«Ոչ ասեք Լևոն+Րաֆֆի արևմտամետ ուժին». Գոռ Թամազյանի արարքում հանցակազմ չգտան
Դատախազության հանձնարարությամբ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության հետաքննության բաժանմունքում ստուգվել է 2013թ. հունվարի 30-ին «www.iditord.org» կայքում տեղադրված տեղեկությունն այն մասին, որ «Մեկ ազգ» կազմակերպությունն անարգել շարունակում Է հակաքարոզչություն իրականացնել նախագահի թեկնածու Ր.Հովհաննիսյանի նկաամամբ` Երևանի շենքերին ու Էլեկտրասյուներին «Ոչ ասեք արևմտամետ Լևոնին և Րաֆֆուն» վերտառությամբ պաստառներ փակցնելով:
Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Գ. Թամազյանը բացատրություն է տվել այն մասին, որ 2003 թվականից հանդիսանում է «Մեկ ազգ» կազմակերպությունների դաշինքի համանախագահ և կազմակերպելով դաշինքի գործունեությունը` հանդիսանում է դրա անմիջական պատասխանատուն:
Ըստ Գ. Թամազյանի` ոստիկանությանը տված բացատրությունների` դաշինքի հիմնական զործունեությունը կայանում է օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով աղանդավորության, համասեռամոլության, ազատ բարքերի, ինչպես նաև` արևմտամետ քաղաքական ուժերի դեմ պայքար իրականացնելու մեջ:
Նա մասնավորապես նշել է, որ «Ոչ ասեք Լևոն + Րաֆֆի արևմտամետ ուժին» գրառումներով թռուցիկները 2012թ. հուլիս ամսից սկսել են փակցնել Երևան քաղաքի էլեկտրասյուներին, իսկ 2012թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամսիներից սկսած, երբ Երևանի քաղաքապետի կողմից որոշում է կայացվել նման թռուցիկները բացառապես դրանց համար հատկացված ստենդներին փակցնելու մասին, սկսել են փակցնել նշված ստենդների վրա: Հիշյալ որոշումն ընդունվելուց հետո մինչ օրս որևէ թռուցիկ Երևան քաղաքի շենքերին կամ էլեկտրասյուներին չեն փակցրել:
Թռուցիկներ փակցնելով, ըստ Գ. Թամազյանի, իրենք նպատակ չեն հետապնդել և չեն հետապնդում վիրավորել կամ զրպարտել որևէ մեկին, այլ օրենքով սահմաված կարգով օգտվելով խոսքի ազատության սկզբունքից` այդ թռուցկիներով քննադատում են տվյալ քաղաքական գործիչների դիրքորոշումը, ավելին` իրենք նպատակ չեն հետապնդել ընտրությունների անցակցման ընթացքում հակաքարոզչություն իրականացնել ՀՀ Նախսգահի թեկնածու Ր.Հովհաննիսյանի նկատմամբ կամ ապակողմնորոշել ընտրողներին:
Գ.Թամազյանը միաժամանակ պարզաբանել է, որ իրենք արևմտամետ համարում են այն քաղաքական ուժին կամ քաղաքական զործչին, ով չի դատապարտում համասեռամոլությունը, աղանդավորություևը և ազատ բարքերը:
Այսպիսով` ոստիկանությունը նախապատրաստած նյութերով պարզել է, որ ՀՀ Նախագահի թեկնածու Ր.Հովհաննիսյանի պատիվն ու արժանապատվությունը, ինչպես նաև` բարի համբավը չեն նսեմացվել, այլ դրանք կրել են քննադատական ու գնահատողական բնույթ, ավելին` «արևմտամետ» արտահայտությունն ընտրողների մոտ կարող է առաջացնել ոչ միայն բացասական, այլ նաև` դրական ազդեցություն, քանի որ արևմուտքում եվրոպական երկրներում և ԱՄՆ-ում օրենքները բխում են ժողովրդավարական ու մարդասիրական սկզբունքներից, միաժամանակ նշված պետություններում բավականին բարձր է հասարակության կենսամակարդակը:
Ըստ աղբյուրի, վերը նշվածը հաշվի առնելով` հետաքննիչը եզրակացրել է, որ Գ.Թամազյանի արարքում բացակայում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 151-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմը, ուստի` ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է:
Որոշման պատճենն ուղարկվել է հանցագործության մասին հաղորդած ՀՀ Նախագահի թեկանածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նախընտրական շտաբ և պարզաբանվել, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի համաձայն` քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը կարող է բողոքարկվել:

Листовки Союза «Мек Азг» не просто не навредили репутации кандидата в президенты Армении Р. Ованнисяна, а могли служить рекламой
По распоряжению Генеральной прокуратуры Армении Управление Полиции Еревана проверило опубликованные сайтом «www.iditord.org» 30 января с.г. данные о том, что Союз «Одна нация» («Мек Азг») продолжает беспрепятственно вести контрагитацию в отношении кандидата в президенты РА, лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна посредством расклеивания по Еревану постеров с надписью «Скажем „нет” прозападным Левону и Раффи».
Как передает пресс-служба Генпрокуратуры РА, в ходе подготовки материалов сопредседатель союза «Одна нация» («Мек Азг») Гор Тамазян дал разъяснения, отметив, что за деятельность организации несет ответственность именно он. По его словам, деятельность Союза заключается в том, чтобы «всеми незапрещенными законом средствами вести борьбу против сект, гомосексуализма, свободных нравов, а также прозападных сил».
Он отметил, что листовки с надписью «Скажем „нет” прозападной силе Левон + Раффи» начали расклеиваться ими на стенах зданий и столбах ЛЭП в Ереване еще с июля 2012г., а затем после соответствующего решения мэрии столицы о местах размещения всех типов объявлений – на специальных стендах и исключительно там, более нигде.
Более того, подчеркнул Г. Тамазян, расклеиванием листовок они не преследовали и не преследуют цели оскорбить кого бы то ни было, оклеветать, а в установленном законом порядке, воспользовавшись правом на свободу слова, подвергли критике деятельность данных политических деятелей. Тем более, заверил Г. Тамазян, они не ставили целью вести в ходе предвыборной кампании контрагитацию в отношении кандидата в президенты Армении Р. Ованнисяна и вводить избирателей в заблуждение.
Г. Тамазян также уточнил, что прозападными организация признает тех деятелей, кто не осуждает гомосексуализм, сектантство и свободные нравы.
В итоге правоохранительные органы в результате подготовленных материалов установили, что честь и достоинство, а также доброе имя кандидата в президенты РА Р. Ованнисяна не были оскорблены, листовки носили критический и оценочный характер, более того, выражение «прозападный» могло оказать на восприятие избирателей не только негативное, но и положительное воздействие.
С учетом всех обстоятельств следователь вынес заключение, что в действиях Г. Тамазяна отсутствует состав преступления, предусмотренного ст. 151 УК РА («Распространение клеветнических сведений о кандидате, партии (партийном блоке) при проведении выборов»), а посему в Управлении полиции г. Ереван в возбуждении уголовного дела было отказано.
Копия решения об отказе возбуждения уголовного дела направлена в предвыборный штаб Р. Ованнисяна с пояснениями, что оно может быть обжаловано в соответствии со ст. 185 Уголовно-процессуального кодекса РА.