Կանադայի Տորոնտո քաղաքի Սկարբորո-Էջենկորտ շրջանի խորհրդարանի անդամ Ջիմ Քարիջիանիսը հայտարարությամբ է հանդես եկել Ղարաբաղյան շարժման 25-ամյակի վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է karygiannismp կայքը:
Քարիջիանիսի պաշտոնական ինտերնետային էջում տեղադրված հայտարարության մեջ ասվում է, որ փետրվարի 20-ին նշվում է Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ժողովրդի ազատագրական շարժման 25-ամյակը։ Այս օրը 1998թ. Լեռնային Ղարաբաղի օրենսդիր մարմինը դիմել է Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանության խորհրդային մարմիններին` խնդրելով ինքնավարությունը Խորհրդային Ադրբեջանի կազմից փոխանցել Խորհրդային Հայաստանի կազմ։ Մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան հայկական ջարդեր, որտեղ տասնյակ մարդիկ ենթարկվեցին կտտանքների և սպանվեցին միայն հայ լինելու պատճառով։ Նույնատիպ հրեշագործություններ տեղի ունեցան նաև Բաքվում։
«Խորհրդային միության փլուզումից հետո նորանկախ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ 1994թ. մայիսին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև ստորագրվեց համաձայնագիր հրադադարի մասին», - նշում է խորհրդականը։
Իր հայտարարության մեջ Քարիջիանիսը նշում է, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դե ֆակտո անկախ, ժողովրդավարական և ամբողջովին գործող պետություն է ծաղկող շուկայական տնտեսությամբ և դինամիկ քաղաքացիական հասարակությամբ, որն աշխատում է իր ազատությունների պաշտպանության և անկախության պաշտոնապես ճանաչման ուղղությամբ։
«2012 թ. հուլիսին ես գլխավորում էի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում նախագահական ընտրությունների դիտորդների թիմը Կանադայից։ Մենք սկզբից մինչև վերջ ականատես եղանք արտակարգ ընտրությունների, մեր ներկայությունը նոր ժողովրդավարությունում ինձ համար դրական ուսուցողական փորձ էր», - ընդգծում է Քարիջիանիսը:

Canadian parliamentarian issues statement on 25th anniversary of Freedom Movement in Nagorno-Karabakh
Honorable Jim Karygiannis, Member of Parliament for Scarborough-Agincourt, issued a statement on the 25th anniversary of the Freedom Movement in Nagorno-Karabakh (Artsakh), karygiannismp.com reported.
The statement, published on the official website of the parliamentarian, says that February 20, 2013, marks the 25th anniversary of the birth of the movement that led to the liberation of the people of Nagorno-Karabakh (Artsakh).
On that day in 1988, the legislature of Nagorno-Karabakh appealed to the administrations of the Armenian and Azerbaijan Soviet Socialist Republics for a peaceful transfer of Nagorno- Karabakh from Soviet Azerbaijan’s administrative rule to that of Armenia. A week later, a wave of anti-Armenian pogroms took place in Sumgayit, the second largest Azeri town. Dozens of people were tortured and murdered just for being Armenian. Such atrocities also occurred in Baku, Azerbaijan.
“As the Soviet Union collapsed, the newly-independent Azerbaijan launched a full-scale war against Nagorno-Karabakh. In May 1994, following the bloody conflict, Azerbaijan signed a cease-fire agreement with the Nagorno-Karabakh Republic,” says Karygiannis.
He emphasizes that today the Nagorno-Karabakh Republic is a de facto independent, democratic and fully functioning state, with a thriving market economy and a dynamic civil society, which is working toward entrenching its freedom and the formal recognition of its independence.
“In July 2012, I led a team of Canadian Election Observers for the Presidential Election in the Republic of Nagorno-Karabakh. It was a picture of perfect election from start to finish and witnessing the election process in a new democracy was a positive learning experience,” notes Karygiannis.