Կանադայի Տորոնտո քաղաքի Սկարբորո-Էջենկորտ շրջանի խորհրդարանի անդամ Ջիմ Քարիջիանիսը հայտարարությամբ է հանդես եկել Ղարաբաղյան շարժման 25-ամյակի վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է karygiannismp կայքը:
Քարիջիանիսի պաշտոնական ինտերնետային էջում տեղադրված հայտարարության մեջ ասվում է, որ փետրվարի 20-ին նշվում է Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ժողովրդի ազատագրական շարժման 25-ամյակը։ Այս օրը 1998թ. Լեռնային Ղարաբաղի օրենսդիր մարմինը դիմել է Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանության խորհրդային մարմիններին` խնդրելով ինքնավարությունը Խորհրդային Ադրբեջանի կազմից փոխանցել Խորհրդային Հայաստանի կազմ։ Մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան հայկական ջարդեր, որտեղ տասնյակ մարդիկ ենթարկվեցին կտտանքների և սպանվեցին միայն հայ լինելու պատճառով։ Նույնատիպ հրեշագործություններ տեղի ունեցան նաև Բաքվում։
«Խորհրդային միության փլուզումից հետո նորանկախ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ 1994թ. մայիսին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև ստորագրվեց համաձայնագիր հրադադարի մասին», - նշում է խորհրդականը։
Իր հայտարարության մեջ Քարիջիանիսը նշում է, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դե ֆակտո անկախ, ժողովրդավարական և ամբողջովին գործող պետություն է ծաղկող շուկայական տնտեսությամբ և դինամիկ քաղաքացիական հասարակությամբ, որն աշխատում է իր ազատությունների պաշտպանության և անկախության պաշտոնապես ճանաչման ուղղությամբ։
«2012 թ. հուլիսին ես գլխավորում էի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում նախագահական ընտրությունների դիտորդների թիմը Կանադայից։ Մենք սկզբից մինչև վերջ ականատես եղանք արտակարգ ընտրությունների, մեր ներկայությունը նոր ժողովրդավարությունում ինձ համար դրական ուսուցողական փորձ էր», - ընդգծում է Քարիջիանիսը:

Канадский парламентарий стал свидетелем безупречных выборов президента в Нагорно-Карабахской Республике
11:42 22/02/2013
Член парламента от федерального избирательного округа Скарборо-Эдженкорт канадского города Торонто Джим Kaриджианнис выступил с заявлением в связи с 25-летием Карабахского движения. Об этом сообщает karygiannismp. сайт.
В заявлении, размещенном на официальном сайте парламентария, говорится, что 20 февраля 2013 года отмечается 25-летие начала движения, которое привело к освобождению народа Нагорного Карабаха (Арцаха). В 1988 году Законодательный орган Нагорного Карабаха принял решение ходатайствовать перед Верховными Советами Азербайджанской ССР и Армянской ССР о передаче Нагорно-Карабахской автономной области из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР. Спустя неделю волна армянских погромов прокатилась по второму по величине азербайджанскому городу Сумгаит. Десятки людей подверглись истязаниям и были убиты лишь по той причине, что были армянами. Подобные зверства повторились и в столице Азербайджана, городе Баку.
«После распада Советского Союза, уже независимый Азербайджан начал полномасштабную войну против Нагорного Карабаха. В мае 1994, года после кровавого конфликта Азербайджан подписал соглашение о прекращении огня с Нагорно-Карабахской Республикой», - отмечается в сообщении Kaриджианниса.
Парламентарий подчеркивает, что сегодня Нагорно-Карабахская Республика является де-факто независимым, демократическим и полностью функционирующим государством с процветающей рыночной экономикой и динамичным гражданским обществом, которое укрепляет свои свободы и работает над официальным признанием своей независимости.
«В июле 2012 года я возглавлял команду канадских наблюдателей за президентскими выборами в Нагорно-Карабахской Республике. Это были безупречные выборы от начала до конца. Наблюдение за избирательным процессом в новой демократии стало для меня позитивным обучающим опытом», – отмечает он.