ICES. Առաքելությունը ընդհանուր առմամբ դրական արձագանք է տվել նախընտրական քարոզարշավի ընթացքին
Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի (ICES) դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբի անդամները լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ներկայացրեցին իրենց դիտարկումների վրա կազմված զեկույցների հիմնական հատվածները, որոնք վերաբերում են գալիք նախագահական ընտրություններին:
ՀՀ-ում և Վրաստանում Իսրայելի առաջին դեսպան Բարուհ Բեն Ներիյան տեղեկացրեց, որ առաջին հերթին իրենք ուսումնասիրել են ՀՀ Սահմանադրությունը, Ընտրական օրենսգիրքն ու նախընտրական իրավիճակը, ինչպես նաև վերլուծել ԿԸՀ-ի պատրաստվածությունը ընտրություններին և հայաստանյան ԶԼՄ-ների աշխատանքը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Զիտա Գուրմային էլ նախևառաջ տեղեկացրեց, որ լինելով Հունգարիայից, դատապարտում է հունգարական կառավարության քայլը Սաֆարովի արտահանձնման հարցում և հույս հայտնեց նաև, որ 2014թ-ին Հունգարիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները հնարավորություն կտան վերականգնել խաթարվածը մեր երկրների միջև:
Անդրադառնալով նախընտրական զեկույցներին, տիկին Գուրմային տեղեկացրեց. «Մեր առաքելությունը ընդհանուր առմամբ դրական արձագանք է տվել նախընտրական քարոզարշավի ընթացքին: ՀՀ քաղաքացիների կողմից ահազանգերի առումով, թե հնարավոր են ընտրախախտումներ, այս կոնտեքստում բարեխիղճ աշխատանք է տարվել և միջոցներ են ձեռնարկվել, որպեսզի ընտրություններն անցնեն առանց խախտումների: ԿԸՀ-ն շատ բարձր և պրոֆեսիոնալ աշխատանք է կատարել»,- նշեց նա:
Նա խոսեց նաև ընտրացուցակների մասին, ընդգծելով, որ դրանք բավական ժամանակ առաջ են տպագրվել, ինչը նշանակում է, որ քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվել այս ընթացքում ստուգել դրանք: Առաքելությունը էֆեկտիվ է գնահատել նաև իշխանությունների հետ համագործակցությունը և բարձր է գնահատում կառավարության կողմից մեծ քանակով հրավիրված միջազգային դիտորդների փաստը. «Մենք շատ կարևոր ենք համարում ընտրական այն օրենքը, որը թույլ չի տալիս արտերկրում գտնվող հայրենակիցներին մասնակցել ընտրություններին: Իսկ արտերկրում ժամանակավորապես գտնվող քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվում վերադառնալ և քվեարկել»,- նշեց դիտորդը:
Հիշատակելով ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ իրականացրած մահափորձը, նա նշեց, որ ընդհանուր առմամբ քարոզարշավն անցել է նորմալ մթնոլորտում, իսկ հաշվի առնելով այն, որ թեկնածուների պաստառների համար տրամադրված ցուցատախտակները մնացել են դատարկ, Զ.Գուրմայիի համար նախընտրական այս շրջանը ավելի շատ նմանվում է «ներկայիս նախագահի վերընտրության» և ոչ թե բուն իմաստով քարոզարշավի:

Миссия ICES положительно оценивает ход предвыборной агитационной кампании в Армении
Сегодня на встрече с журналистами члены группы международного экспертного центра избирательных систем (ICES), осуществляющей наблюдательскую миссию, представили основные отрывки докладов, составленных на основе их наблюдений касательно предстоящих президентских выборов в Армении.
Первый посол Израиля в Армении и Грузии Барух Бен Нериа сообщил, что в первую очередь они изучили Конституцию Армении, Избирательный кодекс, предвыборную ситуацию в стране, а также проанализировали уровень подготовки ЦИК к выборам и работу местных СМИ.
Депутат Европарламента Зита Гурмай в свою очередь отметила, что, будучи родом из Венгрии, осуждает решение венгерского правительства экстрадировать преступника Рамиля Сафарова. При этом она выразила надежду на то, что результаты предстоящих в 2014 году парламентских выборов в Венгрии дадут возможность восстановить отношения между Ереваном и Будапештом.
Комментируя доклады относительно предвыборной ситуации в стране, Зита Гурмай подчеркнула: «Наша миссия в целом положительно оценивает ход предвыборной агитационной кампании в Армении. Что касается сообщений о возможных нарушениях, полученных от граждан республики, то в этом направлении велась довольно серьезная работа и были предприняты меры для того, чтобы выборы прошли без нарушений. ЦИК Армении проделала работу на высшем и профессиональном уровне».
Касаясь вопросов, связанных со списками избирателями, депутат отметила, что они были опубликованы довольно рано, а это означает, что гражданам была дана возможность за этот промежуток времени проверить их. Миссия считает эффективным также сотрудничество с властями и высоко оценивает тот факт, что правительство пригласило большое число международных наблюдателей для осуществления миссии. «Мы считаем крайне важным закон, запрещающий соотечественникам, проживающим за рубежом, участвовать в выборах, а гражданам, временно находящимся за границей, предоставляется возможность вернуться и проголосовать», – заявила наблюдатель.
Комментируя покушение на кандидата в президенты, лидера «Объединения „Национальное самоопределение”» Паруйра Айрикяна, Зита Гурмай сказала, что в целом избирательная кампания проходила в нормальной атмосфере. По словам депутата, учитывая то, что щиты, предоставленные для размещения агитационных материалов кандидатов, остались пустыми, можно сказать, что этот предвыборный период скорее походит на «переизбрание действующего президента», нежели на собственно агитационную кампанию.