Ամերիկացի կոնգրեսական Ադամ Շիֆը Արցախյան շարժման 25-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին: Ինչպես տեղեկացնում է «Ասպարեզը», նամակում մասնավորապես ասված է.
«Հարգելի պարոն նախագահ,
Շնորհավորում եմ Ձեզ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդին ու կառավարությանը՝ ազգային-ազատագրական շարժման 25-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ: Մեկ քառորդ դար առաջ Արցախի ժողովուրդը բարձրացրեց իր ձայնը հանուն ազատության և արժանապատության և ընդդեմ Խորհրդային կոմունուզմի և էթնիկ անհանդուրժողականության:
Արցախի կայացման ճանապարհը դյուրին չի եղել, և Ձեր ու Արցախի ժողովրդի շնորհիվ է, որ անցյալի փորձությունները չկոտրեցին ձեր կամքն ու վճռականությունը:
Սումգաիթում և ադրբեջանական այլ քաղաքներում 25 տարի առաջ տեղ գտած ողբերգություններն ապացուցեցին ինքնիշխան ժողովրդավարություն կառուցելու միջոցով իր ժողովրդի ինքնությունը պահպանելու Լեռնային Ղարաբաղի ընտրության արդարացիությունը:
Ցանկանում եմ նշել, որ ես կանգնած եմ արցախցի ժողովրդի կողքին՝ Արցախի միջազգային ճանաչման և ժողովրդավարական համակարգն ամրապնդելու ճանապարհին:

Американский конгрессмен: «Я с нетерпением жду того дня, когда НКР добьется заслуженного признания»
Член Палаты представителей конгресса США Адам Шифф направил поздравительное послание президенту Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяну в связи с 25-летием Карабахского движения. Как сообщает публикуемое в США издание «Аспарез», в послании, в частности, говорится:
«Уважаемый господин президент!
Мы поздравляем Вас, народ и правительство Нагорно-Карабахской Республики в связи с 25-летием национально-освободительного движения. Четверть века назад народ Арцаха поднял свой голос во имя свободы и достоинства и против советского коммунизма и этнической нетерпимости.
Путь становления Арцаха не был простым, и благодаря Вам, народу Арцаха испытания прошлого не сломили вашу волю и решимость
Трагические события, произошедшие 25 лет назад в Сумгаите и других азербайджанских городах, доказали справедливость выбора Нагорного Карабаха сохранить национальную идентичность путем построения суверенной демократии.
Хотелось бы отметить, что я поддерживаю арцахский народ на пусти к международному признания Арцаха и укреплению его демократической системы.
Сегодня я присоединяюсь к вам и с нетерпением жду того дня, когда Арцах добьется заслуженного признания».