Ամերիկացի կոնգրեսական Ադամ Շիֆը Արցախյան շարժման 25-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին: Ինչպես տեղեկացնում է «Ասպարեզը», նամակում մասնավորապես ասված է.
«Հարգելի պարոն նախագահ,
Շնորհավորում եմ Ձեզ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդին ու կառավարությանը՝ ազգային-ազատագրական շարժման 25-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ: Մեկ քառորդ դար առաջ Արցախի ժողովուրդը բարձրացրեց իր ձայնը հանուն ազատության և արժանապատության և ընդդեմ Խորհրդային կոմունուզմի և էթնիկ անհանդուրժողականության:
Արցախի կայացման ճանապարհը դյուրին չի եղել, և Ձեր ու Արցախի ժողովրդի շնորհիվ է, որ անցյալի փորձությունները չկոտրեցին ձեր կամքն ու վճռականությունը:
Սումգաիթում և ադրբեջանական այլ քաղաքներում 25 տարի առաջ տեղ գտած ողբերգություններն ապացուցեցին ինքնիշխան ժողովրդավարություն կառուցելու միջոցով իր ժողովրդի ինքնությունը պահպանելու Լեռնային Ղարաբաղի ընտրության արդարացիությունը:
Ցանկանում եմ նշել, որ ես կանգնած եմ արցախցի ժողովրդի կողքին՝ Արցախի միջազգային ճանաչման և ժողովրդավարական համակարգն ամրապնդելու ճանապարհին:

Adam Schiff congratulates Karabakh on 25th anniversary of National-Liberation Movement
Rep. Adam Schiff on Monday sent a letter to the President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian congratulating the people of Artsakh on the 25th anniversary of the National-Liberation Movement, Asbarez reports.
In the letter, Rep. Schiff praises the Karabakh people’s courage as they pursue freedom and self-determination in the face of unremitting threats by Azerbaijan.
The full letter from Schiff is below:
Dear Mr. President:
I am writing to congratulate you, the people and government of the Nagorno Karabakh Republic on the 25th anniversary of the national liberation movement. A quarter century ago the people of Artsakh raised their voices for freedom and dignity and against Soviet communism and ethnic intolerance.
Artsakh’s path forward has not been easy and it is a tribute to you and your people that the trials of the past did not break your will and determination. The tragedy of Sumgait and other Azerbaijani cities 25 years ago, proved the righteousness of Nagorno Karabakh’s choice to survive and preserve its identity by establishing a sovereign democracy.
You have my support as you work to strengthen your democracy, and I will continue to stand with the people of Artsakh in their struggle towards international recognition. I join you today in looking forward to the day when Artsakh will achieve the recognition it deserves among the community of nations.