Ս. Մինասյան. Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ընտրել է երկարաժամկետ քաղաքական պայքարի ճանապարհը
«Այս պահին մենք ունենք այնպիսի իրավիճակ, երբ գործող նախագահը հաղթել է ընտրություններում, իսկ երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն ավանադաբար չի ճանաչում ընտրությունների արդյունքները: Բայց մյուս կողմից 1996թ-ից հետո առաջին անգամ ընտրություններում առաջին և երկրորդ տեղերը զբաղեցրած թեկնածուները ոչ թե հայհոյում են իրար, ուժային մեթոդների են դիմում, այլ հանդիպում և կատակում են»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով հետընտրական զարգացումներին, նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա դիտարկմամբ, այս օրերին Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու նրա կողմնակիցները փորձում են կապիտալի վերածել այն ռեսուրսները, որ նրանք ձեռք են բերել նախագահական ընտրություններում ստացած քվեներով՝ հետագա լուրջ քաղաքական պայքարում օգտագործելու համար:
Քաղաքագետը նկատեց, որ հետխորհրդային երկրներում հետընտրական գործընթացները կարող են ունենալ երեք ընդհանուր բնույթ. առաջին՝ պարտված թեկնածուն ճանաչում է ընտրությունների արդյունքները և շնորհավորում հաղթող թեկնածուին, երկրորդը գունավոր հեղափոխությունների տարբերակն է, որից, ըստ բանախոսի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր քայլերով խուսափում է, և երրորդը՝ երկարաժամկետ քաղաքական պայքարն է:
«Այն հանգամանքը, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդիպեց գործող նախագահի հետ, նաև որոշակի լեգիտիմություն ավելացրեց գործող նախագահին: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը այս պահին ընտրել է երրորդ տարբերակը՝ սկսել երկարաժամկետ քաղաքական պայքար և այդ պայքարը օգտագործել առաջիկա քաղաքական զարգացումներում՝ լինի դա Երևանի քաղաքապետի ընտրությունները, թե տեսական առումով հնարավոր արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները»,- նշեց Սերգեյ Մինասյանը:

Политолог: Встреча Р.Ованнисяна с Сержем Саргсяном повысила легитимность действующего президента
«На данный момент у нас сложилась такая ситуация, когда действующий президент одержал победу на выборах, а кандидат, занявший второе место в выборах по традиции не признает результаты выборов. С другой стороны, однако, впервые с 1996 года кандидаты, занявшие второе и третье места в выборах, не оскорбляют друг друга, не прибегают к силовым методам, а проводят встречу и даже шутят»,– об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил политолог Сергей Минасян, комментируя поствыборные развития событий.
По его словам, в эти дни Раффи Ованнисян и его сторонники пытаются превратить в капитал те ресурсы, которые им достались благодаря полученным в ходе президентских выборов голосам, для того, чтобы использовать в дальнейшей серьезной политической борьбе.
Политолог добавил, что в постсоветских странах поствыборные процессы могут носить следующий характер: во-первых, проигравший кандидат признает результаты выборов и поздравляет победителя, во-вторых, происходит цветная революция, чего Раффи Ованнисян, как видно из его действий, избегает, и в-третьих, имеет место длительная политическая борьба.
«То обстоятельство, что Раффи Ованнисян встретился с действующим президентом, в некоторой степени повысило легитимность действующего президента. Раффи Ованнисян на данный момент избрал третий вариант, то есть путь длительной политической борьбы и ее использование в предстоящих политических развитиях событий – будь то выборы в Совет старейшин Еревана или возможные в теоретическом отношении внеочередные парламентские выборы», – резюмировал Сергей Минасян.