«ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը և ՀՅԴ-ն շատ պատեհ պահի, շատ գեղեցիկ ձևով Րաֆֆի Հովհաննիսյանին կհանեն բեմահարթակից». Աշոտյան
«Երեկ տարածվել է ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղարի հայտարարությունը` առ այն, որ Սերժ Սարգսյանը միշտ էլ պատրաստակամ է հանդիպելու բոլոր քաղաքական ուժերի առաջնորդների հետ, իսկ մնացյալ արձագանքները այդ հայտարարության, կարծում եմ, Նախագահի հետ հանդիպումից խուսափելու քաղաքականություն է»: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Հարցին` ինչպես է գնահատում ընդդիմության այն հայտարարությունները, թե ընտրությունները կեղծվել են, Ա.Աշոտյանը նշեց, որ 58 տոկոս ձայներ է ստացել Սերժ Սարգսյանը, և միջազգային բոլոր դիտորդական առաքելությունները պնդում են, որ այս ընտրությունները լավագույնն էին մեր նորագույն պատմության մեջ:
«Պետք է սովորել ընդունել սեփական պարտությունը: Ամբողջ նախընտրական քարոզարշավը մեր փաստացի թիվ մեկ ընդդիմադիր մրցակիցը վարեց շատ քաղաքակիրթ, արևմտյան տեխնոլոգիաների լայն կիրառմամբ: Սա ենթադրում է, որ հետընտրական գործելաոճը նույնպես պետք է լինի այն մշակույթի շրջակներում, որն այդ թեկնածուն փորձում է ներմուծել Հայաստան: Ցավալի է, երբ որ հետընտրական զարգացումների մշակույթը կարծես թե կրկնում է նախորդ բոլոր ընտրություններից հետո եղած մշակույթները: Դա այն դեպքում, երբ արևմտյան մշակույթը ենթադրում է, որ պարտված թեկնածուներն առաջինն են զանգահարում և շնորհավորում հաղթած նախագահին»,- ասաց Աշոտյանը:
Իրականում, ըստ նրա, իր խորը հիասթափությունն է արտահայտել, քանի որ կարծում էր` հետընտրական զարգացումները պետք է լինեին այն տրամաբանության մեջ, որ փորձում էր սերմանել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը քարոզարշավի ընթացքում: «Չեմ ուզում ասել, որ նա խաբեց իր ընտրողին` «պուպուշ» արևմտյան տեխնոլոգիաներով, բայց համենայնդեպս կտրուկ և զգալի էր փոփոխությունը, «մոդեռն Րաֆֆիից դեպի վատ իմաստով ավանդական պարտված ընդդիմադիր թեկնածու»,-նշեց նա:
Ըստ Աշոտյանի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անցկացրել է գեղեցիկ քարոզարշավ, ինչը հուսադրող էր, որ ընդդիմադիր դաշտում կստեղծվի նոր քաղաքական մշակույթ: «Հասկանում եմ, որ նա գուցե այլ հաշվարկներ ունի, կարող եմ մտածել, որ այս հանրահավաքները նպատակ ունի իր շուրջը սոսնձել բոլոր այն 37% ձայները, որ նա ստացել է, քանի որ իր տեխնոլոգները շատ լավ հասկանում են, որ դա ըմբոստ էլեկտորատն է, որ քվեարկել է ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի: Դա Րաֆֆի Հովհաննիսյանի անձնական քաղաքական կապիտալը չէ, և հետընտրական զարգացումները նրան կարող են տանել այն ուղղությամբ, որ նա դառնա ոչ թե այդ պահին 37 տոկոս ձայն հավաքած ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, այլ քաղաքական գործիչ, որը տնօրինելու է այդ 37 տոկոս ձայները հետընտրական շրջանում: Իհարկե իր շահերն այստեղ բախվելու են ՀԱԿ-ի, ՀՅԴ-ի և մի շարք այլ քաղաքական ուժերի շահերի հետ, որոնք այս ընթացքում, չեմ կարծում, որ տան իրենց նախկին քաղաքական կապիտալը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին»,- ասաց Ա.Աշոտյանը:
Նրա խոսքերով՝ դրանով է բացատրում նաև իրենց ակտիվ ներգրավումը երեկվա միտինգներին նպատակ հետապնդելով՝ թույլ չտալ, որպեսզի ընդդիմադիր գործչի թիվ մեկ սանդղակը հասնի միան Րաֆֆիին և փորձել շատ պատեհ պահի, շատ գեղեցիկ ձևով Րաֆֆի Հովհաննիսյանին հանել բեմահարթակից: «Ակնհայտ է նաև, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կերպարը արևմտամետ քաղաքական գործչի կերպար է, իսկ ընդդիմադիր ձայները տնօրինող ուժերը հիմնականում հյուսիսային, ռուսամետ քաղաքական գծի հետևորդներ են եղել: Խոսքը գնում է ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի և ՀՅԴ-ի մասին: Ակնհայտ է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետևում կանգնած ուժերը գուցե փորձեն Հայաստանում ընդդիմադիր էլեկտորատը դարձնել արևմտյան էլեկտորատ, սակայն այդ էլեկտորատի ձայների պառլամենտական տերերը դա թույլ չեն տա»,- նշեց նա:

Интересы Р. Ованнисяна могут столкнуться с интересами АНК, АРФД и ряда других политических сил. Комментирует Армен Ашотян…
«Накануне пресс-секретарь президента Армении Армен Арзуманян распространил заявление, согласно которому Серж Саргсян всегда готов встретиться с лидерами всех политических сил, а все остальные отклики на это заявление, думаю, являются политикой, имеющей целью избежать встречи с президентом», – об этом в ходе брифинга в здании правительства заявил министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
Комментируя заявления о том, что результаты прошедших в стране президентских выборов были сфальсифицированы, Армен Ашотян отметил, что Серж Саргсян получил 58 с лишним процентов голосов, а представители всех международных наблюдательских миссий утверждают, что эти выборы были лучшими в новейшей истории Армении.
«Нужно научиться признавать свое поражение. Всю предвыборную агитационную кампанию наш фактически оппозиционный соперник «номер один» вел довольно цивилизованно, широким образом применяя западные технологии. Это предполагает необходимость того, чтобы его поведение после выборов также должно умещаться в рамки той культуры, которую кандидат пытается внедрить в Армении. Печально, что культура поствыборных развитий событий является повторением той культуры, которая была в нашей стране после предыдущих выборов. И это в том случае, когда западная культура предполагает, что проигравшие кандидаты первыми звонят и поздравляют победителя на выборах», – заявил Ашотян.
В действительности, по словам министра, он глубоко разочарован, поскольку считал, что поствыборные развития событий должны были умещаться в рамки той логики, которую пытался пропагандировать Раффи Ованнисян в ходе агиткампании. «Не хотелось бы утверждать, что он обманул избирателей, применяя при этом западные технологии, но тем не менее, изменения в действиях были резкими и ощутимыми»,- заявил он.
По мнению Армена Ашотяна, Раффи Ованнисян провел красивую агитационную кампанию, что внушало надежду на то, что в оппозиционном лагере будет сформирована новая политическая культура. «Я понимаю, что он рассчитывает на другое. Я могу полагать, что проведением митингов он имеет целью сохранить те 37% голосов, которые он получил, поскольку работающие в его команде технологи прекрасно понимают, что это мятежный электорат, проголосовавший против Сержа Саргсяна.Это не личный политический капитал Раффи Ованнисяна, и поствыборные развития могут вести его в том направлении, чтобы он стал не оппозиционным политическим деятелем, получившим 37% голосов, а политическим деятелем, который будет руководить этими 37% голосами в поствыборный период. Безусловно, его интересы здесь могут столкнуться с интересами Армянского национального конгресса, АРФД и ряда других политических сил, которые, не думаю, что отдадут свой былой политический капитал Раффи Ованнисяну»,– заключил А. Ашотян.