Ա.Մարտիրոսյանի սցենարը. Նախագահը հանձնում է իշխանությունը, խորհրդարանական նոր ընտրություններ են նշանակվում (Տեսանյութ)
12:21 22/02/2013
«Շատ դրական երևույթ կլինի ոչ միայն այն, որ իրապես պարտված թեկնածուն շնորհավորի ընտրված նախագահին, այլ ավելի գեղեցիկ ու ճիշտ քաղաքական գործընթաց կլինի, եթե իշխանությունն ընդունի իր պարտությունը: Ցավոք սրտի 1991թ-ից Հայաստանում որևէ իշխանություն այդ ուժն իր մեջ չունեցավ պարտությունն ընդունելու, իսկ այդ պարտությունները միշտ են եղել»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը` հավելելով, որ հույս ունի, թե այս անգամ մենք դրա ականատեսը կլինենք:
Ա.Մարտիրոսյանը վստահություն հայտնեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հաղթական ավարտի կհասցնի պայքարը. «Ես ոչ թե հավատում եմ, որ կլինի իշխանափոխություն, այլ այդ իշխանափոխությունն արդեն եղել է փետրվարի 18-ին»,- ընդգծեց նա:
Արմեն Մարտիրոսյանի ներկայացրած սցենարը, որը նա հավանական է համարում, հետևյալն է. գործող նախագահը պետք է հանձնի իշխանությունը, խորհրդարանական նոր ընտրություններ նշանակվեն:
Սակայն, ըստ  «Ժառանգություն» խմբակցության նախկին պատգամավորի. «Շատ լավ գիտենք, որ իրավական մեխանիզմներ դրա համար չկան և այս պարագայում կարևոր է ոչ այդքան այդ մեխանիզմների բացակայությունը, որքան ընդհանուր մթնոլորտը: Ես 100 տոկոս համոզված եմ, որ նախագահի փոփոխության արդյունքում և քաղաքական նոր իրավիճակի ձևավորման ժամանակ խորհրդարանն ինքը կլուծարվի, որովհետև բոլորովին այլ իրողություններ են լինելու: Ես որևէ խնդիր դրանում չեմ տեսնում, քանի որ իրավականը միշտ գալիս է լրացնելու քաղաքականի հիմնավորվածությունը» ,-նշեց նա:
Ա. Մարտիրոսյանը շարունակեց` խորհրդարանական նոր այդ ընտրություններից հետո կձևավորվի բոլորովին նոր կոալիցիա, արդեն ժողովրդի կողմից իրապես վստահություն ստացած քաղաքական ուժերով, որը և կձևավորի Հայաստանի նոր կառավարությունը: Իսկ այդ կառավարությունը «բնականաբար կգլխավորի նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը»:
Բանախոսը տեղեկացրեց նաև, որ նախօրեին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը բավականին երկար զրույց է ունեցել Դաշնակցության ներկայացուցիչների հետ, իսկ թե ինչի մասին են խոսել նրանք` Ա.Մարտիրոսյանը հորդորեց սպասել մինչև երեկո և հանրահավաքում անձամբ Ր.Հովհաննիսյանից այդ մասին տեղեկանալ:

Армен Мартиросян уверен, что Раффи Ованнисян будет бороться до победного конца
«Начиная с 1991-го года, действующие власти ни разу не нашли в себе сил признать свое поражение, а такие поражения были всегда». Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил вице-председатель партии «Наследие» Армен Мартиросян, выразив надежду, что хотя бы на этот раз народ станет свидетелем этого.
«Будет положительным явлением не только то, что действительно проигравший кандидат в президенты поздравит избранного президента. Если власть признает свое поражение, политический процесс станет красивым и правильным», – сказал он.
А.Мартиросян выразил уверенность в том, что участник состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян доведет борьбу до победного конца. «Я верю не в то, что будет смена власти, а в то, что эта смена уже произошла 18 февраля», – подчеркнул он.
Кроме того, Мартиросян представил возможный, по его мнению, сценарий дальнейшего развития событий: действующий президент должен передать власть, должны быть назначены новые парламентские выборы. Но поскольку бывший депутат парламентской фракции партии «Наследие» понимает, что для этого нет никаких правовых механизмов, то, по его словам, в данной ситуации важно не столько отсутствие данных механизмов, сколько общая атмосфера.
«Я убежден на 100%, что в результате смены президента и в процессе формирования новой политической ситуации произойдет самороспуск парламента, потому что будут уже совершенно другие реалии. Я не вижу в этом никакой проблемы», – отметил он, добавив, что после новых парламентских выборов сформируется совершенно новая коалиция, политическими силами, действительно получившими доверие народа. По его словам эта коалиция и сформирует новое правительство Армении, «во главе которого, естественно, встанет президент Раффи Ованнисян».
Мартиросян сообщил также, что накануне, 21 февраля, Раффи Ованнисян провел достаточно долгую беседу с представителями АРФ «Дащнакцутюн». При этом зампредседателя партии «Наследие» призвал потерпеть до сегодняшнего вечера и узнать, о чем они беседовали, лично от Раффи Ованнисяна.
Однако сам Раффи Ованнисян называет себя «избранным народом президентом». На состоявшемся 19 февраля совмещенном митинге и пресс-конференции на Площади Свободы в Ереване Раффи Ованнисян дал своему победившему сопернику – Сержу Сагрсяну – 1 день на «признание победы народа».