Նախարարությունն Անդրիաս Ղուկասյանից անալիզներ չի վերցրել և հետազոտություն չի կազմակերպել
«Ի պատասխան ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի շտաբի պետի որոշ հայտարարությունների առթիվ լրատվամիջոցների հետաքրքրությանը, տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունն ընդհանրապես չի մասնակցել Անդրիաս Ղուկասյանի անալիզների ոչ վերցման և ոչ էլ հետազոտության կազմակերպմանը։ Ինչպես հայտարարել էր նախարարի առաջին տեղակալ Հայկ Դարբինյանը, նախագահի թեկնածուի կողմից ընտրված լաբորատորիայում կատարված հետազոտության արդյունքների կրկնօրինակը տրամադրվել է նախարարությանը, ինչի մասին տեղյակ են եղել ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը և իր կինը»,-նման հայտարարություն է տարածել առողջապահության նախարարությունը:
Նախարարությունից մեկ անգամ ևս պաշտոնապես հայտարարում են, որ նախարարությունը որևէ անգամ Անդրիաս Ղուկասյանից արյան և այլ անալիզներ չի վերցրել, ինչպես նաև որևէ բուժհաստատությունում դրանց հետազոտություն չի կազմակերպել և ունի միայն թեկնածուի կողմից կազմակերպված լաբորատոր հետազոտության արդյունքների կրկնօրինակը։
Ինչ վերաբերում է զարկերակային ճնշման չափման հետ կապված «վստահությանը», ապա փոքրիկ տատանումներ` կապված ճնշման չափիչ գործիքի հետ կարող են լինել, ինչն ընդհանուր վիճակի գնահատման գործում որոշիչ նշանակություն ունենալ չի կարող։
«Տեղեկացնենք նաև, որ հացադուլի վայրում շարունակվում է շուրջօրյա բժշկական հսկողությունը շտապօգնության ռեանիմատոլոգների ուժերով` վերակենդանացման համար նախատեսված հագեցվածությամբ հատուկ մեքենաներով, ինչը թույլ կտա անհրաժեշտության դեպքում` ցանկացած պահի, տեղում մասնագիտական օգնություն ցուցաբերել»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Минздрав Армении не участвовал в организации приема и исследования анализов Андреаса Гукасяна
«В ответ на интерес СМИ, связанный с некоторыми заявлениями начальника предвыборного штаба кандидата в президенты Андреаса Гукасяна, сообщаем, что Министерство здравоохранения Армении не принимало участие в организации приема и исследования анализов Андреаса Гукасяна. Как заявил первый заместитель министра здравоохранения Армении Айк Дарбинян копия результатов медобследования, проведенного в выбранной кандидатом лаборатории, была предоставлена министерству. Об этом были оповещены как Андреас Гукасян, так и его супруга», – с таким заявлением выступило министерство здравоохранения Армении.
«Что касается степени достоверности данных об уровне артериального давления кандидата, то незначительные колебания, связанные с прибором для измерения давления, могут быть, однако это не может сыграть решающее значение при оценке общего состояния здоровья.
Сообщаем также , что на месте, где кандидат проводит акцию протеста, реаниматологи «Скорой помощи осуществляют круглосуточный медицинский контроль, со специальными машинами, оснащенными техникой для реанимации. Это позволит в случае необходимости в любой момент предоставить ему соответствующую помощь», - говорится в заявлении министерства.
Напомним, кандидат в президенты РА Андреас Гукасян объявил бессрочную голодовку 21 января, требуя положить конец «фиктивным выборам», в частности признать недействительной регистрацию кандидатуры председателя Республиканской партии Армении (РПА) Сержа Саргсяна. Бессрочную голодовку он начал после того, как ЦИК РА приняла решение отклонить его заявление.