Հ.Նաղդալյան. Օրինական երկիր էիք քարոզում, որ հետո անօրինական քայլերով իշխանության գնա՞ք
«Հանրահավաքներին ընդհանրապես լավ եմ վերաբերվում, եթե, իհարկե, օրենքի պահանջները պահպանելով են կատարվում այդ հանրահավաքները: Բայց ամեն դեպքում նպատակը պետք է պարզ լինի»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով ներքաղաքական զարգացումները ասաց ԱԺ ՀՀԿ-ական փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը:
Վկայակոչելով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած արդյունքները, Հ.Նաղդալյանը նշեց` անցած ընտրություններում 539 հազար մարդ ձայն է տվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, 861 հազարն էլ Սերժ Սարգսյանին.
«Հիմա ինչ անենք: Հավաքվենք կանգնենք դեմ դիմաց «стенка на стенку», որ ի՞նչ լինի: Դրանով ուզում ենք ձայների հաշվարկը փոխարինենք, թե տեսնենք ո՞վ բարձր կգոռա, ո՞վ երկար կկանգնի: Ո՞րն է այդ ամենի նպատակը. կան ընտրության արդյունքներ, կան որևէ մեկի կողմից չվիճարկվող արդյունքներ»,- նշեց ԱԺ փոխխոսնակը:
Նա ընդգծեց նաև, որ չկան այդ արդյունքները ստվերող իրական փաստեր և առհասարակ` արդյունքների վրա էականորեն ազդող որևէ փաստարկ չկա: Այսինքն, շեշտեց Հ.Նաղդալյանը, արդյունքների նկատմամբ անվստահության համար իրական իրավական հիմքեր չկան, «միայն իներցիայով դեռ մեզանում գոյություն ունեցող անցյալից եկող անվստահությունն է». «Այս ամենը կարելի է հասկանալ` 2012-2013 –թթ. քաղաքական ակտիվ սեզոնը / ընտրառատ/ կամաց-կամաց ավարտին է մոտենում, և մնացած բոլոր հույսերը, կարծես, հետաձգվում են մինչև 2017-2018թթ քաղաքական սեզոնը, ուստի այս պահին ինչ հնարավոր է պետք է անել` կլինի դա «դրսի գրանտակերների» նարնջագույն հեղափոխություն, թե ոչ մի օրենքի տրամաբանության մեջ չտեղավորվող առաջարկներ»:
Ինչ վերաբերում է անընդհատ բարձրաձայնվող նախագահական նոր ընտրության անցկացմանը, ապա մեր զրուցակիցը ևս մեկ անգամ նշեց` «կարծես նոր ընտրության հիմքերը օրենքով սահմանված չեն»: Իսկ խորհրդարանական նոր ընտրությունների մասին բարձրաձայնողներին էլ Հ.Նաղդալյանը հորդորեց ծանոթանալ Սահմանադրության համապատասխան հոդվածին, այլապես այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, թե` «կարծես այդ ամենը ոչ թե օրենքով է լուծվում, այլ մի քանի մարդու քմահաճույքով». «Սիրելի ընդդիմադիր գործընկերներ, մենք օրինական և օրինավոր ընտրություններ անցկացնելու կոչ ենք արել, որովհետև ուզում ենք օրինականության երկրում ապրել ու մեր և մեր ժողովրդի կամքը իրականացնել: Դուք օրինականության երկիր էիք քարոզում, որ հետո անօրինական քայլերով իշխանության գնա՞ք»,- խոսքն ուղղելով ընդդիմադիր գործիչներին իր խոսքը հավելեց ԱԺ փոխխոսնակը:

«Вы пропагандируете страну законности, чтобы потом незаконно прийти к власти?». Вице-спикер НС Армении обратилась к оппозиции
«Я в целом хорошо отношусь к митингам, если, конечно, они проводятся при соблюдении требований законодательства. Но в любом случае цель должна быть ясна», – об этом заявила вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян, комментируя в интервью Panorama.am внутриполитические развития событий.
Ссылаясь на опубликованные Центральной избирательной комиссией Армении, Эрмине Нагдалян отметила, что на прошедших выборах 539 тыс. человек проголосовали за лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, а 861 тыс. человек – за действующего главу государства Сержа Саргсяна.
«Что поделаешь?! Собраться «стенка на стенку»? Но для чего? Есть результаты выборов, и есть никем не оспариваемые результаты»,– заявила она.
Эрмине Нагдалян подчеркнула, что реальных фактов, бросающих тень на эти результаты, нет, и в целом нет каких-либо аргументов, существенно влияющих на результаты выборов. То есть, как отметила парламентарий, нет правовых оснований недоверия к результатам выборов, есть лишь «передаваемое по инерции недоверие, которое все еще существует среди нас». «Все это можно понять: в 2012-2013гг. активный /насыщенный выборами/ политический сезон постепенно близится к завершению, и все остальные надежды, кажется нужно связывать уже с политическим сезоном 2017-2018 гг.», - заявила она.
Комментируя постоянно озвучиваемую тему о проведении новых президентских выборов, Эрмине Нагдалян в очередной раз отметила: «В данном случае, кажется, основания проведения новых выборов не предусмотрены законодательством».
Что касается лиц, поднимающих вопрос о проведении новых парламентских выборов, то вице-спикер НС Армении призвала их ознакомиться со соответствующей статьей, «в противном случае складывается впечатление, будто все это решается не в рамках законодательства, а по капризу нескольких лиц». «Дорогие оппозиционные коллеги, мы призвали к проведению законных выборов, поскольку хотим жить в стране законности и реализовать волю нашего народа. Вы пропагандируете страну законности, чтобы потом незаконными действиями прийти к власти?», – обращаясь к оппозиционным деятелям, заявила Эрмине Нагдалян.