Պետքարտուղարությունը հանգստության և զսպվածության կոչ է անում ընտրությունների մասնակիցներին
Միացյալ Նահանգները շնորհավորում է Հայաստանի ժողովրդին փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ, որոնք, ինչպես նշվում է, միջազգային դիտորդների գնահատմամբ, ընդհանոր առմամբ, լավ են կազմակերպվել և բնութագրվում են հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքով` ներառյալ հավաքների և արտահայտման ազատությունը: Այս մասին ասված է պաշտոնական ներկայացուցիչ Վիկտորիա Նուլանդի հայտարարությունում, որը զետեղված է պետքարտուղարության պաշտոնական կայքում:
Հայտարարությունում վկայակոչվում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության եզրակացություններն առ այն, որ մամուլը կատարել է իր օրինական պարտավորությունները հավասարակշռված լուսաբանման առումով և որ բոլոր թեկնածուներն օգտնվել են նախատեսված անվճար եթերաժամից:
«Այնուհանդերձ, մենք կիսում ենք ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության մտահոգությունները հանրային ծառայողների կողմից անկողմնակալության որոշակի բացակայության և վարչական ռեսուրսի անհարկի կիրառման մասով, ինչի հետևանքով հստակորեն չի տարանջատվել պետության և իշխող կուսակցության գործողությունները ինչպես նախընտրական շրջանում, այնպես էլ ընտրությունների օրը»:
«Մենք համաձայն ենք այն դիտարկումների հետ, որ չնայած ընտրությունների օրն անցել է հանգիստ և կանոնավոր, սակայն, արձանագրվել են անհարկի միջամտություններ գործընթացին, հիմնականում գործող նախագահի ներկայացուցիչների կողմից, ինչպես նաև մի քանի լուրջ խախտումներ, ներառյալ ճնշումներ ընտրողների նկատմամբ:
«Միացյալ Նահանգները կշարունակի հետևել միջազգային և տեղական դիտորդների եզրակացությունները, ինչպես նաև բողոքների հետաքննումը հետընտրական ժամանակահատվածում: Կոչ ենք անում իրավապահ մարմիններին հետաքննել ու համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել ընտրախախտումների մասին հաղորդումների առնչությամբ և կոչ անում բոլոր կողմերին հանգստություն պահպանել հետընտրական շրջանում ու զսպվածություն դրսևորել իրենց գործողություններում», - ասված է պետքարտուղարության հայտարարությունում:

Госдеп призывает участников президентских выборов в Армении к спокойствию и сдержанности
Соединенные Штаты Армении поздравляют народ Армении в связи с прошедшими 18 февраля президентскими выборами, которые, как это констатировали международные наблюдатели, в целом были хорошо организованны и характеризуются уважением к основным свободам, включая свободу собраний и выражения мнения. Об этом говорится в заявлении официального представителя Госдепартамента США Виктории Нуланд, размещенном на официальном сайте Госдепа.
В заявлении авторы ссылаются на заключения миссии БДИПЧ/ОБСЕ, согласно которым СМИ выполнили свои предусмотренные законом обязательства по обеспечению сбалансированного освещения процесса, а все кандидаты воспользовались бесплатным эфирным временем.
«Тем не менее, мы разделяем беспокойства наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ по поводу некоторых проблем, связанных с отсутствием беспристрастности у ряда должностных лиц и неуместным применением административных ресурсов, что привело к нечеткой дифференциации действий государства и правящей партии как в предвыборный период, так и в день голосования.
Мы согласны с наблюдениями о том, что несмотря на то, что выборы прошли спокойно и упорядоченно, однако были зафиксированы случаи неуместного вмешательства в процесс в основном со стороны представителей действующего главы государства, а также ряд серьезных нарушений, в том числе и случаи давления на избирателей.
США продолжат следить за заключениями международных и местных наблюдателей, а также прилагать усилия в направлении рассмотрения жалоб, связанных с предвыборным периодом. Мы призываем правоохранительные органы расследовать и предпринять соответствующие меры в направлении рассмотрения сообщений о нарушениях избирательного процесса и призываем все стороны сохранять спокойствие в поствыборный период, проявлять сдержанность в своих действиях», – говорится в заявлении Госдепа.