Ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ Անհայտ զինվորի հուշաքարին
Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ փետրվարի 23-ին «Հաղթանակ» զբոսայգի են այցելել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, ՀՀ և ՌԴ զինված ուժերի բարձրաստիճան սպաներ և զինծառայողներ, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ:
ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ ներկաները ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ են դրել Անհայտ զինվորի հուշաքարին` հարգանքի տուրք մատուցելով հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակին: Միջոցառումն ավարտվել է հայ և ռուս զինծառայողների հանդիսավոր քայլերթով:
Հիշեցնենք, փետրվարի 23-ը Ռուսաստանի Դաշնությունում նշվում է որպես Հայրենիքի պաշտպանի օր: Ինչպես ԱՊՀ մի շարք երկրներում, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, այդ օրը կազմակերպվում են միջոցառումներ` նվիրված Հայրենիքի պաշտպանի օրվան:

Армянские и российские военнослужащие вместе отметили День защитника Отечества
Сегодня по случаю Дня защитника Отечества мемориальный парк «Победы» в Ереване посетили министр обороны Армении Сейран Оганян, начальник Генштаба ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров, посол России в РА Вячеслав Коваленко, высокопоставленные офицеры вооруженных сил двух стран.
Как передает пресс-служба Минобороны РА, присутствующие возложили цветы и венки к Вечному огню и памятнику Неизвестному солдату, отдали дань памяти погибшим за защиту Родины. Мероприятие завершилось тожественным маршем армянских и российских военных.
Напомним, 23 февраля в России отмечается День защитника Отечества. Россияне неофициально считают его праздником всех мужчин. В этот день россияне отдают дань уважения и признательности военнослужащим, ветеранам армии и флота, воинам-афганцам, семьям тех, кто был или остается в строю.
В 1923 году был издан приказ Реввоенсовета республики об официальном праздновании Дня Красной Армии и Флота. С 1946 года праздник изменил название и стал называться Днем Советской Армии и Военно-Морского флота. 8 февраля 1993 года Президиум Верховного Совета РФ объявил 23 февраля Днем защитников Отечества.