Նախընտրական քարոզչության շրջանում ՀՀ ոստիկանությանը իրավախախտումների մասին ստացել է ընդհանուր առմամբ 88 հաղորդում, որից 27-ով կայացվել է որոշում` մերժվել է քրեական գործի հարուցումը հանցակազմի բացակայության պատճառով: Այս մասին ԿԸՀ տեղեկատվական կենտրոնում լրագրողներին ասաց ՀՀ ոստիկանության իրավաբանական վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Թաթուլ Պետրոսյանը:
«Նախագահի ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացում ոստիկանությունը վերլուծել, քննարկել, ընթացք է տվել ՄԻՊ գրասենյակի, նախագահի թեկնածուների, նրանց ներկայացուցիչների, կուսակցությունների, առանձին քաղաքացիների կողմից տրված ահազանգերին, նաև ԶԼՄ-ների, էլեկտրոնային կայքերում զետեղված ահազանգերը»,- մանրամասնեց նա:
Թ. Պետրոսյանը հայտնեց, որ 61 դեպքի վերաբերյալ քննարկումներն ընթանում են, նյութեր են նախապատրաստվում: Հարուցված քրեական գործեր չկան: Նա նաև տեղեկացրեց, որ 88 դեպքից 56-ը վերաբերում է ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ տեղեկատվությանը:
Ոստիկանության գնդապետը նաև նշեց, որ հաճախ հաղորդումները, հաղորդագրությունները լիարժեք չեն լինում` հիմնված են լինում ասեկոսների վրա կամ թռուցիկ տեղեկություններ են: Համապատասխան ստուգումների արդյունքում, ըստ նրա, պարզվում է, որ ահազանգում նշված անձը չի բնակվում տվյալ հասցեում, կամ նման անձ չկա:

В период предвыборной агитационной кампании в полицию Армении поступило 88 сообщений о нарушениях
В период предвыборной агитационной кампании полиция Армении получила в общей сложности 88 сообщений, в связи с 27 из которых было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела ввиду отсутствия состава преступления. Об этом в информационном центре ЦИК сообщил журналистами начальник юридического управления полиции Армении, полковник полиции Татул Петросян.
«В ходе предвыборной агитационной кампании к выборам президента Армении полиция проанализировала, обсудила и дала ход сообщениям, представленным офисом омбудсмена, кандидатами в президенты, их представителями, партиями, отдельными гражданами, СМИ, а также сообщениям, размещенным на электронных сайтах», – пояснил сотрудник полиции.
Татут Петросян сообщил, что сейчас полиция продолжает рассмотрение 61 дела, а также подготавливает материалы. Пока не были возбуждены уголовные дела.56 случаев из 88 касаются информации о раздаче взяток.
Полковник полиции подчеркнул, что часто сообщения бывают неполноценными, основанными на слухах. В результате соответствующих проверок, по его словам, выясняется, что то или иное лицо не проживает по этому адресу или такого человека вовсе нет.