ԻՀՊԿ նախկին հրամանատարն արցախյան պատերազմում Ադրբեջանին ցուցաբերած օգնության մասին նոր բացահայտումներ է արել
Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ ես անձամբ եմ հրամայել, որպեսզի Ադրբեջանին ռազմամթերք տրամադրվի:
Այդ մասին իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) նախկին հրամանատար Մոհսեն Ռեզային:
Իրանի Քաղաքական համակարգի նպատակահարմարությունը կողմնորոշող խորհրդի քարտուղարը, իրանական «Սահար» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, նշել է, որ Իրանը ծանր պահերին կանգնած է եղել Ադրբեջանի ժողովրդի կողքին:
Մոհսեն Ռեզային, ով արցախյան պատերազմի տարիներին ԻՀՊԿ հրամանատարն էր, անդրադառնալով պատերազմական գործողությունների ժամանակաշրջանին, նշել է. «Այն ժամանակ ես անձամբ եմ հրամայել, որպեսզի Ադրբեջանին ռազմամթերք տրամադրվի և Ադրբեջանի զինված ուժերի համար հատուկ ռազմաուսումնական վարժանքներ կազմակերպվի»:
ԻՀՊԿ նախկին հրամանատարը նշել է, որ ղարաբաղյան պատերազմին բազմաթիվ իրանցիներ են մասնակցել, որոնցից մի մասը վիրավորվել և հետ են վերադարձել Իրան, իսկ մի մասն էլ զոհվել են և ներկայում թաղված են Բաքվում:
Նշենք, որ Մոհսեն Ռեզային օրերս հայտարարել էր, որ ս.թ. հունիսի 14-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին առաջադրելու է իր թեկնածությունը և մասնակցելու է որպես անկախ թեկնածու:
Հավելենք նաև, որ Մոհսեն Ռեզային մասնակցել էր նաև նախորդ նախագահական ընտրություններին՝ ստանալով շուրջ 2 տոկոս ձայն:

Бывший командующий КСИР раскрыл новые подробности о поставках Ираном боеприпасов Азербайджану в годы карабахской войны
16:16 26/02/2013
Во время карабахской войны я лично отдал приказ о поставке боеприпасов Азербайджану. Об этом, как сообщает иранский информационный сайт «аранньюз.ир», заявил бывший командующий Корпусом стражей исламской революции Мохсен Резаи.
Секретарь Совета по определению политической целесообразности Ирана, касаясь в интервью иранскому телеканалу «Sahar» карабахской проблемы, отметил, что Иран поддерживал народ Азербайджана в трудные минуты.
Мохсен Резаи, который был командующим КСИР в годы карабахской войны, касаясь периода военных действий, заявил: «Тогда я лично отдал приказ о поставке боеприпасов Азербайджану и организации специальных военных учений для ВС Азербайджана».
Бывший командующий КСИР добавил, что в карабахской войне участвовали многие иранцы, некоторые из них были ранены и вернулись в Иран, а некоторые пали в бою и сейчас похоронены в Баку.
Отметим, что на днях Мохсен Резаи заявил, что выдвинет свою кандидатуру на предстоящих 14 июня президентских выборах в Иране и будет участвовать как независимый кандидат.
Добавим также, что Мохсен Резаи участвовал и в предыдущих президентских выборах в Иране и получил около 2% голосов.