Դատարանը ևս 3 մլն դրամի արգելանք է դրել «Ժողովուրդ» օրաթերթի գույքի վրա
«Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունը տարածել է հայտարարությունը, ըստ որի Նախօրեին «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունը ստացել է Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանի որոշումը այն մասին, որ հայցվոր Խաչիկ Խաչատրյանի միջնորդությունը բավարարվում է մասնակիորեն և հայցագնի 3 միլիոն դրամի չափով արգելանք է դրվում «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրություն ՍՊԸ և լրագրող Սոնա Գրիգորյանին պատկանող գույքի վրա, բացառությամբ դրամական միջոցների և բանկային հաշիվների:
«Այս իրավիճակը մտագոհիչ է այնքանով, որ դեռևս հունվարի 24-ին նույն դատարանի մեկ այլ դատավոր` Ռուբեն Ափինյանը, ևս բավարարել էր «X գրուպ» ընկերության նախագահ Խաչիկ Խաչատրյանի միջնորդությունը և 3 միլիոն դրամի չափով արգելանք էր դրել «Ժողովուրդ» օրաթերթի և Սոնա Գրիգորյանի գույքի վրա: Այսպիսով, «Ժողովուրդ» օրաթերթի գույքի վրա արդեն 6 մլն դրամի արգելանք է դրված և ԴԱՀԿ աշխատակիցները շուտով նորից կհյուրընկալվեն:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Ռուբեն Ափինյանի կայացրած որոշումից հետո հունվարի 30-ին «Ժողովուրդ»-ը կազմակերպեց բողոքի ակցիա, որին մասնակցում էին հասարակական, քաղաքական գործիչներ, բազմաթիվ քաղաքացիներ ու լրագրողներ` դատապարտելով «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ սկսված արշավը:
Այնուհետև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն այս առիթով հանդես եկավ շատ կոշտ հայտարարությամբ` արձանագրելով, որ. «Դատարանի պատճառով այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը հայտնվել է ծանր վիճակում: Դարձյալ դատարանի պատճառով շատ ավելի ծանր վիճակում է մեր ժողովուրդը արդեն երկու տասնամյակ: Մեր դատարանի ու մեր ժողովրդի այս վիճակի համար մեղավոր են ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը (17 մարդ) և ՀՀ Արդարադատության խորհուրդը (11 մարդ)…»:
Ստեղծված իրավիճակի հետ կապված իր մտահագությունն արտահայտեց նաև ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Էլինար Վարդանյանը. «Ես իմ խորին մտահոգությունն եմ հայտնում «Ժողովուրդ» օրաթերթի դեմ ներկայացված հայցադիմումների և դատական պրոցեսի կապակցությամբ: Անթույլատրելի է նման վերաբերմունքը լրատվամիջոցի նկատմամբ, և սա միանշանակ իր բացասական ազդեցությունն է ունենալու ե՛ւ լրատվամիջոցների, ե՛ւ, ընդհանրապես, պետության համար: Ինձ համար խիստ անընդունելի և դատապարտելի է այս դատական գործընթացը»:
12 հասարակական իրավապաշտպան կազմակերպություններ օրերս հանդես եկան հայտարարությամբ` արձանագրելով, որ «Դատարանների համար մոդայիկ է դարձել հայցի ապահովման միջոցների պահանջները մասամբ բավարարելով` արգելանք դնել լրատվամիջոցի հիմնադրի գույքի վրա: Ֆորմալ առումով, կարծես թե, անխոցելի այս որոշումներն արատավոր պրակտիկա են ձևավորում, երբ հայցվորների համար գայթակղիչ պայմաններ են ստեղծվում լրատվամիջոցին ճնշելու՝ նախքան վճռի կայացումը»:
Սակայն դատարանները շարունակում են կացնային քաղաքականությամբ մամուլին լռեցնելու փորձերը` ջանալով հնարավորինս հաճոյանալ օլիգարխներին: Նրանց չի հետաքրքրում քաղաքացիական հասարակության կայացումը, խոսքի ազատության կարևորությունն ու մարդու իրավունքները: Հակառակ Սերժ Սարգսյանի նախընտրական հավաստիացումներին, գործող ռեժիմի համար շարունակում է հարազատ մնալ փողը և փողատեր օլիգարխիան:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունը հայտարարում է, որ Խաչիկ Խաչատրյանը (ձվերի Խաչիկ) նպատակ ունի սնանկացման ճանապարհով ճնշել ազատ խոսքը: Բայց «Ժողովուրդ»-ը դատարանում կապացուցի, որ Երևանի թռչնաֆաբրիկան շուկայում իրացրել է ժամկետանց և անորակ հավկիթներ, հետևաբար` Խ. Խաչատրյանը պետք է անձամբ ներողություն խնդրի օրաթերթից»,-ասված է հայտարարության մեջ:

«Олигарх и СМИ». Оскорбленный бизнесмен Х. Хачатрян может разорить газету «Жоховурд» иском в 6 млн. драмов
15:36 15/02/2013
Скандал, разгоревшийся между газетой «Жоховурд» и главой ОАО «Ереванская птицефабрика», собственником компании «Х-груп» Хачиком Хачатряном, набирает обороты. Как сообщает само издание, накануне редакция получила решение судьи суда общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк-Мараш Гагика Ханданяна о том, что ходатайство истца Х. Хачикяна удовлетворяется частично и арест в размере 3 млн. драмов накладывается на имущество ООО «Газета Жоховурд» и журналистки Соны Григорян, за исключением денежных средств и банковских счетов.
Как говорится в заявлении редакции газеты, поскольку ранее, 24 января с.г., судья того же суда Рубен Апинян в свою очередь наложил на имущество газеты и С. Григорян арест в размере 3 млн. драмов, то в итоге на имущество СМИ наложен арест в размере 6 млн. драмов, посему недолго осталось ждать визита сотрудников Службы принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции Республики Армения.
Напомним, что скандал между крупным бизнесменом Хачиком Хачатряном и газетой «Жоховурд» разгорелся после того, как предприниматель в ответ на заданный ему корреспондентом издания нежелательный вопрос назвал журналистку «проституткой» и потребовал, чтобы это слово также было непременно опубликовано. Газета «Жоховурд» на протяжении почти 1,5 месяцев требовала от предпринимателя публичных извинений, однако, не дождавшись, 28 декабря 2012г. подала иск с соответствующим требованием (публичных извинений).
После этого, в начале января с.г., Хачик Хачатрян подал иск против данного издания, обвиняя СМИ в оскорблении его чести и достоинства. Предприниматель через суд потребовал с газеты «Жоховурд» компенсации в размере 3 млн. драмов. Вскоре судья суда общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк-Мараш Рубен Апинян в качестве удовлетворения иска постановил наложить арест на имущество газеты в размере 3 млн. драмов.
В связи с этим 30 января в центре Ереване состоялось шествие в защиту газеты «Жоховурд»: участники акции направились к зданию суда общей юрисдикции административных районов столицы Кентрон и Норк-Мараш, скандируя: «Справедливости!», «Требуем прекратить давление на свободную прессу!» В акции участвовали правозащитники, представители СМИ, общественные и политические деятели.
А 2 февраля издание сообщило, что предприниматель предъявил в суд общей юрисдикции административных районов Еревана Кентрон и Норк-Мараш второй иск против газеты и журналистки Соны Григорян. Согласно информации, и в этот раз за оскорбление чести и достоинства бизнесмен требовал 3 млн. драмов (на издержки по услугам адвокатов). Тем самым, в общей сложности он потребовал от ежедневника 6 млн. 200 тысяч драмов. В связи с этим в распространенном заявлении редакция газеты подчеркивала, что намерена до конца бороться с Хачиком Хачатряном с целью «сорвать с него маску» и что ежедневник все равно будет выходить бесперебойно.
Редакция газеты также напоминает, что с резким заявлением по поводу развернувшихся событий выступил омбудсмен Армении Карен Андреасян, который назвал данный судебный процесс «крайне неприемлемым и заслуживающим осуждения». Кроме того, с осуждением выступили и 12 общественных организаций. «Редакция газеты „Жоховурд” заявляет, что Хачик Хачатрян имеет целью через доведение до банкротства оказать давление на свободу слова. Однако „Жоховурд” докажет в суде, что Ереванская птицефабрика сбыла на рынке просроченные и некачественные яйца, а следовательно сам Х. Хачикян должен сам принести извинения ежедневнику», – подчеркивается в заявлении редакции газеты.
«Олигарх и СМИ». Скандал между оскорбленным бизнесменом Х. Хачатряном и обиженной газетой «Жоховурд» разгорается с новой силой