Հացադուլավոր թեկնածուին սատարում են նստացույցով
Ոչ ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը, ոչ էլ նրա նախընտրական շտաբն այսօր ընթացող քվեարկությանը չի հետևում: Այս մասին panorama.am-ի լրագրողին հայտնեց ԳԱԱ դիմաց հացադուլը շարունակող թեկնածուն: Նա տեղեկացրեց, որ զգում է իրեն բավարար, որևէ առողջական խնդիր չունի:
Ակադեմիկայի դիմաց` Ղուկասյանի վրանի կողքն այս պահին ընթանում է նաև նստացույց, որը կազմակերպել են մի խումբ քաղաքացիներ, որոնց թվում են, ըստ կազմակերպիչների տարածած հայտարարության` քաղաքագետներ Սարո Սարոյանն ու Մանվել Սարգսյանը, ինչպես նաև Դավիթ Հարությունյանը, Միհրան Մարգարյանը, Կարեն Հարությունյանը, Վահագն Մինասյանը: Քիչ առաջ նրանց միացավ իր կիթառով նաև Մաշտոցի պուրակի` անցած տարվա բողոքի ցույցերի մասնակից, բլոգեր Բայանդուր Պողոսյանը, ով այն ժամանակ հայտնի դարձավ իր մեկօրյա հացադուլով: Ակցիայի մասնակիցները «Ոչ ռեժիմին. ընտրակեղծարարությունը պետական հանցագործությունն է» պաստառով էին:
Մինչև ակցիան` կազմակերպիչները տարածեցին հաղորդագրություն, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Նախորդ բոլոր ընտրությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանում ընտրությունները չեն արտահայտում ժողովրդի կամքը:
Այսօր ականատես ենք լինում հերթական կեղծ ընտրություններին:
Գտնում ենք, որ հանրության միասնական գործողությունների միջոցով է հնարավոր հաստատել քաղաքացու ընտրական իրավունքը և իշխանությունը վերադարձնել ժողովրդին:
Որպես մեր դիրքորոշման արտահայտում կեղծ ընտրությունների վերաբերյալ՝ հայտարարում ենք նստացույց:
Նստացույցին փետրվարի 19-ին կհետևի ակցիա ԿԸՀ դիմաց, որով կարտահայտվի մեր վրդովմունքը՝ Հայաստանում չծնված ժողովրդավարության վախճանի կապակցությամբ:
Բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր չեն ընդունում կեղծ ընտրությունները և դրա միջոցով վերարտադրվող  ապօրինի ռեժիմը, կոչ ենք անում այսօր և վաղը հավաքվել Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի դիմաց»:

У здания НАН Армении ряд граждан проводят сидячую забастовку против фальсифицированных выборов
Сегодня ни кандидат в президенты Андриас Гукасян, ни его предвыборный штаб не следят за проходящим голосованием. Об этом в беседе с корреспондентом Рanorama.am заявил проводящий акцию протеста у здания Национальной академии наук Армении Андриас Гукасян. Он добавил, что чувствует себя нормально, никаких проблем со здоровьем нет.
На данный момент у здания НАН Армении проходит также сидячая забастовка, которую организовали ряд граждан, в том числе и политологи Саро Сароян, Манвел Саркисян, а также Давид Арутюнян, Мигран Маргарян, Карен Арутюнян, Ваагн Минасян. Немногим ранее к ним присоединился и эколог-активист, блоггер Баяндур Погосян. Участники акции протеста представили плакат с надписью «Нет режиму: фальсификации на выборах являются государственным преступлением».
До акции протеста организаторы распространили заявление, в котором, в частности, говорится:
«Все предыдущие выборы показали, что выборы в Армении не выражают волю народа. Сегодня мы становимся свидетелями очередных фальсифицированных выборов.
Мы считаем, что благодаря сплоченным действиям общественности возможно подтвердить избирательное право граждан и вернуть власть народу.
Как выражение нашей позиции относительно фальсифицированных выборов, мы объявляем сидячую забастовку.
19 февраля вслед за сидячей забастовкой состоится акция протеста у здания ЦИК Армении, в ходе которой мы выразим возмущение по поводу отсутствия демократии в Армении.
Мы призываем всех тех граждан, которые не признают фальсифицированные выборы, собраться сегодня и завтра  у здания НАН Армении».