Ինչո՞ւ է ձուն թանկացել. ՏՄՊՊՀ-ն փորձում է պարզել
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ձվի շուկայի նկատմամբ խստացրել է վերահսկողությունը. այսօրվանից ՏՄՊՊՀ-ն անցնում է ամենօրյա մոնիտորինգի: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՏՄՊՊՀ մամլո քարտուղար Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքերով՝ Երևանի սուպերմարկետներում իրականացված ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ գրեթե բոլոր տնտեսվարողների մոտ նկատվում է ձվի 1-2 դրամ թանկացում: «Հանձնաժողովի նախագահի հանձնարարությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը կիրականացնի ամենօրյա մոնիտորինգ՝ նախկինում
շաբաթական երեք անգամի փոխարեն, որպեսզի շուկան լիովին պահենք մեր վերահսկողության տակ»,- ասաց Գ.Սահակյանը:
Միաժամանակ, ըստ նրա, ձվի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններից ամենօրյա կտրվածքով Հանձնաժողովը տեղեկատվություն է պահանջել՝ արտադրության ծավալների, իրացման և պահեստներում առկա պաշարների մասին:
Գ.Սահակյանը նշեց, որ չեն կարող կանխատեսումներ անել, թե ձվի թանակցումը արդյոք կապ ունի Սուրբ Զատիկի տոնի հետ, սակայն, ըստ նրա, իրենց մասնագետները գտնում են, որ միջազգային շուկայում կան որոշակի գնային տատանումներ՝ կապված կոմբիկերի հետ:
«Բայց այս պահին որևէ գնահատական չենք կարող տալ մինչև նրանք չներկայացնեն իրենց համապատասխան հիմնավորումները: Մենք էլ մեր կողմից կկատարենք ուսումնասիրություններ, որից հետո միայն արդյունքները պարզ կդառնան: Սակայն պետք է նշեմ, որ Հանձնաժողովը խիստ վերահսկողության տակ է պահում ձվի շուկան և բացի ամենօրյա դիտանցումներից, նաև ուսումնասիրում ենք միջազգային գները, տեղի ունեցող փոփոխությունները, ինչպես նաև իրացման ծավալները»,- նշեց Գ.Սահակյանը:
Նրա խոսքերով՝ ՏՄՊՊՀ-ի ուսումնասիրություններով Զատիկին ընդառաջ ձվի պահանջարկը ավելանում է, և դրա հետ կապված նախորդ տարիներին հավկիթի գնի հետ կապված որոշակի խնդիրներ առաջացել են, սակայն վերջին երկու տարիներին գնային փոփոխություններ չեն եղել: Նա հույս հայտնեց, որ այս տարի էլ էական տատանումներ չեն լինի:
Նշենք, որ ՏՄՊՊՀ-ի կողմից գերիշխող դիրք գրավող են ճանաչվել «Արաքս թռչնաֆաբրիկա», «Երևանի թռչնաբուծական ֆաբրիկա», «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա» և «Արզնու տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ընկերությունները:

ГКЗЭК Армении изучает причины повышения цен на куриные яйца
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) ужесточила контроль на рынке куриных яиц. С сегодняшнего дня ГКЗЭК начнет осуществлять ежедневный мониторинг. Об этом Panorama.am сообщила пресс-секретарь ГКЗЭК Армении Гаяне Саакян.
По ее словам, в ходе проверок, проведенных в столичных супермаркетах, выяснилось, что почти все хозяйствующие субъекты повысили цены на яйца на 1-2 драма. «По поручению председателя комиссии создана рабочая группа, которая ежедневно будет осуществлять мониторинг, чтобы рынок яиц полностью находился под контролем»,– сообщила Гаяне Саакян.
Вместе с тем, по словам пресс-секретаря, ГКЗЭК потребовала от компаний, занимающихся производством яиц, ежедневно предоставлять информацию об объемах производства, реализации, а также запасах яиц.
Гаяне Саакян добавила, что они не могут прогнозировать то, связано ли повышение цен на яйца с приближением праздника Св. Пасхи, однако, по ее словам,  специалисты ГКЗЭК считают, что на международных рынках наблюдаются ценовые колебания, связанные с комбикормом для кур.
«Однако на данный момент и до тех пор, пока они не представят соответствующие обоснования, мы не можем давать конкретную оценку. Мы также проведем исследования, а результаты станут известны лишь после этого. Но, должна отметить, что кроме ежедневного контроля ГКЗЭК изучает международный рынок, происходящие изменения, а также объемы реализации»,– сообщила Гаяне Саакян.
Пресс-секретарь отметила, что в преддверии праздника Святой Пасхи спрос на яйца начинает увеличиваться, в минувшие годы в связи с этим возникли определенные проблемы, связанные с ценами на яйца, однако в последние два года ценовых изменений не было. Гаяне Саакян также выразила надежду на то, что и в этом году существенных колебаний на рынке яиц не будет.
На данный момент на рынке яиц доминирующее положение занимают четыре компании: птицефабрика «Аракс», ОАО «Ереванская птицефабрика», Лусакертская птицефабрика, Арзнийская птицефабрика.