաքական դաշտում ջրի երեսին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ՀԱԿ դաշինքը կուսակցության վերածելու նախաձեռնությանը, նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը:
Քաղաքագետի դիտարկմամբ, երբ քաղաքական ուժը 2008թ.-ին հավակնել է լինել երկրորդը ընտրություններում, իսկ 2012թ.-ից ունի ներկայություն Ազգային ժողովում, սակայն հրաժարվում է մասնակցել այս նախագահական ընտրություններին, նշանակում է, որ ՀԱԿ-ի ներսում կա որոշակի ճգնաժամ:
«Այդ ճգնաժամը կարող է կապված լինել նրա հետ, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը անձամբ հրաժարվեց առաջադրել իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում, որ ՀԱԿ-ի առանցքային առաջնորդներից մեկը՝ Հրանտ Բագրատյանը, ամեն դեպքում չենթարկվեց դաշինքի որոշմանը և առաջադրվեց՝ ունենալով իր կողմնակիցները, ինչպես նաև դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ ՀԱԿ դաշինքի մեջ մտնող քաղաքական ուժերի մի որոշակի հատված իր անհամաձայնությունն է հայտնում ներկայումս վարվող քաղաքական գծին»,- նշեց Գ. Քեռյանը:
Նա կարծիք հայտնեց, որ այս էտապում ՀԱԿ-ի վերածումը կուսակցության դժվար թե արդարացվի իր դրական քաղաքական հետևանքների իմաստով, քանի որ արդեն իսկ գոյություն ունի մի կուսակցություն՝ ՀՀՇ-ն, որը 1990-1998թթ.-ին եղել է իշխող կուսակցություն, լավ թե վատ թողել է իր քաղաքական հետքը Երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ և փաստացի այդ կուսակցությունը, որի առաջնորդն է նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, կայուն գործում է: Հետևաբար, քաղաքագետի կարծիքով, ավելի ճիշտ կլիներ նոր կուսակցություն ստեղծելու փոխարեն ամրապնդել արդեն գոյություն ունեցողը:
«Եթե կար դաշինքում անհամաձայնություն մյուս քաղաքական ուժերի հետ, ճիշտը ոչ թե ՀԱԿ-ը կուսակցություն վերածելն էր, այլ ՀՀՇ-ի՝ ՀԱԿ-ի դաշինքից դուրս գալը և որպես քաղաքական կուսակցություն ու առանձին քաղաքական միավոր ամրապնդելը: Այս պարագայում, ՀԱԿ կուսակցության ստեղծումը առաջին հերթին նշանակում է փլուզել այն քաղաքական ուժը, որը լուրջ դերակատարություն է ունեցել Երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ, և մյուս կողմից վանել դաշինքի մյուս կուսակցություններին»,- նկատեց նա:
Քաղագետի համոզմամբ, նման քաղաքական գործընթաց սկսելը այնքան էլ արդարացված չէ քաղաքականության մեջ արմատական պահերին, համապետական կարևորագույն ընտրությունների գործընթացում, և այս ընտրություններում քաղաքական մասնակցություն ապահովելու փոխարեն նման գործընթաց սկսելը չի կարող նպաստել ՀԱԿ-ի իմիջի բարձրացմանը:
«Եթե դա լիներ ընտրություններից հետո, երբ միջկուսակցական քննարկումների արդյունքում վերաձևավորեին իրենց քաղաքական ուղեգիծը, վերաիմաստավորեին, թե ինչու չմասնակցեցին ընտրություններին կամ Հրանտ Բագրատյանի մասնակցության արդյունքները ամփոփեին, և նոր միայն նման որոշում կայացնեին, հասկանալի կլիներ, որ փորձում են կատարել հաջորդ քայլը և պատրաստվել հաջորդ ընտրություններին: Սակայն այս շրջանում նման գործընթացը թողնում է այնպիսի տպավորություն, որ դա ոչ թե ներքևից ՀԱԿ անդամների և դաշինքի մեջ մտնող կուսակցությունների ցանկությունն է, այլ ՀԱԿ վերնախավի մի քանի անձերի միջև կայացած համաձայնություն է»,- ասաց Գ. Քեռյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ՀԱԿ կուսակցության ստեղծումից հետո ԱԺ-ում ՀԱԿ խմբակցությունը փաստացի և իրավաբանորեն ո՞ւմ է ներկայացնելու՝ դաշինքի՞ն, թե՞ կուսակցությանը, քաղաքագետը պատասխանեց, որ ԱԺ-ում ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորները ընտրվել են որպես դաշինքի պատգամավորներ:
«ԱԺ ընտրությունները տեղի են ունեցել և արդեն ֆիքսվել է այդ պատգամավորական խմբակցությունը որպես ՀԱԿ դաշինք: Դրանից դուրս քաղաքական դաշտում լինելու է ՀԱԿ կուսակցություն, որը ներկայացուցչություն չունի Ազգային ժողովում: Հնարավոր չէ, որ ՀԱԿ դաշինքի խմբակցությունը դառնա ՀԱԿ կուսակցության խմբակցություն, օրենքը թույլ չի տալիս: Ուրիշ բան, որ ՀԱԿ կուսակցությունը մտնի ՀԱԿ դաշինքի մեջ: Հակառակ դեպքում, նոր կուսակցությունը չի կարող հավակնել ՀԱԿ խմբակցության, այսպես ասած, սեփականաշնորհմանը»,-եզրափակեց քաղաքագետ Գարիկ Քեռյանը:

Политолог: Создание партии «Армянский национальный конгресс» приведет к распаду АОД и отторжению политических сил от блока АНК
19:17 13/02/2013
«Сложившуюся внутри Армянского национального конгресса (АНК) ситуацию можно оценить как кризисную. И, естественно, если есть кризис, то должны быть пути выхода из него. Переформирование АНК в монолитную партию можно кфалифицировать как процесс выхода из кризиса, процесс, который каким-то образом удержит АНК на плаву политической арены», – об этом заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am политолог Гарик Керян, комментируя идею переформирования блока АНК в одноименную партию.
По мнению политолога, когда эта политическая сила в 2008 года претендовала стать второй политической силой на выборах, а с 2012 года представлена в парламенте, но вместе с тем отказывается участвовать в президентских выборах, это означает, что внутри АНК возник определенный кризис.
«Этот кризис может быть связан с тем, что Левон Тер-Петросян лично отказался баллотироваться, а один из ключевых лидеров АНК – Грант Багратян –решил не подчиняться решению блока и выдвинул свою кандидатуру, имея сторонников. Это может быть связано и с тем, что определенная часть политических сил, входящих в состав АНК, выражает несогласие с политическим курсом, который принял на вооружение АНК», – заявил Гарик Керян.
Политолог считает, что на данном этапе переформирование АНК в партию вряд ли будет оправданно с точки зрения политических последствий, поскольку уже существует партия – Армянское общенациональное движение, которое в 1990-98гг. было правящей партией и оставило след в истории Второй Республики, и фактически эта партия, лидером которой является и Левон Тер-Петросян, стабильно действует. Следовательно, по мнению эксперта, было бы правильнее вместо создания новой партии укрепить уже существующую.
«Если внутри блока существовало разногласие с другими политическими силами, то правильным было бы не переформирование АНК в партию, а выход АОД из блока АНК и укрепление своих позиций как политической  партии и отдельной политической единицы. В таком случае создание АНК в первую очередь означает разрушить ту политическую силу, которая сыграла важную роль в истории Второй Республики, а с другой стороны – отторгнуть другие политические партии, входящие в состав блока», - добавил он.
Начало подобного политического процесса, по убеждению Гарика Керяна, не является оправданным в случае важных событий в политике, а именно выборов, и вместо обеспечения политической конкуренции на этих выборах начало подобного политического процесса не может способствовать повышению имиджа АНК.
«Если бы в результате межпартийных обсуждений после выборов они бы изменили свой политический курс и переосмыслили свой отказ от участия в выборах или обобщили бы результаты участия Гранта Багратяна в выборах, и потом только принимали такое решение, то  было бы понятно, что они пытаются сделать следующий шаг и подготовиться к следующим выборам.
Однако такой процесс на данном этапе создает такое впечатление, что это желание не членов партий, входящих в состав АНК, а лишь соглашение, которое было достигнуто между представителями партийной элиты АНК», – заявил он.
Комментируя вопрос о том, какую из структур де-факто и де-юре будет представлять фракция АНК в парламенте после создания партии АНК – блок или партию, Гарик Керян отметил, что депутаты фракции АНК избирались в Национальном Собрании как депутаты фракции.
«Парламентские выборы уже состоялись, и уже была зарегистрирована фракция АНК как фракция, представляющая блок АНК. На политической арене будет партия АНК, которая не представлена в парламенте. Закон не предусматривает такую возможность, чтобы фракция, представляющая блок АНК, стала фракцией, представляющей партию АНК. Другое дело, что партия АНК может войти в состав блока АНК. В противном случае, новая партия не может претендовать на так сказать „приватизацию” фракции АНК», – заявил политолог.
«Политическое пиратство» первого президента Армении Левона Тер-Петросяна и его команды. Комментарий А. Минасяна