Ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը որևէ կասկած չի հարուցում: Անդրադառնալով նախագահական ընտրություններին` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Քարոզարշավը օրինաչափ էր և անձապես իմ համար բավականին հետաքրքիր: Անկասկած է, որ քարոզարշավում կար ֆավորիտ` ի դեմս գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի: Անգամ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձը չփոխեց ստեղծված իրավիճակը և շատ քչեր են կասկածում, որ ընտրություներում հաղթանակ կտանի Սերժ Սարգսյանը` ընդ որում առաջին փուլում: Այս իրավիճակը ի հայտ էր եկել դեռևս խորհրդանական ընտրությաններից հետո, երբ ՀՀԿ-ն ցույց տվեց իր «մկանները»` զբաղեցնելով խորհրդարանի կեսից ավելին: Կարծել, որ մյուս թեկնածուները և նրանց ներկայացնող քաղաքական ուժերը կես տարում կկարողանան իրենց մեկ նիշանի վարկանիշը վերածել հիսուն տոկոս գումարած մեկ ձայնի` իրատեսական չէ»,- նշեց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Վերջինիս խոսքերով, Սերժ Սարգսյանի հետ իրականում կարող էր մրցակցել Գագիկ Ծառուկյանը, ով սակայն որոշեց չմասնակցել նախագահական ընտրություններին:
«Եթե Ծառուկյանը մասնակցեր, ապա հնարավոր է, որ նախագահական ընտրություններում լիներ նաև 2-րդ փուլ, սակայն այդպես չեղավ»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ նախագահի թեկնածուներին կարելի է բաժանել երկու խմբի՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու Հրանտ Բագրատյանն, ովքեր «ունեն կուսակցություններ, ունեն մարդիկ, ովքեր կարող են աջակցել նրանց քարոզարշավի իրականացմանը» , և տիրապետում են «որոշակի ֆինանսական հնարավորությունների » և մնացած թեկնածուներ, ովքեր «չունեն այս գործիքները»:

Победа Сержа Саргсяна на выборах президента Армении не вызывает сомнений. Мнение политолога
Победа кандидата в президенты, лидера Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна на выборах президента не вызывает сомнений. Об этом на пресс-конференции заявил директор «Института Кавказа» Александр Искандарян, комментируя предстоящие президентские выборы в Армении.
«Предвыборная агитационная кампания лично для меня была достаточно интересной. Несомненно, что в рамках агиткампании был фаворит в лице действующего главы государства Сержа Саргсяна. Даже покушение на кандидата в президенты Паруйра Айрикяна не изменило ситуацию, и лишь немногие сомневаются в победе Сержа Саргсяна на выборах, причем в первом же туре. Эта ситуация выявилась еще после парламентских выборов, когда Республиканская партия Армении показала свою мощь и заняла больше половины мест в парламенте. Нереалистично считать, что остальные кандидаты и представляющие их политические силы за полгода смогут довести свой рейтинг до отметки 50+1», –подчеркнул Искандарян.
По словам политолога, конкуренцию Сержу Саргсяну мог составить лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, который, однако, отказался от участия в выборах.
«Если бы Гагик Царукян участвовал, возможно, президентские выборы прошли бы в два тура, однако этого не произошло», – заявил политолог.
По мнению Александра Искандаряна, кандидатов в президенты можно разделить на две группы: в первую входят Раффи Ованнисян и Грант Багратян, которые являются лидерами партий, среди граждан есть лица, которые поддерживали в осуществлении агиткампании, кроме того, у них есть определенными финансовые средства, а во вторую – кандидаты, у которых всего этого нет.